Алтернатива Настани

Промоција на “Конзерваторско-реставраторски методи и третмани на Охридската збирка икони” од Ангелина Поповска

Денеска во 12 часот, во конференциската сала на НУ Музеј на македонската борба – Скопје, ќе се одржи свечена промоција на книгата “Конзерваторско-реставраторски методи и третмани на Охридската збирка икони” од авторот Ангелина Поповска, советник конзерватор при НУ Националниот конзерваторски центар во Скопје,која говори за конзерваторската практика и нејзиниот континуиран развој во нашиот регион. Истакнат […]

Вести Изјави Статуси

Унијата на жени на ВМРО ДПМНЕ ја напушти и Затуровска

Лилјана Затуровска пратеничка од редовите на ВМРО-ДПМНЕ поднесе оставка од Унија на жени, веднаш по сопартијката Рангелова. Затуровскак ја образложи својата оставка од позицијата генерална секретарка на Унијата на жени, на својата фб страна. „Како генерален секретар поставен од претседателката Рангелова сакам да изразам голема благодарност за довербата која ми ја даде во два наврати […]

Алтернатива Настани

Тркалезна маса „ЕДНАКВИ ПРАВА И МОЖНОСТИ ЗА САМОХРАНИТЕ МАЈКИ“! – ВИДЕО

На тркалзената маса ќе биде промовирана анализа за состојбата и структурните проблеми на самохраноста кај нас, а збор ќе земат примарни чинители од надлежните институции и засегнати страни. На отворената дискусија ќе учествуваат професори, експерти и соодветни тела од локалната самоуправа. Тркалезна Маса | Eдна Може Geplaatst door One can op Dinsdag 30 oktober 2018 […]

Алтернатива Настани

Промоција на албумот “SECRET PLACE” од Тоше Проески

Во чест на Тоше Проески ќе се одржи концерт со промоција на албумот „Secret Place“, со нови, досега необјавени песни. Концертот ќе се одржи на 2. ноември во ВИП арената Борис Трајковски. Организаторите, Фондацијата „Тоше Проески“, велат дека со овој концерт продолжува хуманата мисија на Тоше. Средствата се наменети за Домот без родители „11 Октомври“ во […]

Алтернатива Настани

МКЦ: Сеќавање на ЕКВ, Деца из Воде + Жика Тодоровиќ – Cinedays 2018

Cinedays Festival of European Film, 16.11.2018, МКЦ Скопје По повод 60 години од раѓањето на Милан Младеновиќ (1958, Загреб) ве покануваме на мултимедијална програма под насловот „Сеќавање на Милан и ЕКВ“ кој го приготвува проект бендот „Деца из воде“ со специјалниот гостин Срѓан Жика Тодоровиќ. После повеќе од две децении на бина во Скопје ќе настапи легендарниот […]

Алтернатива Настани

„Необичен роденден” – забава за сите деца во МКЦ

Во МКЦ утре ќе биде организирано големо дружење меѓу деца без и со посебни потреби, насловено како „Необичен роденден“. Настанот е поддржан од невладината организација Аутизам ААМК и голем број граѓански активисти. Средбата има за цел да покаже дека децата иако се различни сепак се многу слични и тие не прават разлика дали некој има […]

Алтернатива Настани

Национална галерија на Македонија: Изложба на фотографии од Феликс Надар

Четириесетина најдобри портрети на францускиот фотограф со светска слава, Феликс Надар (1820-1910) ќе бидат претставени пред македонската публика во Националната галерија на Македонија, објект Мала станица, на 06.декември. Помеѓу портретите е и оној на Сара Бернар, Александар Дима, Клод Дебиси, Шарл Бодлер, Жорж Санд, Жак Офенбах, Емил Зола, Жив Верн и уште дететина големи имиња […]

Алтернатива Настани

МНТ:„Еден месец на село“ – Иван Сергеевич Тургењев

МНТ„Еден месец на село“ – Иван Сергеевич Тургењев, 30.ноември Режисер: Паоло Маџели Драматург: Жељка Удовичиќ Превод: Катерина Коцевска Сценограф: Лоренцо Банчи Костимограф: Мануела Паладин Композитор: Љупчо Константинов Улоги: Аркадиј Сергеич Ислаев, богат земјопоседник ― ЃОРЃИ ЈОЛЕВСКИ Наталија Петровна, негова сопруга ― САШКА ДИМИТРОВСКА Коља, нивни син ― ЛУКА СОФРОНИЕВСКИ / ДИМИТАР ИЛИЈЕВСКИ / АЛЕКСАНДАР ЦВЕТКОВСКИ (дете) […]

Алтернатива Настани

МНТ: “Животот на Молиер” – Михаил Булгаков

Македонски народен театар, Животот на Молиер – Михаил Булгаков, 29.октомври Режисер: Александар Поповски УЛОГИ Никола Ристановски – Жан-Батист Поклен де Молиер, познат драматург и автор Сашка Димитровска – Медлен Бежар, актерка на де Молиер Емил Рубен – Шарл-Вадле де Лагранж, актер со прекар „Регистар“, Отецот Вертоломеј, скитник – проповедник Драгана Костадиновска – Луј Велики, кралот на […]

Алтернатива Настани

МОБ: ЛЕБЕДОВО ЕЗЕРО – Петар Илич Чајковски

МОБ, ЛЕБЕДОВО ЕЗЕРО – Петар Илич Чајковски, 30.октомври Диригент: Бисера Чадловска Кореограф: Виктор Јаременко (Украина) Сценограф: Андреј Злобин (Украина) Костимограф: Гана Ипатиева (Украина) Репетитори:Горан Божинов, Васил Чичијашвили, Лора Тарчуговска и Билјана Пашариковска Концерт мајстор: Верица Ламбевска НАСТАПУВААТ: Одета, Одилија: Мими Поп Алексова Атанасовска Принц Зигфрид: Васил Чичијашвили (Грузија) Ротбарт: Игор Веланоски