Алтернатива Настани

Кинотека на Македонија: Недела на хрватски детски филмови

Кинотека на Македонија, Кино утро – ДЕТСКИ ПОГЛЕД, ревија на хрватски детски филмови, 9 -16. јануари Филмското дело, како целосно фабулативна форма, од самиот почеток било поврзано со децата како протагонисти, но и како публика. Така, веќе во 1895-тата година браќата Лумиер го снимаат „Бебешки оброк“ и „Градинарот“, кој многумина го сметаат за прв игран […]

Алтернатива Настани

“Емоции за еден град” – изложба за подобро утре

“Емоции за еден град” – изложба за подобро утре Изложбата Celebrate Life / Емоции за еден град на дизајнерот Горан Костовски – Ind.o.g. ќе биде поставена на 18ти јануари 2019 година во галеријата Акантус во Дебар Маало со почеток во 20 часот. Изложбата опфаќа илустрации кои што се цртани во периодот од 2014 до 2017 […]

Алтернатива Настани

Изложба „Бесконечност“ на Петре Николоски во Чифте амам

На 27 декември, во 19.00 часот во објектот на Националната галерија на Македонија, ќе се отвори изложбата насловена „Бесконечност“ од нашиот еминентен уметник Петре Николоски, кој повеќе од 3 децении живее и твори надвор од границите на нашата земја. Изложбата ќе го анимира целиот простор на Чифте амам и во него ќе бидат поставени неколку […]

Алтернатива Настани

Град Скопје: Бесплатното лизгалиште „ЕУ за тебе“ и настап на „South Park“

Градот Скопје за граѓаните подготви најразлични доживувања и незаборавна забава за новогодишните празници во новогодишната населба „ВИНТЕРЛЕНД“ на плоштадот „Македонија“. Во пресрет на новогодишните празници, престојната недела е одлична можност да го посетите „Винтерленд“ и да уживате во новогодишната атмосфера со голем број забавни содржини и богата културно-забавна програма. За љубителите на зимските спортови поставено […]

Алтернатива Настани

Критична маса НаТочак: Се гледаме во 2019 со нови, интензивни борби, на нови фронтови!

Се гледаме во 2019-та“, со нови желби, нови предизвици, со повеќе луѓе на точак на улиците! Изминатите, безмалку 12 месеци, НаТочак освен што иницираше и организациски поддржа 11 критични маси и 12-та во најава, во април предложи измени на закони и правилници за урбанистичко планирање, ги координираше и промовираше Winter Bike To Work Day настаните […]

Алтернатива Настани

“Новогодишна бајка- Писмо до Дедо Мраз“

МКЦ, “Новогодишна бајка- Писмо до Дедо Мраз“, 24. декември Детски културен центар “КАРПОШ“ ќе одржи Новогодишна, полугодишна завршна, ликовна и Етнолошка изложба како и балетска претстава, наречена “НОВОГОДИШНА БАЈКА-Писмо до Дедо Мраз “. Членовите од ликовната секција ќе имаат изложба со прекрасни цртежи од малите ликовни уметници, додека танцово-ритмичката секција со малите и големите балеринчиња […]

Алтернатива Настани

II Интернационално графичко биенале

Друштвото на ликовни уметници на Македонија има чест да ве покани на свеченото отворање на II Интернационално Графичко Биенале. Свечената церемонија е закажана за 21 (петок) декември во 20:00 часот во Музеј на Град Скопје.  На овогодишната меѓународна изложба, покрај домашните ликовни уметници, учество ќе земат и автори од пет земји: Мексико, Србија, Турција, Холандија и […]

Алтернатива Настани

Градот Охрид се откажува од новогодишната програма

По повод ненадејната смрт на градоначалникот на Охрид Јован Стојаноски се откажува годинешното издание на проектоткој стартуваше минатата година „Од 20-ти до 20-ти – СИТЕ ВО ОХРИД“ кој требаше да трае од 20. декември 2018, до 20. јануари 2019 година, соопштуваат од Град Охрид. Сепак, ќе биде приредена програма на Градскиот плоштад, каде ќе настапат […]

Алтернатива Настани

“Новогодишна Зоо бајка” во Зоолошка градина Скопје

Овој викенд во Зоолошка градина Скопје за првпат ќе се одржи дводневна забава за деца „Новогодишна Зоо Бајка“. Најмалите посетители ќе имаат можност да уживаат во богата новогодишна програма за време на викендот. Во сабота и недела од 12:00 е закажана претставата „Новогодишно чудо“ со Дедо Мраз, а потоа Дизни јунаците Мики, Мини и Олаф […]

Алтернатива Настани

Меѓународна изложба на Екс либрис Скопје 2018

На 20 декември во Отворено графичко студио ќе се одржиа 4-та Меѓународна изложба на екс либрис Скопје 2018. После 6 години и 3 успешни биенални собири што овозможија уметниците од целиот свет да се соберат и да создадат еден виртуелен но и физички графички свет што опстојува според свои сопствени услови и во свој микро-универзум, […]