Алтернатива Настани

Кино Култура: Културна артерија на Градот – Фестивал “ArtArea 2”

Кино Култура, Културна артерија на Градот, Фестивал ArtArea 2 25 јануари 19:00 – Отворање на саемот на книгата и на изложбите: Наталија Лукомска – „Состојби“ (илустрации) Диме Данов – „Копнеж по Јурате“ (фотографии) 20:30 – Книжевни муабети: „(Бес)конечни модели на расказот“ – Сања Михајловиќ-Костадиновска (Бегемот, Наше маало, 2018); промотор: И. Шопов 22:00 – Џез ѓурултија […]

Алтернатива Настани Ударни вести

ОДБЕЛЕЖАН ПРАЗНИКОТ ВОДИЦИ (БОГОЈАВЛЕНИЕ)

По повод одбележувањето на големиот христијански празник Водици (Богојавление), претседателката на Советот на Град Скопје, Љубица Јанчева, денеска /19.01.2019 година/ присуствуваше на положувањето на светиот Крст во водите на реката Вардар, од Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан, кое се одржа на мостот Слобода. Точно на пладне, околу сто и педесет учесници скокнаа по светиот […]

Алтернатива Настани

Драмски театар: FESTEN-ПРОСЛАВА

Драмски театар, 25. јануари, Томас Винтерберг, Морген Руков и Бо Хр. ХансенFESTEN – ПРОСЛАВА Сценска адаптација: Дејвид Елдриџ Превод од англиски јазик: Благоја Бошковски БуцкоРежија: Зоја БузалковскаДраматургија: Александра БошковскаСценографија: Зоја Бузалковска и Тодор ДајевскиКостимографија: Марија ПупучевскаСценски движења и борби: Дарко Вељиќ

Алтернатива Настани Ударни вести

Светска награда за хуманизам за 2019 година за Романо Проди

Утре со почеток во 19 часот во куќата на Уранија, ќе се додели Светската награда за хуманизам за 2019 година. Оваа година наградата ќе биде доделена на Романо Проди, од страна на Охридската академија на хуманизмот.

Алтернатива Настани

200 саботи нахранети граѓани – Сподели храна, сподели среќа

#ретвитниоброк од иницијатива прерасна во симбол на граѓанска солидарност, споделување храна со оние што немаат и остава печат во сегашноста дека со малку волја и континуиран труд, можни се промени! Овој викенд се заокружуваат точно 200 саботи во кои неуморните ретвитниоброкџии, готват за бездомните и социјално загрозени лица и оброкот се дели во 13:30ч на […]

Алтернатива Настани

Недела на македонскиот филм во Софија

Во Софија ќе се одржи Недела на македонскиот филм. Проекцијата на филмовите ќе се одржи од 21 до 27 јануари, на која ќе бидат прикажани филмовите „Gypsy Magic“ на Столе Попов, „Исцелител“ на Ѓорче Ставревски, „Кога денот немаше име“ на Теона Стругар Митевска, „Џган“(„Amok“) на Вардан Тозија. Од Кинотека потсетуваа и дека македонската кинематографија изминатата […]

Алтернатива Настани

Недела на австралиски филм „До крајот на светот и понатаму“

Кинотека на Македонија, „Недела на австралиски филм“, 26 – 30 јануари На програмата ќе бидат пет филмови кои секој ден ќе започнуваат во 20 часот. 26 ЈАНУАРИ (САБОТА), 20:00 ч. ЦРНИОТ БАЛОН (The Black Balloon), Игран филм, Австралија, 2008, 97 мин., колор, ДСП Режија: Елиса Даун (Elissa Down), Сценарио: Елиса Даун, Џими Џек (Elissa Down, Jimmy Jack) Улоги:  Риз […]

Алтернатива Настани

Еден месец Фестивал на чајот и читањето

Фестивалот на чајот и читањето оваа година ќе се одржува од 15 јануари до 15 февруари и ќе опфати промоции на книги, читања и работилници. Организатори се издавачката куќа „Феникс“, Фондацијата „Македонија презент“, Институтот за наука, алтернатива, култура и уметност ИНАКУ и Здружението „Интеракција плус“. Во рамки на фестивалот ќе бидат промовирани книгите „Детскиот тематски свет на Ацо Караманов“  од Мито Спасевски, „Вработувањето […]

Алтернатива Настани

Вевчански Карневал 2019

Од 12 до 14 јануари, славното и автентично ВЕВЧАНИ е голема отворена сцена за најголемиот европски фестивал на сатирата и една од најголемите културни знаменитости во Македонија- ВЕВЧАНСКИ КАРНЕВАЛ! Благодарение на вевчанските василичари, нивната специфична порака и надалеку познатата вевчанска гостопримливост, живее вековната традиција на карневалот познат ширум светот по неговата архаичност и уникатност! И […]

Алтернатива Настани

РОДЕНДЕН во МКЦ

На 17. јануари МКЦ ќе го прослави својот роденден соизложби, промоција на книга, поетски перформанс, концерти, филмска ревија и многу награди. 18:00 Изложба на спектакуларни фигури од пластелин, изработени од 9-годишниот гениј Максим Цветановски и работилница за деца со нашиот child whisperer Dorotej Neshovski од 18 ч. во Детскиот креативен центар при МКЦ. 18:00 Бесплатен […]