Во соработка со SPORTY.MK

Сите спортски вести се превземени од спортскиот портал Спорти

Sporty Logo

Вести Македонија Спорт

Илина Арсова го искачи највисокиот врв во Индонезија и ја честиташе Новата година

Македонската алпинистка, Илина Арсова го искачи врвот Пунџак Џаја, висок 4884 метри, кој се наоѓа во западна Папуа, Индонезија и е највисок врв на континентална Австралија со Океанија. – Од технички аспект ова беше еден од по предизвикувачките врвови, бидејќи се работи за искачување на карпа со речиси вертикален нагиб и висинска должина од околу 700 […]

Спорт

Скопје домаќин на 48. боксерскиот турнир „Златен Гонг“

Под покровителство на Агенцијата за млади и спорт од 8 до 11 ноември Скопје ќе биде домаќин на традиционалниот боксерски турнир „Златен Гонг“, со кој се одбележува празникот на градот 13 Ноември. Традицијата продолжува и оваа година. Една од најстарите традиционални спортски манифестации во Република Македонија, боксерски турнир „Златен Гонг“ годинава по 48. пат ќе […]

Спорт

ФК „Челзи“ ќе ги испраќа навивачите расисти во Аушвиц

Раководството на фудбалскиот клуб „Челзи“ размислува во иднина навивачите кои имаат расистички испади да ги испраќа во Аушвиц, со цел да ги сфатат сопствените грешки. Од лондонскиот клуб сметаат дека тоа би било поделотворно, отколку да им се забрани да доаѓаат на натпреварите, а иницијативата ја поддржува и сопственикот Роман Абрамович, кој има еврејско потекло. Во „Челзи“ веруваат дека […]

Спорт Ударни вести

Шаховскиот Клуб “АЛКАЛОИД” повторно на Европскиот Клупски Куп 2018

  Шаховскиот Клуб АЛКАЛОИД, продолжува со настапите на Европскиот Клупски Куп, кој оваа година се одржува од 11 до 18.10.2018 година во Порто Карас, Грција. Во 2016 година ШК Алкалоид го освои Европскиот Клупски Куп и ја понесе титулата Европски Шампион! Турнирот се одржа 06-12.11.2016 во Нови Сад, Србија. ШК Алкалоид ја освои титулата со […]

Спорт

На младинските Олимписки игри во Буенос Аирес, Македонија учествува со 6 спортисти

Во Буенос Аирес ќе се одржат третите летни Младински Олимписки Игри, од 6 до 18. октомври, на кои нашата земја ќе биде претставувана од шестмина спортисти. „-Успешниот настап не се само постигнатите резултати или времиња во трките во кои ќе учествувате. Успех ќе претставува и начинот на кој ќе ја претставувате оваа мала земја. Затоа бидете […]

Спорт

На Beograd OPEN 2018 сребро и бронза за македонските учесници

Со сребро и бронза се вратија Матеј Аларов и Никола Стојановски од меѓународните спортски игри за лица со инвалидитет што се одржаа во Белград. На Beograd OPEN 2018 учестваа над 20 земји со повеќе од 700 учесници. Алралов и Стојановски освоја медали во категоријата пливање. Стојановски пливаше во слободен стил и освои бронза, а Аларов грбно […]

Спорт

Ѓоковиќ по трет пат шампион на УС Опен

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ го освои трофејот на Грен слемот во Њујорк. Тој ноќеска го победи Аргентинецот Хуан Мартин дел Потро со 3-0, по сетови 6:3, 7:6 и 6:3. Со триумфот на мечот кој траеше 3 часа и 19 минути, Србинот по трет пат се искачи на тронот на УС Опен. Воедно за Ѓоковиќ ова […]

Спорт

Светскиот тренд од сега и во Скопје! Една картичка, различен спорт секој ден!

Сакате еден ден да вежбате аеробик или пилатес, друг ден да одите на базен, на танци, а за викенд да играте тенис или да одите на адреналинско искачување по карпи со Вашите колеги? Сѐ ова и уште многу други различни спортски и рекреативни активности се достапни со само една картичка, со само една месечна членарина. […]

Вести Македонија Спорт

ШК „АЛКАЛОИД“ се подготвува за Европскиот Клупски Куп 2018

Шаховскиот клуб „Алкалоид“, повторно во борба за европски медал. „Алкалоид“ како Европски Клупски Шампион во шах за 2016 година и вицешампион за 2017 година и оваа година амбициозно се подготвува за најсилното клупско шаховско натпреварување – Европски Клупски Куп (European Club Cup), кое ќе се одржи во октомври во Порто Карас, Грција. Минатата година  успехот […]

Спорт

СП 2018: Франција е новиот светски шампион

Репрезентацијата на Франција ја совлада Хрватска и по пауза од 20 години се најде на врвот на светскиот фудбал. Франција е новиот светски шампион. Со конечен резултат од 4:2 репрезентацијата на Франција ја совлада Хрватска и стана новиот светски првак. Уште самиот почеток на натпреварот навестуваше дека ќе бидат постигнати голови а по неполни 20 […]