Алтернатива Настани

Кинотека на Македонија: Недела на шпански филм, 21-27. ноември

Во Кинотека на Македонија од 21. ноември започнува недела на шпанскиот филм и ќе трае до до 27. ноември. На репертоарот ќе се прикажуваат филмовите: “Добродојдовте господине Маршал”, “Чико и Рита”, “Југот”, “Смртта на велосипедистот”, “Без срам”, “Црвената верверичка” и  “Пеперутка”. Проекциите почнуваат во 20. часот  

Алтернатива Настани Ударни вести

Во Скопје и Куманово најавени протести против загадувањето

Протестот „Време е за чист воздух“, најавен е за во сабота,17. ноември од 12 часот пред бараките на Град Скопје во скопскиот Градски парк. „Да станеме сите за чист воздух! За нас, за тебе, за мене, за нашите дома, за нашите деца, за сите нас! Протестот не е партиски организиран! Организиран е од мене, од тебе, […]

Вести Изјави Статуси Ударни вести

Богоевски: Не се собрани 80 гласа за одземање на пратеничкиот мандат на Груевски

Павле Богоевски на својот фб напиша дека не се собрани 80 гласа, на Груевски да му биде одземен пратеничкиот мандат.  

Алтернатива Настани

МОБ: “СЕВИЛСКИОТ БЕРБЕР” – Џоакино Росини

МОБ, СЕВИЛСКИОТ БЕРБЕР – Џоакино Росини, 9. ноември Диригент: Иван Еминовиќ Режисер: Урсула Хорнер (Австрија) Асс. режисер:Љупка Јакимовска Сценограф: Марија Ветеровска Костимограф: Марија Пупучевска Концерт мајстор: Јане Бакевски Асс. диригент: Катерина Стојковска Хор мајстор: Ѓурѓица Дашиќ, Јасмина Ѓорѓеска Корепетитори: Елена Сиљаноска, Јанинка Невчева, Андреја Наунов НАСТАПУВААТ: Фигаро: Марјан Јованоски Розина: Билјана Јосифов Гроф Алмавива: Благој Нацоски […]

Алтернатива Настани

„Театар во куфер“ – нов меѓународен театарски фестивал во Штип

Првото издание на Меѓународниот театарски фестивал „Театар во куфер“ започнува денеска во Штип и ќе трае од 9. до 20. ноември. „Европејци“ работена по текст на Мирољуб Недовиќ и во режија на Драган Стајиќ, продукт на „Драфт театар“ од Тузла, Република Босна и Херцеговина, „Дисфункција“ од Ана Жежовска и режисерот Димитар Шутевски на Младински – […]

Алтернатива Настани

Посетете го барот „Umbrella“ – вработените се лица со одредена попреченост

  Од синоќа почна со работа новиот бар „Umbrella“ во Градскиот трговски центар во Скопје каде вработените се лица со одредена попреченост. Ова е еден од ретките случаи каде идејата е поттикната од сопственик на локал.

Алтернатива Настани

Кинотека на Македонија: Недела на современ дански филм “ПРИРОДНО РАСТРОЈСТВО”

Кинотека на Македонија,  НЕДЕЛА НА СОВРЕМЕН ДАНСКИ ФИЛМ, ПРИРОДНО РАСТРОЈСТВО –  (Naturens Uorden/Natural Disorder),  8. ноември, 20.00 ч. Документарен филм, Данска, 2015, 98 мин, колор, ДСП Режија: Кристијан Сондерби Јепсен (Christian Sønderby Jepsen) ПРИРОДНО РАСТРОЈСТВО е документарец за новинарот и комичар Јакоб Носел, кој боледува од церебрална парализа. Режисерот и писателот Јепсен го документира процесот на поставката […]

Алтернатива Настани

МНТ: „Еден месец на село“ – Иван Сергеевич Тургењев

МНТ, „Еден месец на село“ – Иван Сергеевич Тургењев, 16. ноември Режисер: Паоло Маџели Драматург: Жељка Удовичиќ Превод: Катерина Коцевска Сценограф: Лоренцо Банчи Костимограф: Мануела Паладин Композитор: Љупчо Константинов Улоги: Аркадиј Сергеич Ислаев, богат земјопоседник ― ЃОРЃИ ЈОЛЕВСКИ Наталија Петровна, негова сопруга ― САШКА ДИМИТРОВСКА Коља, нивни син ― ЛУКА СОФРОНИЕВСКИ / ДИМИТАР ИЛИЈЕВСКИ / АЛЕКСАНДАР […]

Алтернатива Настани

НГМ: Санација на оштетувањата на Чифте амам

  Bо годината на одбележување јубилеј – 70 години постоење, Националната галерија на Македонија е институција, добитник на грант кој го доделува Амбасадата на Соединетите американски држави во Република Македонија од Федералната програма „Амбасадорски фонд на Соединетите американски држави за заштита на културата“ за 2018 година. Проектот кој ја доби подршката носи наслов „Санација на […]

Алтернатива Настани

МКЦ: Промоција на „Хрониките на Арслан Новинарски“ од Иван Шопов

МКЦ, Промоција на книгата „Хрониките на Арслан Новинарски“ од Иван Шопов, во издание на Темплум, 07. ноември Tекстовите застапени во книгата се објавени во периодот 2012-2018 на интернет порталот Окно во рубриката Пара вести. За „Хрониките на Арслан Новинарски“ ќе зборува Ѕвездан Георгиевски, а извадоци ќе чита Ѓоко Здравески. „ХРОНИКИТЕ НА АРСЛАН НОВИНАРСКИ е духовит […]