Вести Македонија Топ теми

Иванов не го дава мандатот на Заев

„-Нема да го дадам мандатот на човек или партија кој има платформа за уривање на суверенитетот, интегритетот и на самостојноста на Македонија. Со темелните вредности на државата никој нема право да тргува“, рече претседателот Ѓорге Иванов на денешното обраќање пред јавноста. – Со преговарање за постизборна платформа на туѓа држава, се загрозуваат унитарноста и суверенитетот на […]

Вести Македонија Топ теми

Јанева: Ќе поднесам тужби за оние кои ќе му наштетат на СЈО

Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева најави тужби и претставки за за секоја повреда на законите која ќе биде направена на нејзина штета и на штета на ова јавно обвинителство, пренесе 24 Вести. Според неа, иако СЈО ги брани интересите на граѓаните, сепак одредени институции и индивидуи вработени во институциите „тоа не го прифаќаат или сметат […]

Вести Македонија Топ теми

Коалициските партнери на СДСМ со едногласна поддршка, Заев да биде мандатар на новата Влада

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, денеска се сретна со претседателите на коалициските партнери на СДСМ. Сите партнери од коалицијата ја дадоа својата поддршка на претседателот на СДСМ, Зоран Заев, да биде мандатарот за состав на новата Влада на Р.Македонија, известуваат од партијата. „Заедничка е оценката дека претседателот на СДСМ води совесни, мудри и одговорни политики согласно Уставот, […]

Вести Свет Топ теми

Кресида Дик – прва жена на чело на “Скотланд јард”

Британската влада соопшти дека 56-годишната Кресида Дик ќе биде следниот комесар на Лондонската полиција. Таа ќе биде првата жена на чело на “Скотланд јард”, во неговата 188-годишната историја, соопштија светските агенции. Дик, која била заменик-комесар на Скотланд јард, а од 2015 година работи за „Форин офис“, ќе ја преземе новата функција следната недела на местото на […]

Вести Македонија Топ теми

Законот за албанскиот јазик помина во ДУИ, одлуката за потписите во рацете на Ахмети

  Централното претседателство на ДУИ го овластило лидерот на партијата да има мандат во секој момент да донесе одлука за потписите на пратениците на ДУИ за поддршка на Зоран Заев да го земе мандатот од шефот на државата, потврдуваат високи партиски функционери за ТВ 24. Во однос на законот за употреба на јазиците, истите извори […]

Колумна Топ теми

КАДЕ СМЕ СЕ ЗАПАТИЛЕ? – Александар ЛИТОВСКИ

    Каде се наоѓаме денес? Quo vadis Македонијо? До каде нè доведоа антимакедонските политички игри и криминалното поведение на власта? Се движиме ли кон национална и државна катастрофа? Дали имаат халуцинантен поглед оние кои гледаат дека околу нас е една бездна во која неповратно се стрмоглавуваме и исчезнуваме? Дали таа бездна сè поопасно се […]

Колумна Топ теми

РУСКИ РУЛЕТ – Мерсел БИЉАЛИ

  Настанот се случил во Египет по втората светска војна. Паѓа дете од велосипед и тешко се повредува. Паднало во безсознание од преголемо крварење. Наидува една жена која трчајќи со сите сили го однела детето во најблиската локална болница. Но, персоналот имал строг шеф па не ги пуштил да влезат внатре без негова дозвола. Главниот […]

Вести Македонија Топ теми

Поради владините мерки, во ПИОМ 34 милиони евра помалку

  Во Фондот за пензиско ќе има 34 милиони евра помалку за период од четири години. Ова е поради владините мерки со кои дел од компаниите не плаќаат придонеси за вработените. Тука влегува проектот „Македонија вработува“, странските инвеститори во зоните и уште неколку други категории вработени, пренесува Тв Алсат-М. Според податоците од еден од ревизорските […]

Вести Македонија Топ теми

СДСМ: Поддршката на САД и ЕУ важна за иднината на граѓаните на Македонија

СДСМ преку писмено соопштение им изрази благодарност на САД и на ЕУ, бидејќи, како што велат од партијата, продолжуваат да ги поддржуваат стратешките интереси на Република Македонија.  „Јасно изразената поддршка од САД на демократските процеси во Македонија и на евроатланските интеграции на земјата е од огромно значење за граѓаните на Република Македонија и за просперитетна […]

Вести Свет Топ теми

ФРАНЦИЈА: За Марин Ле Пен ЕУ е мртва

  “-Европската унија е неуспешен експеримент и затоа треба да заврши”, изјави лидерот на француската десничарска партија Национален фронт и кандидат за претседател на Франција, Марин Ле Пен. – ЕУ е мртва, но уште не знае за тоа. Доживеа неуспех во секој поглед: во економски, во социјален, а невработеноста е на високо ниво. Неуспех има […]