Вести Изјави Статуси Ударни вести

Мицкоски со отворено до премиерот на Владата Зоран Заев

Отворено до премиерот на Владата Зоран Заев СДСМ одби, Премиерот молчи. Паднаа маските и се покажа вистинското лице на власта. За жал СДСМ имаше прилика да докаже дека борбата против криминалот има некакво значење за оваа власт. Наместо тоа Заев покажа три работи: Прво, преку неприфаќањето на предлогот и неговото молчење за формирање на независно […]

Вести Изјави Статуси Ударни вести

Груевски на ФБ: Kако водач на ВМРО дадов сѐ што е во моја моќ до последен атом

ВМРО-ДПМНЕ не смее да биде уценето. Ако ВМРО-ДПМНЕ е уценето, уценета е и Македонија. Кога ВМРО-ДПМНЕ е на колена, на колена е и Македонија. Но, и кога ВМРО-ДПМНЕ е силно и исправено, исправена и силна е и Македонија. Бидејки ВМРО-ДПМНЕ е “последниот меч” на одбранта на државните и националните интереси на Македонија. Иако верувам дека […]

Вести Изјави Статуси

Разрешениот Богојески: Го поразивме Груевски, но не и груевизмот во нас

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ го разреши реформаторот Петар Богојески од функцијата заменик генерален секретар на партијата. Богојески се огласи на Фејсбук, по вчерашната одлука на ИК на партијата. „Ја поздравувам одлуката на ИК на ВМРО ДПМНЕ во врска со мојот активизам во раководните структури, но не и во Партијата. Искажувам благодарност што сум ослободен од […]

Алтернатива Статуси

Актерот Михајловски до Чилиманов: Чичко Кумплунг заврши во инвалидска количка

Овој Цветин, што го бербати ликот и делото на чичко Кумплунг, да го потсетам дека Кумплунг заврши во инвалидска количка, токму заради сторените дела на кои сега повикува ангажираниот Чилиманов. Го охрабрувам, тој и сите што го делат неговиот став, до крај да ја споделат судбината на ликот Кумплунг и да завршат на ист начин. […]

Алтернатива Статуси

Зошто дозволивме за човекот секој од нас да рече: СИРОТИОТ ТОЈ… Зошто? – Соња Р. Јовановски

Денес, ете – се смеев…Сите мислеа: Од среќа се смее!!!…А мене устата ми дојде до уши, стомакот ме болеше од смеа…Си помислив – луда ли сум штом на сите маки толку силно се смеам?…Ама, денес, ете се смеев…до солзи… Но, му се смеев на човекот, на себе си…Се смеев со солзи в`oчи… Вусушност, плачев од […]

Алтернатива Статуси

Молеровиќ: Послание до наставниците – На миг сетете се на вашиот прв училишен ден

  Послание до наставниците, Драги мои колеги, наставници на 3.септември не е најважно да го имате најдоброто парче облека на вас, најсредениот hair styles , make up …не, насмевка ви треба ама онака од срце да им ја подарите на учениците кои со нетрпение и возбуда се подготвуваат за враќање во училиште и првиот свечен […]

Алтернатива Статуси

Зоран Кардула: Молба на родител на дете со нетипичен развој до Министерство за образование и наука

Направете го овој 1-ви септември различен За една недела е 1-ви септември и би сакал еве јавно да упатам една молба до Министерот за Образование, молба од родител на дете со нетипичен развој и се надевам дека е во рамките на вашите ингиренции да упатите барање до сите просветни работници баш овој почеток на школската […]

Вести Став Статуси

Заев: Македонскиот јазик ќе биде официјален во Унија од 500 милиони жители!

Македонскиот јазик ќе биде официјален во Унија од 500 милиони жители! Со зачленувањето во ЕУ, сите официјални комуникации меѓу Република Македонија и земјите членки на Европската Унија ќе се водат и преведуваат и на македонски јазик, како официјален и признаен на територија на која живеат половина милијарда жители. Фб статус, Зоран Заев

Вести Македонија Статуси Ударни вести

Димитров: „Шарената револуција“ е жед за одговорност, „бојкотирам“ е повик за неодговорност

Никола Димитров, на својот „Фејсбук“ профил порача дека не може да се повлекува паралела меѓу „Шарената револуција“ и движењето „бојкотирам“, бидејќи, како што вели тој, бојкотирањето на референдумот е повик за бегање од одговорноста. „Шарената револуција е жед за одговорност во ситуација на јавно разоткриен криминал. Кога потфрлија институциите, граѓаните преземаа одговорност, барајќи правда. Бојкотирам […]

Статуси

Катарина Синадиновска: Да си го вратиме назад значењето на зборот “патриотизам”, збор испоганет од оние кои најбезобразно го злоупотребија 

Една од нашите клучни обврски како генерација е да си го вратиме назад значењето на зборот “патриотизам”, збор испоганет токму од оние кои најбезобразно го злоупотребија. Широчина е тој збор, бескрај е. Затоа, лесно е да се скриеш во него и потоа во името на наводната љубов кон татковината, така засолнет, ѕверски да ја парчосуваш […]