Вести Културен Шок Свет

Ајфеловата кула денес прославува за 300-милионитиот посетител

Ајфеловата кула во Париз вечерва со низа концерти и со специјални светлосни ефекти ќе го прослави 300-милионитиот посетител, откако највисоката градба во францускиот главен град беше отворена во 1889 година, пренесува Anadolu Agency (AA). „Во дворот на кулата ќе има тапани, на вториот кат амбиентот ќе биде џезерски, а на врвот од кулата атмосферата ќе […]

Културен Шок Магазин

Муралот на Jericho на улицата Tor Marancia – Рим, Италија

  По неколку street art продукции на различни мурали ширум светот, Big City Life проектот оствари ново графити дело во вечниот град, во 2015г. Еден од најславните уметници на модерните графити моментално во светот – Jericho, му поклони на Рим нов мурал кој многу брзо стана омилена мета на туристите. Високо талентираниот уметник го наслика […]

Културен Шок Магазин

Најдобриот beach club во Ибица, Шпанија – Destino Pacha Ibiza Resort&Club

    Островот Ибица е светски симбол на лудите летни забави, а овој клуб е сместен на преубавата обала, опкружен со палми и е дел од ресортот кој што стана синоним на забавите и луксузните уживања, а од неодамна е опишан како најдобриот beach club на Ибица. Ресортот е сместен на карпите Cap Martineta, со […]

Културен Шок Магазин

Кога Париз бил најубав?

  Кога Париз бил најубав? Според најновите истражувања меѓу туристите кои го посетуваат Париз, а посебно обалата на Сена до која што се наоѓаат тезгите на продавачите на книги(Bouquinistes) и на тие кои што продаваат различни штампани антиквитети, најголема “манија” има за фотографиите на Париз од 1900-те години, кога во градот на светлината е оддржана […]

Културен Шок Магазин

МОСКВА: Импресивните руски згради во најубави бои

Раскошната катедралата Св. Исак синоќа доби посебен изглед. Најголема е во овој град, а од 1931 година катедралата стана музеј. Куполата на оваа катедрала нуди величествен поглед на Санкт Петербург МОСКВА (АА) – Познатите згради на рускиот град Санкт Петербург синоќа беа осветлени со различни бои кои ги привлекоа погледите на голем број домашни и […]

Алтернатива Културен Шок

ПАРИСКА ПИРАМИДА НА ИДНИНАТА: Project Triangle – Paris Pyramid (Париз, Франција)

Светот е од секогаш маѓепсан со пирамидите во Гиза, а модерната архитектура предвидува иднина во облик на слични колосални визури. Во следните години, Париз и многу други светски метрополи ќе добијат величенствени архитектонски знаменитости и дела на водечките архитекти на светот, кои уште сега ги нарекуваат “пирамиди на иднината”. Последните 30 години Париз не добил […]

Алтернатива Културен Шок

Хотелот на иднината: Хотел од капки (Water Building Resort)

  Орландо де Урутиа (Orlando de Urrutia), еден од најпознатите светски архитекти за “прилагодлива архитектура”, проектирал фантастичен хотел во облик на капка вода. Освен својот единствен изглед и симболика која е посветена на вода, ова здание ќе биде прво во светот кое ќе може со различни иновации и технолошки достигнувања да “го претвори воздухот во […]

Алтернатива Културен Шок

CAU RONG – DRAGON BRIDGE – Da nang, Виетнам

На прекрасната река Хан во Виетнам, во местото Да нанг се наоѓа мост кој се смета за најголем змеј на светот. Мостот Змеј, како што и впрочем во превод значи името на оваа градба, е една од најпознатите виетнамски туристички атракции. Конструкцијата на мостот е започната летото 2009-та година и по три години на светот […]

Алтернатива Културен Шок

КУЌА НА ЖАБИТЕ – Бјелско, Бјала – Полска

Иако изобилува со се поатрактивни (туристички) дестинации, Полска полека се соочува со трендот на откривање на сè почудни места на коишто туристите сè повеќе им се восхитуваат. Една зграда во полскиот град Бјелско – Бјала стана атрактивна мета на туристите, благодарение на – жабите! Познатата “Kamienica Pod Žabami” (куќа на жабите) е станбена зграда која […]

Алтернатива Културен Шок

ABRAJ AL-BAIT – Мека, Саудиска Арабија

  Abraj Al – bait кулата е позната како знаменитост на Мека во Саудиска Арабија, исто така позната и како “Кралскиот хотел” на Мека со часовник. Всушност, ова е доста колосална градежна структура подигната до најсветото место за верниците (аџии) од муслиманска вероисповед, а веќе е носител на бројни рекорди – долго време била највисок […]