Вести Македонија Топ теми

Македонија од денеска останува без градоначалници

Денеска истекува мандатот на градоначалниците и на советниците во општините, а локални избори сè уште не се распишани. Ппретседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери за денеска закажа состанок на претставниците на пратеничките групи кои треба да се договорат за законски измени за евентуално продолжување на нивниот мандат и за распишување на локалните избори. ЗЕЛС […]

Вести Македонија Топ теми

Џафери: Обврска на партиите е да најдат консензус за нов датум за локалните избори

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, на брифинг со новинари истакна дека политичките партии мораат да најдат заедничко решение и да се договорат за нов датум за одржување на локалните избори, пред тој да свика седница на која ќе се измени Изборниот законик. Иако претходно Џафери рече дека на првата наредна седница ќе се формира владата, тој […]

Вести Македонија Топ теми

РСЕ: ВМРО-ДПМНЕ понуди три датуми за локални избори

ВМРО-ДПМНЕ понуди три датуми како можност за оддржување на локални избори. Антонијо Милошоски на прес конференција посочи дека партијата смета дека е најдобро да се одржат брзи локални избори односно кон почетокот на јули. „ Го повикуваме парламентарното мнозинство веднаш да створи услови за распишување на локалните избори и да го овозможи работењето на советите […]

Вести Македонија Топ теми

ДИК со повик до граѓаните да направат увид во Избирачкиот список

Државната изборна комисија на својата веб-страница ги повика граѓаните да направат увид на податоците во Избирачкиот список, и доколку сметаат дека е потребно,  да побараат измена, дополнување или бришење на податоците. „Се повикуваат сите заинтересирани граѓани на Република Македонија, кои сакаат да извршат увид во своите податоци во избирачкиот список и доколку сметаат дека е потребно, […]

Вести Став Топ теми

DW: Интервју на Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева (ВИДЕО)

Катица Јанева е апсолутно убедена оти СЈО ќе добие можност до крај да ја заврши својата работа. Во интервју за ДВ, таа оценува дека во изминатите 10 години во Македонија се изместиле моралните вредности.     Интервју за ДВ на Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева. Таа меѓу другото истакнува: ВМРО-ДПМНЕ владеело со криминал и уцени. […]

Вести Свет Топ теми

Макрон и официјално прогласен за 25. претседател на Франција

Уставниот совет на Франција официјално го прогласи Емануел Макрон за 25. претседател на Франција, јавува Anadolu Agency (AA). Макрон освои 66,1 отсто од гласовите во вториот круг од претседателските избори во неделата, а неговиот ривал, лидерката на екстремно десничарската партија Национален фронт, Марин Ле Пен, освои 33,9 отсто, покажуваат официјалните резултати објавени на прес-конференција, од […]

Вести Македонија Топ теми

Излезе „Службен весник“ со одлуката за избор на Талат Џафери за претседател на Собранието

Излезе новиот број на „Службен весник на Република Македонија“ во кој е објавена одлуката за изборот на Талат Џафери за претседател на Собранието на Република Македонија. На веб-страницата на „Службен весник“ се објавени содржините од најновиот број, во кој е и одлуката. Како што пренесоа дел од медиумите, изданието било отпечатено синоќа, во печатницата на […]

Вести Свет Топ теми

Емануел Макрон нов претседател на Франција

Проевропски ориентираниот претседателски кандидат, Емануел Макрон победи на изборите во Франција. Излезните анкети покажуваат дека Макрон, поранешниот мнистер за економија и поранешен банкар, кој се залага за Европската унија, освои 65,9 отсто гласови, а Ле Пен, 34,1 отсто во вториот круг од претседателските избори. Како една од главните причини зошто гласачите гласаа за Макрон е […]

Вести Свет Топ теми

Претседателски избори: Франција денес бира помеѓу Макрон и Ле Пен

Во Франција утринава се отворени гласачките места за вториот круг на претседателски избори во кои граѓаните на таа земја ќе бираат помеѓу центристот Емануел Макрон и десничарката Марин Ле Пен, јавува Anadolu Agency (AA). Гласачките места на главниот копнен дел на Франција се отворени во 8 часот, а во поголемиот дел од земјата се затвораат […]

Вести Свет Топ теми

Макрон и Ле Пен на ТВ дебата со меѓусебни напади и навреди

Кандидатите за претседател на Франција, Емануел Макрон и Марин Ле Пен синоќа го имаа последното телевизиско соочување пред неделните избори, кое мина во доста жестока дебата со досега невидено вербално насилство и меѓусебни груби напади од стартот, што сепак овозможи да се кристализираат нивните позиции, посебно околу еврото, јави допсиникот на МИА од Париз. Ле Пен […]