Алтернатива Настани

Промоција на албумот “SECRET PLACE” од Тоше Проески

Во чест на Тоше Проески ќе се одржи концерт со промоција на албумот „Secret Place“, со нови, досега необјавени песни. Концертот ќе се одржи на 2. ноември во ВИП арената Борис Трајковски. Организаторите, Фондацијата „Тоше Проески“, велат дека со овој концерт продолжува хуманата мисија на Тоше. Средствата се наменети за Домот без родители „11 Октомври“ во […]

Алтернатива Настани

МКЦ: Сеќавање на ЕКВ, Деца из Воде + Жика Тодоровиќ – Cinedays 2018

Cinedays Festival of European Film, 16.11.2018, МКЦ Скопје По повод 60 години од раѓањето на Милан Младеновиќ (1958, Загреб) ве покануваме на мултимедијална програма под насловот „Сеќавање на Милан и ЕКВ“ кој го приготвува проект бендот „Деца из воде“ со специјалниот гостин Срѓан Жика Тодоровиќ. После повеќе од две децении на бина во Скопје ќе настапи легендарниот […]

Алтернатива Настани

„Необичен роденден” – забава за сите деца во МКЦ

Во МКЦ утре ќе биде организирано големо дружење меѓу деца без и со посебни потреби, насловено како „Необичен роденден“. Настанот е поддржан од невладината организација Аутизам ААМК и голем број граѓански активисти. Средбата има за цел да покаже дека децата иако се различни сепак се многу слични и тие не прават разлика дали некој има […]

Алтернатива Настани

Национална галерија на Македонија: Изложба на фотографии од Феликс Надар

Четириесетина најдобри портрети на францускиот фотограф со светска слава, Феликс Надар (1820-1910) ќе бидат претставени пред македонската публика во Националната галерија на Македонија, објект Мала станица, на 06.декември. Помеѓу портретите е и оној на Сара Бернар, Александар Дима, Клод Дебиси, Шарл Бодлер, Жорж Санд, Жак Офенбах, Емил Зола, Жив Верн и уште дететина големи имиња […]

Алтернатива Настани

МНТ:„Еден месец на село“ – Иван Сергеевич Тургењев

МНТ„Еден месец на село“ – Иван Сергеевич Тургењев, 30.ноември Режисер: Паоло Маџели Драматург: Жељка Удовичиќ Превод: Катерина Коцевска Сценограф: Лоренцо Банчи Костимограф: Мануела Паладин Композитор: Љупчо Константинов Улоги: Аркадиј Сергеич Ислаев, богат земјопоседник ― ЃОРЃИ ЈОЛЕВСКИ Наталија Петровна, негова сопруга ― САШКА ДИМИТРОВСКА Коља, нивни син ― ЛУКА СОФРОНИЕВСКИ / ДИМИТАР ИЛИЈЕВСКИ / АЛЕКСАНДАР ЦВЕТКОВСКИ (дете) […]

Алтернатива Настани

МНТ: “Животот на Молиер” – Михаил Булгаков

Македонски народен театар, Животот на Молиер – Михаил Булгаков, 29.октомври Режисер: Александар Поповски УЛОГИ Никола Ристановски – Жан-Батист Поклен де Молиер, познат драматург и автор Сашка Димитровска – Медлен Бежар, актерка на де Молиер Емил Рубен – Шарл-Вадле де Лагранж, актер со прекар „Регистар“, Отецот Вертоломеј, скитник – проповедник Драгана Костадиновска – Луј Велики, кралот на […]

Алтернатива Настани

МОБ: ЛЕБЕДОВО ЕЗЕРО – Петар Илич Чајковски

МОБ, ЛЕБЕДОВО ЕЗЕРО – Петар Илич Чајковски, 30.октомври Диригент: Бисера Чадловска Кореограф: Виктор Јаременко (Украина) Сценограф: Андреј Злобин (Украина) Костимограф: Гана Ипатиева (Украина) Репетитори:Горан Божинов, Васил Чичијашвили, Лора Тарчуговска и Билјана Пашариковска Концерт мајстор: Верица Ламбевска НАСТАПУВААТ: Одета, Одилија: Мими Поп Алексова Атанасовска Принц Зигфрид: Васил Чичијашвили (Грузија) Ротбарт: Игор Веланоски

Алтернатива Настани

Хуманитарен настан за Сара во Зоолошка градина Скопје

Зоолошка градина Скопје се приклучува во хуманитарната мисија за собирање на средства за малата Сара. Во прилог ви испраќаме информации за настанот кој ќе се одржи оваа сабота во Скопје Зоо. Во сабота во Зоолошка градина Скопје ќе се одржи хуманитарен настан за малата Сара Настеска од Охрид. Од 12:00-15:00 посетителите ќе имаат можност да […]

Алтернатива Настани

Златен медал за македонските танчари со Даунов синдром на Светското првенство

Танчарите со Даунов синдром од танцовото студио „Dancers United MK“ го освоија првото место во пара-категорија на Светското првенство во Киелце, Полска за хип-хоп танци. „Браво за нашата пара денс репрезентација. Честитки за шампионите за освоеното прво место на Светското првенство во Полска, во категоријата Para Dance групи. Браво за Dancers United MK. Горди сме на […]

Алтернатива Настани

Интернационален театарски „Скупи фестивал”

Интернационалниот театарски фестивал „Скупи“, со своето 12. издание ќе се одржи од 24 до 30 октомври во Младинскиот културен центар во Скопје, под мотото „Отаде границите“. На фестивалот ќе биде доделена гран-при награда за најдобра претстава за која ќе одлучува тричлено меѓународно жири. Оваа година ќе гостуваат седум театри од седум европски земји, а фестивалот ќе […]