Алтернатива Музика и Филм Настани

Вечерва започнува 37. Скопски џез фестивал

Британскиот џез-пијанист Александер Хокинс во Македонската опера и балет вечерва ќе го отвори 37. Скопски џез фестивал. До недела, 21 октомври, на програмата се четири концерти во терминот од 20 часот во МОБ и три полноќни во Дансинг салата на Младинскиот културен центар. Џез-пијанистот Хокинс, кој се смета за еден од најиновативните и најимагинативните британски […]

Музика и Филм

“Исцелител” на Festival international du film de Nancy ја освои наградата од публиката

Филмот #Исцелител ја освои наградата од публиката на 24-тото издание на фестивалот во Франција, Festival international du film de Nancy, во престижната селекција „Под ѕвездите“! Ова е 10-та меѓународна награда за Исцелител и втора награда од публика за најдобар филм.

Музика и Филм

Доделени наградите „Еми“: „Game of Thrones“ – најдобра драмска серија

Доделувањето на наградите „Еми“ се одржа синоќа во Лос Анџелес, а за најдобра драмска серија беше избрана „Game of Thrones“ (Игра на престолите), пренесува Anadolu Agency (AA). Најдобрата хумористична серија е „The Marvelous Mrs. Maisel“ (Прекрасната г-ѓа Мајсел), во која глуми Рејчел Броснан, добитничката на наградата за најдобрата главна актерка во хумористична серија. Овогодишното доделување […]

Музика и Филм

Арета Френклин, кралицата на соул музиката почина на 76 години

Арета Френклин почина на 76-годишна возраст, по битката со рак на панкреасот. Родена во 1942 година, Френклин ја освои титулата „Кралица на соул музиката” за нејзините музички дела од крајот на 60-тите години. Откако се пријавила на „Атлантик Рекордс” во 1967 година, таа постигнала огромен успех со песните „Spanish Harlem“, „I Say a Little Prayer“ и […]

Музика и Филм

Почина Оливер Драгојевиќ

Легендарниот пејач Оливер Драгојевиќ еден од најпопуларните пејачи на просторите на поранешна Југославија, почина утрово во пет часот во сплитската болница на 71 годишна возраст. На пејачот една година претходно му беше дијагностицирано рак на белите дробови, а по една година борба, денеска ја загуби битката. По смртта на пејачот Оливер Драгојевиќ многубројни ѕвезди од […]