Алтернатива Вести Изјави Статуси Ударни вести

Макрадули: Не ми е пријатно кога ми посакувате канцер за мене и моето семејство

По мое длабоко убедување проблемот со загадениот воздух е најголемиот предизвик на општеството после интеграцијата во НАТО и ЕУ. И откако со исклучителен ангажман на владата, а пред се со напорите на Премиерот Заев се заокружи тој процес, на ред (иако не треба ова да биде дел од некоја листа, туку приоритет број еден) доаѓа […]

Вести Изјави Статуси Топ теми Ударни вести

Тодоров: Мицкоски, победа на претседателските избори или пакувај си ги куферите!

Не можев да го гледам, ама прочитав дел од поентите на Мицковски од неговото гостување на Сител. Христијан треба да знае дека партијата никогаш не губи, туку само победува. При победа сите се заслужни, и сите ги делат аплаузите и заслугите, но при пораз вината паѓа главно врз претседателот на партијата, шефот на Републичкиот Изборен […]

Вести Изјави Статуси Ударни вести

Тортевски: Ако Игор Југ не добие амнестија доброволно се јавувам да го бранам про боно

„Ако Игор Југ не добие амнестија доброволно се јавувам да го бранам про боно“, напиша адвокатот Александар Тортевски на „Твитер“. Aдвокатот Александар Тортевски на својот профил на „Твитер“ се понуди бесплатно да го застапува обвинетиот Игор Југ пред судот, ако не добие амнестија. Според него, обвинетиот Игор Југ има повеќе право да добие амнестија од пратениците, […]

Алтернатива Статуси

Не постои човек што не тежнее кон целина – Соња Р. Јовановски

Со Алеф го започнав преиспитувањето на сето изживеано, преживеано, доживеано…Се сеќавам на годините кога во воздухот што го дишевме имаше едно чувство слично на љубов, а, не ко сегашниот кој не ни дава ниту да дишеме, ниту да мислиме, а уште помалку да размислуваме на животот. Тоа беа години кога имаше една зачуденост и еден […]

Вести Изјави Статуси Ударни вести

Богоевски: Не се собрани 80 гласа за одземање на пратеничкиот мандат на Груевски

Павле Богоевски на својот фб напиша дека не се собрани 80 гласа, на Груевски да му биде одземен пратеничкиот мандат.  

Вести Македонија Статуси

Тричковски повикан во ОЈО по поднесена кривична пријава за повеќе кривични дела

Тричковски на својот фб профил го објави писмото со кое ОЈО го повикува да се јави на 20. ноември во обвинителството, во својство на осомничен во врска со постапка која се води по поднесена кривична пријава за повеќе кривични дела од Кривичниот законик.

Вести Изјави Статуси

Унијата на жени на ВМРО ДПМНЕ ја напушти и Затуровска

Лилјана Затуровска пратеничка од редовите на ВМРО-ДПМНЕ поднесе оставка од Унија на жени, веднаш по сопартијката Рангелова. Затуровскак ја образложи својата оставка од позицијата генерална секретарка на Унијата на жени, на својата фб страна. „Како генерален секретар поставен од претседателката Рангелова сакам да изразам голема благодарност за довербата која ми ја даде во два наврати […]

Вести Изјави Статуси Ударни вести

Богданов: Театрална “катарза” во партијата-ДПМНЕ се реформира во нова антизападна партија

Почитувани пријатели, најнапред сакам да го честитам денешниот празник Денот на македонската револуционерна борба, на сите граѓани на Република Македонија. Ова е значаен ден во македонската историја со кој се одбележува вековната борба на македонскиот народ за самостојна, независна и просперитетна држава рамо до рамо со цивилизираните народи, која борба, но во друга форма продолжува и денес. […]

Вести Изјави Статуси Ударни вести

Коѕијас: Ја поткопаа мојата чест – оставката е чин на одговорност

  “Со лаги, клевети ја поткопуваат мојата чест, репутацијата и достоинството. Изнудувачи, корумпирани, „пиштоли на системот“ го поткопуваат достоинството и честа на оние кои се противат. Така, удираат по функционирањето на демократијата. Оставката е чин на одговорност.” Статус, Никос Коѕијас 

Вести Изјави Статуси

Синоличка Трпкова: Политичари и рацете што гласаа за, бидете пример за граѓаните, а не разочарување

“Сега рацете што гласаа за, треба да ја водат и борбата за имплементирање на европски вредности во општеството. Граѓаните што го поддржаа референдумот тоа го очекуваат од вас. Бидете пример за нив, а не разочарување. Истото важи и за политичарите. И слушајте ги критиките упатени кон вас. Тоа ви е работа.” ФБ статус, Синоличка Трпкова