Вести Изјави Статуси Ударни вести

Мицкоски: Не можете вие толку да уапсите колку што ние ќе ве победиме

“Апсењето на лидер на опозициска партија на еден месец пред гласањето на претседателските избори не е ништо друго освен чин на брутален политички притисок и израз на огромен страв и паника на Заевизмот кој губи. Тоа што досега нема ниту една акција против криминал за било кој човек од оваа власт, а сепак ние остануваме […]

Вести Изјави Македонија Статуси Ударни вести

Азилантот Груевски “го суди судот” од Будимпешта

Груевски повторно се огласи на Фејсбук од Будимпешта, коментирајќи го синоќешното приведување на поранешниот директор на БЈБ, Митко Чавков, 1.Ова трето по ред апсење на Митко Чавков, како и претходните две, како и целиот прогон против него е лична одмазда на Зоран Заев кон него заради предметот ,,Поткуп” каде по лична пријава на жртвата бизнисмен, […]

Вести Македонија Статуси

Пендаровски: Имам одговорност која ќе ја оправдам пред граѓаните во интерес на подобриот живот

“- Исклучителна е честа да бидеш поддржан од претставници на сите етнички заедници, од 31 политичка партија, но, и од многу граѓани кои воопшто не се членови на политички партии. Посебна благодарност сакам да изразам до политичката коалиција, предводена од СДСМ и лично до премиерот Заев, кои направија политички потег без преседан, по пет години […]

Вести Изјави Статуси Ударни вести

ЗАЕВ: Казна за фрлање боја веќе платив и јас лично

“Претставници на извршната власт ќе го разгледаат прашањето со прекршочните казни од Шарената револуција и ќе разговараат со засегнатите граѓани за можни решенија, со целосно почитување на судската власт, но и почитување на демократските принципи и интегритетот на граѓаните. Прекршоците со фрлањето боја во времето на протестното движење ги правевме свесно, знаејќи ја цената на […]

Вести Изјави Статуси Ударни вести

Најчевска: Да замижувам пред прекршувањето на човековите права?

“Излегов на улица затоа што не можев да најдам веќе друг начи на кој ќе се спротиставам на самовластието на една политичка гарнитура.Ги подучував граѓаните дека заслужуваат подобро.Застанав пред борните коли и до заби наоружаните полицајци за да покажам дека институциите веќе не работат во интерес на граѓаните туку за некоја партиска врхушка.Се борев за […]

Вести Изјави Статуси Ударни вести

Груевски: Ќе ме осудат со максимална затворска казна. Така е договорено

“Во сите предмети ќе ме осудат со максимална затворска казна иако во ниту еден предмет нема ниту кривично дело, а како резултат на тоа ниту елементарен законски доказ. Ова не го претпоставувам, туку имам информација од извори од внатре. Дури и сите други обвинети во некој предмет да ги ослободат, мене ќе ме осудат со […]

Вести Македонија Статуси

Силјановска: За правните небулози и заплашувањата

“Вчерашниот ден не беше само крунисан со ентузијазмот на граѓаните, кои масовно излегоа да дадат потпис за поддршка на претседателската кандидатура, туку и ден на недолични инсинуации и лични дисквалификации од политичките ривали и неистомисленици кои се обидуваат да ја запрат енергијата меѓу граѓаните која се заканува да ги порази. И сето тоа поради еден […]

Вести Македонија Статуси

За кого одработува Командант Малишева со провокативните изјави

Мухамед Красниќи алијас командант Малишева, еден од учесниците во Диво насеље, на својот ФБ профил им честиташе на напаѓачите на екс министрите Миле Јанакиески и Спиро Ристевски кои се осомничени за организатори на крвавиот четврток, а кои вчера беа истепани во затворот во Шутка. –” Секој политичар кој е вмешан во оваа стапица…и кој ќе […]

Статуси

Сите се возиме во автобусот наречен живот

“Сите се возиме во ист автобус, кој денес, кој вчера, некој утре. Кога пишувам за љубов, мислам за сите луѓе што се возиме во автобусот наречен живот. Овој ден е мрачен и тажен но, и секој нареден кога мразите некого кој не ви е во домот, а тоа е омраза кон другиот, туѓиот со кого […]

Вести Изјави Статуси Ударни вести

Мицкоски: Колку и да бегаш Заев ќе те победам на парламентарни избори

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, по одлуката на СДСМ да не распише вонредни парламентарни избори, порача дека Зоран Заев и СДСМ избегале од избори, ама дека нема да избегаат од волјата на народот. „СДСМ е во страв и хаос. Многу брзо ќе се соочат со вистината на сопствениот неуспех. Колку и да бегаш Заев ќе […]