Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Заедничко соопштение на Влада на Република Македонија и партијата БЕСА

Сакаме да ја информираме јавноста дека е постигнат договор со кој се надминати разликите за коишто информиравме дека постојат. Уште еднаш потврдуваме дека државјанството е македонско/граѓанин на Република Северна Македонија, при тоа прифатен е амандман на Уставниот закон со кој се потврдува државјанството македонско/граѓанин на Република Северна Македонија и се појаснува како ќе гласи за […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

МЗ: МРП вакцините се со важечки рок и проверен квалитет

Сите дози од МРП вакцината се со добар и проверен квалитет од реномираниот европски производител GlaxoSmithKline од Белгија. МРП вакцината е безбедна и произведена во Европската Унија. Има 2 сертификати, за квалитет од производителот и од контролна лабораторија. На секоја кутија вакцина и на секое шишенце вакцина има т.н воден жиг на кој стои дека […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

ЗАЕВ:Имавме инклузивен процес, треба да заврши со двотретинско гласање, граѓаните и светот очекуваат државничка одлука

Пратеници, вие сте дел од историски момент кој повикува на обединување, кое е потребно како никогаш досега. Да не ги ставаме партиските и личните интереси на некои политички актери над интересите на нашиот народ и на нашите деца, и свесно да ја попречиме иднината на нашата земја и да ја затвориме вратата за ЕУ и […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Продолжува седницата за уставните измени

Седницата за уставните измени продолжува денеска во 13 часот, откако вчера претседателот на Собранието Талат Џафери ја прекина седницата по говорот на премиерот Зоран Заев и нејзино продолжение закажа за денеска. Заев во експозето пред пратениците порача дека договорот за името содржи јасни обележја за македонската посебност, при што јазикот и идентитетот се македонски, а […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Алијансата за Албанците ќе гласа за уставните измени

Алијансата на Албанците ќе ги поддржат уставните измени, откако попладнево премиерот Заев прифати дел од нивните барања. По средбата на премиерорт Зоран Заев со лидерорт на Алијансата за Албанците, Зијадин Села попладнево изјави дека прифатил некои од барањата на Села, односно од преамбулата на Уставот ќе се избрише делот „дел одграѓаните кои што живеат во […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

МЗ: Направен е технички пропуст на компанијата – вакцините безбедни

Надзорот констатираше дека од страна на увозникот, компанијата „Македонија лек“ бил направен технички пропуст. Имено, компанијата „Македонија лек“, кај мал број од пакувањата залепила стари декларации. Залепените декларации биле од претходниот увоз кој бил со важност до октомври 2018 година. За оваа констатација на инспекцијата ја информиравме и компанијата „Македонија лек“. Родителите и граѓаните може […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Заев: На денот на гласањето ќе се знае дали има мнозинство за уставните измени

Премиерот Зоран Заев е оптимист дека ќе се обезбеди потребното мнозинство во парламентот за гласање на уставните измени, но вели дека бројката на пратеници ќе се знае на денот на гласањето. -Конечниот број ќе го видиме на денот на гласањето. Седницата е закажана за 9 јануари, а според најавите за неприсуство на опозицијата, очекувам дека […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Столтенберг: Скопје и Атина до 15 февруари да завршат со Преспанскиот Договор

НАТО очекува до 15 февруари македонскиот и грчкиот парламент да ги завршат процедурите околу Договорот за името од Преспа. Тоа, според грчкиот весник „Катимерини“ е наведено во писмо од Столтенберг, порачувајќи дека Алијансата сака најбрз можен процес. „Според некои назнаки, Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, испратил писмо во кое Скопје и Атина се повикуваат на завршување […]

Вести Изјави Статуси Топ теми Ударни вести

Тодоров: Мицкоски, победа на претседателските избори или пакувај си ги куферите!

Не можев да го гледам, ама прочитав дел од поентите на Мицковски од неговото гостување на Сител. Христијан треба да знае дека партијата никогаш не губи, туку само победува. При победа сите се заслужни, и сите ги делат аплаузите и заслугите, но при пораз вината паѓа главно врз претседателот на партијата, шефот на Републичкиот Изборен […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Годишно обраќање на претседателот Ѓорге Иванов во Собранието

Претседателот Иванов денеска имаше годишно обраќање пред пратениците во Собранието. Тој во својот говор како вовед посочи: Ќе почнам од крајот, а тоа е Преспанската спогодба. Од почетокот на независноста, Грција ни го попречи правото на самоопределување, ни го одзеде правото на просперитет, а сега, 27 години подоцна, ни го доведува во прашање и правото […]