Алтернатива Настани

РОДЕНДЕН во МКЦ

На 17. јануари МКЦ ќе го прослави својот роденден соизложби, промоција на книга, поетски перформанс, концерти, филмска ревија и многу награди. 18:00 Изложба на спектакуларни фигури од пластелин, изработени од 9-годишниот гениј Максим Цветановски и работилница за деца со нашиот child whisperer Dorotej Neshovski од 18 ч. во Детскиот креативен центар при МКЦ. 18:00 Бесплатен […]

Алтернатива Настани

МОБ: САМСОН И ДАЛИЛА

МОБ, САМСОН И ДАЛИЛА (балет) 15. јануари, 20.00 ч. Музика: Камиј Сен-СансКореограф: Роналд Савковиќ (Хрватска)Сценограф: Зоран КостовскиКостимограф: Александар НошпалАсс. кореограф: проф. м-р Тања Вујисиќ-Тодоровска, Саша Евтимова, Олга ПангоРепетитори: Саша Евтимова, Горан Божинов Настапуваат:Далила: Александра МијалковаСамсон: Васил Чичијашвили (Грузија)Крв: Мими Поп Алексова-АтанасовскаМесо: Бобан КовачевскиЦеремонијал мајстор: Мирослав МитрашиновиќСмрт: Олга Панго Приказната за страста, заведувањето, предавството и смртта. […]

Алтернатива Настани

Кинотека на Македонија: Недела на хрватски детски филмови

Кинотека на Македонија, Кино утро – ДЕТСКИ ПОГЛЕД, ревија на хрватски детски филмови, 9 -16. јануари Филмското дело, како целосно фабулативна форма, од самиот почеток било поврзано со децата како протагонисти, но и како публика. Така, веќе во 1895-тата година браќата Лумиер го снимаат „Бебешки оброк“ и „Градинарот“, кој многумина го сметаат за прв игран […]

Алтернатива Скопје Чита

Мириса на снег… – Дарко ЛЕШОСКИ

„Секоја година кога треба да падне првиот снег, јас помислувам на жената која мене најмногу ме сакала.“ Секоја година во она доба од годината кога мириса и знаеш многу добро знаеш дека ќе падне првиот снег ја помислувам баба ми. Не ја помислувам често – напротив.И се сеќавам после нејзиниот погреб со татко ми се откостивме […]

Алтернатива Настани

“Емоции за еден град” – изложба за подобро утре

“Емоции за еден град” – изложба за подобро утре Изложбата Celebrate Life / Емоции за еден град на дизајнерот Горан Костовски – Ind.o.g. ќе биде поставена на 18ти јануари 2019 година во галеријата Акантус во Дебар Маало со почеток во 20 часот. Изложбата опфаќа илустрации кои што се цртани во периодот од 2014 до 2017 […]

Вести Изјави Статуси Топ теми Ударни вести

Тодоров: Мицкоски, победа на претседателските избори или пакувај си ги куферите!

Не можев да го гледам, ама прочитав дел од поентите на Мицковски од неговото гостување на Сител. Христијан треба да знае дека партијата никогаш не губи, туку само победува. При победа сите се заслужни, и сите ги делат аплаузите и заслугите, но при пораз вината паѓа главно врз претседателот на партијата, шефот на Републичкиот Изборен […]

Алтернатива Настани

Изложба „Бесконечност“ на Петре Николоски во Чифте амам

На 27 декември, во 19.00 часот во објектот на Националната галерија на Македонија, ќе се отвори изложбата насловена „Бесконечност“ од нашиот еминентен уметник Петре Николоски, кој повеќе од 3 децении живее и твори надвор од границите на нашата земја. Изложбата ќе го анимира целиот простор на Чифте амам и во него ќе бидат поставени неколку […]

Алтернатива Настани

Град Скопје: Бесплатното лизгалиште „ЕУ за тебе“ и настап на „South Park“

Градот Скопје за граѓаните подготви најразлични доживувања и незаборавна забава за новогодишните празници во новогодишната населба „ВИНТЕРЛЕНД“ на плоштадот „Македонија“. Во пресрет на новогодишните празници, престојната недела е одлична можност да го посетите „Винтерленд“ и да уживате во новогодишната атмосфера со голем број забавни содржини и богата културно-забавна програма. За љубителите на зимските спортови поставено […]

Алтернатива Настани

Критична маса НаТочак: Се гледаме во 2019 со нови, интензивни борби, на нови фронтови!

Се гледаме во 2019-та“, со нови желби, нови предизвици, со повеќе луѓе на точак на улиците! Изминатите, безмалку 12 месеци, НаТочак освен што иницираше и организациски поддржа 11 критични маси и 12-та во најава, во април предложи измени на закони и правилници за урбанистичко планирање, ги координираше и промовираше Winter Bike To Work Day настаните […]

Алтернатива Настани

“Новогодишна бајка- Писмо до Дедо Мраз“

МКЦ, “Новогодишна бајка- Писмо до Дедо Мраз“, 24. декември Детски културен центар “КАРПОШ“ ќе одржи Новогодишна, полугодишна завршна, ликовна и Етнолошка изложба како и балетска претстава, наречена “НОВОГОДИШНА БАЈКА-Писмо до Дедо Мраз “. Членовите од ликовната секција ќе имаат изложба со прекрасни цртежи од малите ликовни уметници, додека танцово-ритмичката секција со малите и големите балеринчиња […]