Вести Македонија Музика и Филм

Почина актерот Салаетин Билал – Исклучителната театрографија згасна

Македонскиот актер Салаетин Билал почина на 76. годишна возраст. Билал, долгогодишниот познаник на македонската и светската публика, препознатлив по својот посебен сензибилитет и актерска креативност, оваа година е еден од добитниците на највисоката награда на нашиот Фестивал. Тој беше еден од најактивните актери кај нас, адекватно застапен на повеќе јазични говорни подрачја и во сите […]

Алтернатива Музика и Филм Настани

ИНТЕРВЈУ СО “SMUT” по повод промоцијата на новиот албум “Тие Се Насекаде”!

Кои се Смат и како почнува нивната приказна?        Приказната на Смат започнува 1996 година, многу слично како и секоја приказна поврзана со љубов. Започнува многу искрено, емотивно и се надеваме дека така и ќе заврши. Мене искрено сеуште ме води истата искра, истата страст. Истиот драјв да се направи се подобро и  […]

Алтернатива Музика и Филм Настани

Почнува 21. издание на Скопје филм фестивал

  Скопје филм фестивал, 19 -26.април00 Денеска започнува 21. издание на Скопје филм фестивал со филмот “Година на мајмунот”, во кино Милениум. Овој фестивал  ќе донесе  богата програма и содржини во чии рамки ќе понуди повеќе од 50 филмови, работилници, гостувања на нови европски филмски имиња. Програмите на 21. издание на Скопје филм фестивал, од 19 […]

Музика и Филм

Почина познатиот режисер Милош Форман

Познатиот режисер Милош Форман почина на 86. возраст. Милош Форман е добитник на два Оскара за филмовите “Лет над кукавичјото гнездо” и “Амадеус”, добитник на “Златен глобус”, “Златна палма” во Кан и “Златна мечка” во Берлин. Форман го режираше, еден од најгледаните филмови “Коса”. Роден е во 1932 година во Чешка, а емигрирал во САД 1968 […]

Алтернатива Музика и Филм Настани

Влатко Стефановски: “Мајчин јазик”-Почувствував дека сум доволно возбуден да седнам, и да ги отсвирам овие теми сам, пред само еден микрофон“

„Почувствував дека сум доволно возбуден да седнам, и да ги отсвирам овие теми сам, пред само еден микрофон“ – Влатко Стефановски за “Мајчин јазик”. „Мајчин јазик“, соло акустичен албум и 35. албум на маестро Влатко Стефановски минатата година го објави „Кроација рекордс“ од Загреб, а концертите ги организира „Баги комуникации“. Три концерти за оваа пригода, на […]

Алтернатива Музика и Филм Настани

„Обликот на водата“ од утре во кината низ Македонија

Добитникот на четири награди Оскар – филмот „Обликот на водата“ на режисерот Гилермо Дел Торо од утре ќе се прикажува на редовен репертоар во кината низ Македонија. Беше номиниран во 13 категории, а Оскар освои во четири – за најдобар филм, најдобра режија, најдобра сценографија и најдобра музика. „Обликот на водата“ е приказна од времето […]

Музика и Филм Ударни вести

ОСКАР 2018: Најдобар филм „Обликот на водата“/ „Shape of Water“

Филмот „Обликот на водата“/ „Shape of Water“, во режија на мексиканскиот режисер Гиљермо дел Торо е награден со Оскар за најдобар филм, на церемонијата што ноќеска се одржа во Долби театарот во Лос Анџелес. Дел Торо го доби признанието и за најдобар режисер. „Обликот на водата“ беше номиниран во 13 категории, а награди доби само за […]

Музика и Филм

НОВО: Гуру Харе и Игор Џамбазов – Староста доаѓа (ВИДЕО ЗАПИС)

      Новиот видео запис на Гуру Харе и Игор Џамбазов за песната Староста доаѓа.   ТЕКСТ: Уморни очи од бессони ноќи како две старечки пеги, под моиве веѓи гледаат, мирно и без страст во обид да го сфатат ова што остана од нас Мириса на есен,има вкус на заборав ова тело што го […]

Алтернатива Музика и Филм Настани

„Златна мечка“ за романскиот филм „Не допирај ме“

Најпрестижната награда „Златна мечка“ на филмскиот фестивал во Берлин ја освои филмот „Не допирај ме“ на романската режисерка Адина Пинтилие. Филмот за жената која не поднесува да ја допираат, е награден во конкуренција од 19 филмови. Филмот претставува експериментално дело во кое се истражува физичката интимност и сексуалност. Пинтилие ја доби и наградата за најдобар дебитантски […]

Вести Македонија Музика и Филм

„Исцелител“ ја освои главната награда за најдобар филм во Холивуд

Филмот „Исцелител“ на режисерот Ѓорче Ставрески, ја освои наградата за најдобар филм во меѓународната селекција на фестивалот во Санта Барбара, Калифорнија, една од најзначајните смотри на независен авторски филм во САД. „Ви благодарам Санта Барбара за прекрасната награда. Ми претставува огромна чест што името на нашиот филм е таму заедно со наградените актери и познатите […]