Магазин Наука и Технологија

ОРИОН: Симулација на супермасивни црни дупки

    Направена е симулација за подобро разбирање на светлинското зрачење кое се создава додека две супермасивни црни дупки со маса од милијарди сончеви маси коорбитираат една околу друга, само моменти пред конечно спојување во една супермасивна црна дупка. За прв пат е направена компјутерска симулација која во целост ги зема во предвид сите физички и релативистички ефекти од Ајнштајновата теорија […]

Магазин Наука и Технологија

Почина Пол Ален, соосновачот на Microsoft

Пол Ален, кој заедно со Бил Гејтс е основач на компанијата Мајкрософт, почина на 65 години. Бизнисменот своето богатство го стекна заедно со неговиот школски другар Бил Гејтс, откако заеднички го основаа технолошкиот гигант Мајкрософт во 1975 година. Ален го напуштил Мајкрософт во 1983 година откако првично му бил дијагностициран ракот на крвта од болеста […]

Алтернатива Настани Наука и Технологија

Нобелова награда за физика за Артур Ашкин, Жерард Моро и Дона Стрикланд

Артур Ашкин, Жерард Моро и Дона Стрикланд се добитници на Нобеловата награда за физика за 2018 година, за нивните откритија во полето на ласерската физика. Американскиот физичар Ашкин доби една половина од наградата за неговото откритие на „оптички пинцети“, кои овозможуваат манипулирање со мали честички со помош на светлината. Пинцетите на Ашкин можат да манипулираат со честички и молекули […]

Магазин Наука и Технологија

ОРИОН: Спектакуларен хаос во центрот на Млечен Пат

Спектакуларна фотографија од централниот дел на Млечниот Пат со помош на новиот радио телескоп Миркат (MeerKAT) во Јужноафриканската Република. Објавената фотографија е со големина од 1° x 2° аглови степени на небото, што е еквивалент на гледање низ прстен со испружена рака кон центарот на галаксијата. Во најсјајниот централен предел се наоѓа супермасивната црна дупка Стрелец […]

Магазин Наука и Технологија

Вселенски електричен генератор

Според изјавите од официјални лица од НАСА на прес конференцијата, првичните тестотви од ’новиот’ нуклеарен генератор кој ќе се користи во вселенски мисии наречен Килопауер поминале со позитивни прелиминарни резултати и ги надминале очекувањата. Се очекува оваа технологија да помогне во мисии на Месечината, Марс и подалеку. Килопауер се базира на технологија која ја користи […]

Магазин Наука и Технологија

НАСА ќе испраќа дрон на Марс во 2020 година

За наредната мисија на Марс, НАСА планира да испрати мал дрон заедно со новиот ровер во 2020 година. Ова ќе претставува прв ваков обид, да се однесе летало на друга планета кое ќе може независно да полетува и слетува на повеќе локации. За разлика од роверите кои поминуваат само по неколку метри на ден, вакви […]

Вести Наука и Технологија Свет Ударни вести

“Facebook” отстранил 1.9 милиони екстремистички содржини

“Facebook” соопшти дека отстранила или поставила знак за предупредување на 1,9 милиони примероци со екстремистичка содржина, кои се поврзуваат со Исламска држава или Ал Каеда. Тоа е направено во првите три месеци од годинава, што е речиси двојно повеќе од претходниот квартал. Само мал дел од овие содржини беа откриени со помош на фидбек од […]

Магазин Наука и Технологија

Елон Маск ќе произведува лего од карпи, за градби со реални димензии

Американскиот претприемач Елон Маск изјави дека неговата компанија „Boring“ ќе произведува градежни камења слични на лего, кои можат да се обликуваат од карпите кои се отстрануваат од под земја при проекти за ископување на тунели, јавува Anadolu Agency (AA). Во пораката на Твитер, Маск изјави дека компанијата „Boring“, која работи во проекти за ископување на […]

Вести Наука и Технологија Свет

Цукеберг: Подобра заштита на податоците на корисниците на Facebook

Основачот на “Facebook” Марк Цукеберг ги призна грешките и најави чекори кон подобра заштита на податоците на корисниците, по скандалот со преземање на личните податоци на повеќе од 50 милиони корисници. Тој на својот профил на “Facebook” напиша дека компанијата има „одговорност“ да ги заштити податоците на корисниците. „Ако тоа не го можеме, тогаш не […]

Магазин Наука и Технологија

ОРИОН: Фасцинантни ноќни пејзажи – фотографии

Авторот фотографира фасцинантни пејзажи осветлувајќи ги со програмиран дрон кој кружи околу една точка, на дронот има прикачено неколку лед светла со кои ја осветлува површината. Во некои од фотографиите тој ја остава и осветлената трага од дронот за време на долгата експозиција добивајќи ореоли околу врвовите од карпите, пренесени на Орион.мк. Оваа серија на […]