Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Уапсен поранешниот градоначалник на Карпош – Стевчо Јакимовски

По налог на Јавното обвинителство утрово е уапсен поранешниот градоначалник на Општина Карпош и актуелен претседател на партијата Гром, Стевчо Јакимовски. Јакимовски треба да биде изведен пред судија на претходна постапка во Кривичниот суд, каде што за него ќе се бара притвор.

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Димитров: Создавање на европски, стабилен и просперитетен Балкан

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров и заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, во рамки на посетата во Брисел учествуваа на работен појадок со министрите за надворешни работи на земјите членки на Европската унија, во организација на Грција и Романија. На работниот појадок, министерот Никола Димитров брифираше за тековните достигнувања во […]

Вести Свет Топ теми Ударни вести

Белград: Опозициските демонстранти упаднаа во зградата на РТС

Лидерот на опозицискиот Сојуз за Србија, Драган Ѓилас го предводи протестот „Еден од 5 милиони“ вечерва во Белград. Демонстрантите се во зградата на РТС и бараат вклучување во програмата. Полициска екипа специјалци брзо реагирала за да го спречи хаосот. Агенцијата Бета јавува дека во РТС има и полицајци со опрема за растерување демонстрации. Вратата на […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Седумнаесет обвинети за терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста – вкупно 211 години затвор

Од вкупно 17 обвинети за случајот “27. април”, шеснаесет лица добија затворска казна од вкупно 211 години. Митко Чавков – 18 години, Митко Пешов – 15 години, Душко Лазаров -15 години, Горан Ѓошевски-Леви – 15 години, Оливер Поповски – 13 години, Оливер Радулов – 10 години, Мунир Пепиќ – 15 години, Абдулфета Алими – 7 […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

СЛУЧАЈ “27. април”: Чавков 18 години затвор, Ченто 15 години, Дурловски доби ослободителна пресуда

Митко Чавков е осуден на 18 години затвор поради терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста во случајот „27 април“ објави судијката Добрила Кацарска. Ова е првостепена пресуда на која одбраната има право на жалба. Пресудата ќе стане правосилна, откако за неа ќе се произнесе и Апелацискиот суд. Јане Ченто е осуден на 15 години […]

Вести Свет Топ теми Ударни вести

Терористички напад врз две џамии во Нов Зеланд – 40 загинати

Четириесет лица загинаа, а 20 се тешко повредени во напад врз две џамии во Крајстчрч во Нов Зеланд, кој се случи за време на попладневните молитви. Австралиецот Брентон Тарант (28) отворил оган од автоматско оружје, а сето тоа директно го пренесувал на „Фејсбук“. Претходно на „Твитер“ напаѓачот објавил манифест од 74 страни зошто го прави […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

ДИМИТРОВ: Не се случува често да гледаш политичари кои повеќе мислат на следните генерации, а помалку на следните избори

Свртивме страница, се наоѓаме целосно во нова ера, но оваа страница е бела и сега ќе треба да ја испишеме, вели министерот за надворешни работи Никола Димитров во интервјуто за грчкиот весник „Ефимерида тон синдактон”, јави дописничката на МИА од Атина. Шефот на дипломатијата објаснува дека сега постојат многу предизвици, прво практични, кои се однесуваат […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Потпишана Спогодба за отворање на нов граничен премин меѓу Северна Македонија и Грција

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, денеска, оствари средба  со алтернативната министерка за надворешни работи на Грција, Сиа Анагностопулу, која вчера и денес престојува во работна посета на Република Северна Македонија. За време на средбата МНР Димитров и АМНР Aнагностопулу потпишаа Спогодба за отворање на  нов граничен премин во регионот на Преспанското езеро, Маркова нога – […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Мијалков осуден на 3 години, Тачи на 3 години и два месеци за „Титаник 2“

Поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков е осуден на 3 години затвор за примање награда за противзаконито влијание во случајот „Титаник 2“ на СЈО, кој се однесува на изборните нерегуларности во 2013 година. Лидерот на ДПА, Мендух Тачи кој беше обвинет за злоупотреба на службена положба и овластување е осуден на 3 години и 2 […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Заев: Не сум го спасил Ахмети – сите процеси на СЈО продолжуваат

Сите процеси за кои постојат докази продолжуваат од точката во која се застанати во моментов, изјави денедска премиерот Зоран Заев, одговарајќи на новинарско прашање дали со новото законско решение за СЈО всушност го спасува неговиот коалициски партнер, лидерот на ДУИ, Али Ахмети. -Сите процеси за кои постојат докази продолжуваат, доказите се живи и здрави тие […]