Вести Изјави Топ теми Ударни вести

Мијалков до Мицкоски: Ти не си фактор! Ти играш дупло!

Отворено писмо од Сашо Мијалков до лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски „Христијан, Ниедно претходно раководство на ВМРО не доживеало ваков срам на меѓународна сцена од сестринските партии кои се дел од Европската народна партија, а се надевам дека нема ни да доживее во иднина. Се надевам и посакувам во иднина секој прв човек на ВМРО […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Бошњаковски: АСНОМ останува во Преамбулата, химната не се менува

АСНОМ останува во Преамбулата на Уставот, и наместо еднаш ќе биде спомнат двапати. Останува Прогласот на АСНОМ со сите сите донесени одлуки, рече денеска на прес-конференција владиниот портпарол Миле Бошњаковски, оценувајќи ги како неточни информациите што се шират по социјалните мрежи. Одговарајќи на новинарски прашања, Бошњаковски нагласи дека во однос на амандманот 35, измените кои […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Собранието ќе расправа за одземањето на мандатот на Груевски

  Почнува собраниската процедура за одземање на мандатот на пратеникот Никола Груевски, кој е осуден на двегодишна казна затвор во случајот на СЈО, „Тенк“. Барањето за одземање на мандатот на Груевски е според членот 59 од Деловникот на Собранието на РМ, во кој се предвидува за пратеникот осуден за кривично или друго казниво дело што го прави […]

Вести Свет Топ теми Ударни вести

Планиран атентат на францускиот претседател Макрон

  Француската полиција уапси шест лица поради планирање на напад на францускиот претседател Емануел Макрон, пренесува британската новинска агенција „Ројтерс“, повикувајќи се на извори блиски до истрагата. Акцијата била изведена во рамките на големата истрага поради заканите кои што биле упатувани кон францускиот претседател Макрон. Шест француски ултрадесничари биле уапсени во акција на француските безбедносни служби. […]

Колумна Текстови Топ теми Ударни вести

АЛТЕРНАТИВНА ДЕСНИЦА!? – Мерсел БИЉАЛИ

  Одлучил ѓаволот да го продаде сиот својот арсенал од неговото оружје. Во изложената колекција многу стари мечеви, бодилки, стрели и ножеви. Ама цените ептен високи. Но, најмногу внимание привлекувале едни златни стрели наречени „стрели за подметнување“. Иако од чисто злато, на нив било ставено ептен ниска цена – скоро за џабе. Никој не можел […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Собранието утре ќе одлучува за одземање на мандатот на Груевски

  Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања на Собранието утре треба да одлучи дали пратеникот Никола Груевски е недостоен за вршење на пратеничката функција. Груевски е осуден на две години затвор во случајот на СЈО „Тенк” и на 8 ноември треба да се јави на издржување на затворската казна. Во овој случај за одземање на […]

Вести Свет Топ теми Ударни вести

Италија: Невремето одзеде 30 животи

Билансот на жртвите во невремето, проследено со силен ветер и поројни дождови, што минатата недела ја погоди Италија, според последните податоци изнесува 30 загинати, од кои 12 ги загубиле животите на Сицилија, соопштија синоќа италијанските власти. Меѓу жртвите се и девет членови на две семејства, вклучлитечно и две деца и тинејџер, кои за време на […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Судот ја одби молбата на Груевски за одложување на затворската казна

Кривичниот суд ја одби молбата на поранешниот премиер Никола Груевски за одложување на затворската казна од две години за предметот на СЈО „Тенк“. Адвокатите на Груевски бараа тој да не замине на издржување на затворската казна на 8. ноември, поради пратенички обврски и обврските околу пишувањето на книга поврзана со неговиот докторат. „Судија за извршување […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

СЈО: Мерки за обезбедување на имот во случајот „Поштенска Банка”

  По барање на СЈО, судија на претходна постапка на Основен суд Скопје 1 – Скопје донесе решение со кое е изречена привремена мерка за обезбедување на имот во врска со истрагата во јавноста позната под името „Поштенска банка“. Со мерката е обезбеден недвижен имот сопственост на правните лица Европа 92 ДООЕЛ Кочани и НОЕЛ […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Заев: На првата консултација со новата пратеничка група беа дадени насоките, на денешната зборувавме за суштината

  Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев денеска ја оствари втората средба со пратениците од новата пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата за подобра Македонија. Изјавата на премиерот Заев после средбата, на која беа направени последните консултации за нацрт амандманите на Уставот, ви ја пренесуваме во целост: „Денеска ја направив втората средба, јас […]