Здравје Магазин

Костените се богати со лековити својства и со енергетска вредност

Kостените се со бројни лековити својства, а поради големата енергетска вредност, тие посебно им се препорачуваат на спортисти и деца. Помагаат кај бубрежни и дигестивни тегоби, а чајот од костени делува врз ублажување на симптомите на астма и бронхитис. Нутритивна вредност  По нутритивниот состав, костените се слични на интегралниот ориз, а се одличен извор на елементи […]

Здравје Магазин

Бомба рецепт, за подобрување на крвната слика и слабост на организмот

Бомба рецепт, за подобрување на крвната слика и слабост Ако подолго време мачите мака со неа, со овој рецепт ќе почувствувате подобрување. Народната медицина тврди дека ви требаат само неколку состојки од кои ќе направите вкусна и здрава мешавина. Потребни состојки: 200ml мед 200g ореви 200g суво грозје 200ml сок од морков 200ml сок од […]

Здравје Магазин

Труење со храна или вода

Труењето со храна или вода е често заболување кое се јавува како резултат на внесување на храна или вода која содржи бактерии, паразити, вируси или токсини создадени од овие микроорганизми. Симптомите најчесто се манифестираат во тек на 24 часа, неочекувано, набргу по консумирање на загадената храна. Ова заболување може да се јави кај еден човек […]

Здравје Магазин

Caffetin Menstrual – Користете македонска мобилна апликација за следење на месечен циклус

Мобилна апликација Caffetin Menstrual Македонската мобилната апликација Caffetin Menstrual. е изработена од Алкалоид и е наменета за сите припаднички на понежниот пол кои користат смартфон со Android или iOS платформа. Преку неа можете да водите сопствена евиденција за циклусот и едноставно да се подготвите за „оние“ денови во месецот. Преземи за Android »Преземи за iOS […]

Здравје Магазин

Контролиран стрес, контролирани и килограмите

Стресот е психолошка и физиолошка реакција на барањата кои ни ги поставува секојдневието. Доколку истите се многу големи, а можностите за нивно реализирање мали (пример, немање доволно време) доаѓа до еден вид краток спој во мозокот и се вклучува систем за “одржување” односно преживување. Овој систем „бори се или бегај“ (fight-or-flight) ни овозможува да ги зголемиме сопствените […]

Здравје Магазин

Позитивно размислување во животот

Позитивното размислување и гледање на нештата од подобрата страна, се’ уште останува еден од факторите кои влијаат на подобрување на квалитетот на човековиот живот и неговите односи со околината. Здравјето е уште еден сегмент каде може да се забележи прекрасното влијание на овој процес, и голем број луѓе ја чуствуваат придобивката од позитивна вибрација која […]

Здравје Магазин

ЈОГАТА како ТЕРАПИЈА за ослободување од ДЕПРЕСИЈА

Терминот “депресија” не значи да се биде само тажен и потиштен. Тагата е чувство што сите луѓе ја чувствуваат од време на време. Депресијата се разликува од жалоста и од нормалните и здрави реакции при губење, било на сакана особа, куќно милениче, работа, дом или нечие здравје. Бидејќи стресот е главен виновник на депресијата, а […]

Здравје Магазин

Справување со метеопатијата

Наглите промени на времето, посебно во време на менување на годишните времиња може да биде главен виновник за главоболките со кои се потешко се носите. По „зимскиот сон“, едвај дочекавте да се кренат температурите, но наместо активни денови во природа, вам главоболката ве приковала за кревет. Скокови во температурата од ладно на топло или обратно […]

Здравје Магазин

Финска со план до 2040 да биде земја без чад од цигари

Владата на Финска има амбициозна цел, таа земја да ја направи земја без чад од цигари и тоа до 2040 година. Надлежните планираат до таа година производите на база на тутун (цигари, лулиња, па дури и е-цигарите) да ги користат помалку од 2 отсто од возрасното население. Бројот на пушачите во Финска константно се намалува […]

Здравје Магазин

Подобрување на концентрацијата

  Колку пати сте се нашле во ситуација да седите на вашето биро и неуспешно да се обидувате да се фокусирате на одредена задача? Без разлика дали учите за на факултет или се обидувате да завршите некој проект на работа, сигурно често ви се случува мислите да ви летаат на други места, па и покрај […]