Здравје Магазин

Излечете го воспаленото грло со помош на овие намирници

Настинката ни пречи во секојдневните активности и понекогаш може да биде премногу заморна.   Испробајте ги следните намирници за намалување на воспалението: – Мед Како што е познато, медот има антибактериски својства и навистина може да помогне да го излечите вашето грло. Помшајте 1 до 3 лажички мед во чаша топла вода и правете гаргара […]

Здравје Магазин

За здравјето на очите – сок од портокали, цвекло и морков

Рецепт за здравјето на очите кој лесно се приготвува, jugo tres en uno,вкусна, здрава, антиинфламаторна комбинација од сок од портокал, репка и морков. Состојки: 4 органски портокали 1 органско цвекло 2 органски моркови По желба: 1 супена лажица мед, или природен засладувач по ваш избор Забелешки: Може да го смените бројот на портокали, цвекло и моркови […]

Здравје Магазин

Ајдучка трева – лек за мигрена

  Ајдучката трева содржи етерично масло, флавоноиди, витамин К, смоли, танини и др. Се користи при несвестица, мигрена, нагон за повраќање, за очни болести. Се користи и за женски болести, при мокрење во кревет кај деца и стари луѓе. Ајдучката трева директно делува на коскената срж и на создавање на црвени крвни зрнца. Се употребува како […]

Здравје Магазин

Коприва и невен – пролетни прочистувачи од токсини

Чистењето на организмот од токсините е од суштинска важност за нашето тело. Неколкупати во годината мораме да помислиме и на ова, особено во пролет и во есен кога не очекува драстична промена на времето. Дочекајте ги подготвени ниските температури и направете детоксикација и чистење на телото на природен начин. Особено е важно прочистувањето на црниот […]

Здравје Магазин

Пролетни симптоми за недостаток на енергија и постојан замор

Доколку ви се случува со денови да се чувствувате без енергија и да сакате само да лежите во кревет и да гледате телевизија, тогаш дефинитивно ви треба добра доза за енергија. Многу луѓе се потпираат на кофеинот и на енергетските пијалаци за да можат да ја завршат својата работа, да функционираат освестено, но сепак со […]

Здравје Магазин

Кампања #здравамашкост: Грижата за машкото здравје е општествена одговорност

Статистиките покажуваат дека годишно во Македонија околу 70 нови пациенти заболуваат од рак на простата, а дури кај 90% од нив болеста се открива во доцна фаза, кога излекувањето е речиси невозможно. Исто така, 5 до 20 отсто од мажите во светот имаат умерена до тешка форма на еректилна дисфункција, односно неспособност да воспостават и […]

Здравје Магазин

За настинка и грип не е потребен антибиотик

Сезоната на грип и на настинки е во полн ек, а за да избегнат чекање во ординациите, пациентите често посегнуваат по антибиотици на своја рака. Најчесто се тоа резерви што веќе ги имаат дома, останати од последната терапија, што е голема грешка. Лекарите и фармацевтите со години предупредуваат токму на овој проблем бидејќи придонесува за […]

Здравје Магазин

Црн пипер против маснотиите во крвта

Пиперин, е состојка која на црниот пипер му дава специфичен вкус, го блокира формирањето на нови масни клетки, а истражувањата потврдија дека пиперинот го намалува и нивото на масти во крвта. Во земјоделската и прехранбената  индустрија е објавена студија која објаснува зошто црниот пипер е добар против мастите. Поточно, истражувачите сметаат дека пиперинот, е состојката […]

Здравје Магазин

Суво грозје: Извор на витамини, минерали и пробиотик

  Есенцијални витамини и минерали Сувото грозје е богато со витаминот Ц, К и Б-6. Тоа исто така, е извор на калциум, натриум, железо, магнезиум, фосфор, бакар и манган. Високото ниво на натриум ја регулира рамнотежата на течности и минерали во телото, а придонесува и за нормална мускулна функција, крвен притисок и дигестија. Микронутрициенси и […]

Здравје Магазин

Конзумирајте ѓумбир за јакнење на имунитет

Во сезона на вируси и грип, зголемено загадување на воздухот и намалена физичка активност организмот се соочува со пад на имунитетот. Но, постои начин како да го подигнете вашиот имунитет и да станете поотпорни на настинките кои ве демнеат, без употреба на лекарства. Станува збор за напиток кој се прави од ѓумбир, цимет и мед. […]