Вести Македонија Ударни вести

Законот за јазици испратен до Венецијанската Комисија

Владата ја испрати целосната содржина од Законот за употреба на јазиците на мислење до Венецијанската Комисија, заедно со алтернативниот текст на членот 8, кој не е составен дел од Законот, бидејќи, како што велат од Владата, се поставило прашањето за неговата усогласеност со Уставот. Од владата информираат дека во писмото што како прилог е проследено […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Заев: Се прават анкети кој би бил најдобар кандидат за претседател

Централниот одбор на СДСМ ќе се одржи во петок, а дебатата за консензуален кандидат е во тек, одговори денеска на новинарско прашање премиерот Зоран Заев во врска со името за консензуален претседател, на прес-конференцијата во Владата посветена на проекти во патната инфраструктура. Тој додаде дека, како партија и коалиција која сака да победи на претседателските […]

Вести Македонија Ударни вести

Македонија и Бугарија потпишаа План за соработка од областа на здравството

Министерот за здравство на Република Македонија, Венко Филипче и министерот за здравство на Република Бугарија, Кирил Ананиев, денеска во Софија потпишаа План за соработка во областа на здравството за периодот од 2019 до 2021 година. Планот за соработка е потпишан со цел да се продлабочи и поттикне соработката во областа на здравството и медицинските науки […]

Вести Македонија Ударни вести

Заев: Мајкрософт е сериозен партнер на Македонија – зголемување на безбедноста и сигурноста на сајбер просторот

Премиерот Зоран Заев, министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски и претседателот на Националниот совет за ИКТ во Владата на Република Македонија, Владимир Цветковиќ, остварија средба со генералната менаџерка на Мајкрософт за 24 земји од Централна и Источна Европа, Анке ден Ауден. На средбата беше заклучено дека соработката со оваа врвна и светски позната […]

Вести Став Ударни вести

Да се продава на тезга потребно е да се исполнат повеќе услови отколку за да се стане директор или член на управен одбор на јавно претпријатие

Законите според кои се избираат лицата во раководните органи на јавните и државните претпријатија и регулаторните тела не бараат ниту нудат критериуми со кои ќе се гарантира избор на квалитетни лица кои ќе бидат директори или членови на управните и надзорните одбори . Законски исто така не е предвидена постапка во која може да се […]

Вести Став Ударни вести

360˚ Истражување: Колку се достапни министерствата и јавните институции, наменети за контакт со граѓаните

Петнаесетина институции – министерства, општини, јавни претпријатија… се најдоа на нашата листа составена по случаен избор. Целта беше да проверивме дали телефонските броеви оставени за контакт со граѓаните, навистина функционираат. Вртевме во работен ден и во работно време. Дел од повиците се претворија во долго чекање и слушање музика за на крај никој да не […]

Вести Став Ударни вести

ДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ: Македонија една изборна единица

Во врска со најавите за можни предвремени парламентарни избори, Демократскиот сојуз, ја афирмира идејата за тоа Македонија да биде една изборна единица. Демократскиот сојуз смета дека за демократизација на државата и демонтажа на “еднопартискиот систем”, треба да се направи  голем исчекор, а тоа е да се промени Изборниот  законик, со  кој ќе се определи Македонија […]

Вести Македонија Ударни вести

Законот за пазарите ставен во мирување – пазарџиите: Власта да не си игра со сиромаштијата!

Законот за трговија на зелените пазари ќе претрпи измени. По бурните реакции на пазарџиите, неделава ќе се преговара за новото законско решение кое ќе биде прифатено од двете страни, односно дали постоечкиот зaкон ќе биде во мирување 6, 9 или 12 месеци. -“Лиценци не ни требаат” – децидни се пазарџиите, кои бараат до крајот на оваа […]

Вести Македонија Ударни вести

Пронајдена шок-бомба во вреќа со отпад во Ѓорче Петров

За време на извршувањето на своите секојдневни активности за собирање и транспорт на комуналниот отпад, вработените во ЈП „Комунална хигиена“ – Скопје неретко се изложени на разни видови ризици и опасности. Во текот на вчерашниот ден, во исфрлена вреќа со отпад на улицата “Македонска преродба”, во скопската општина Ѓорче Петров, оперативците забележале шок-бомба. Еко-патролата на […]

Вести Македонија Ударни вести

Град Скопје: Намалување на цената за закуп и бесплатни спортски сали за лица со посебни потреби

Град Скопје предвидува измена и дополнување на Одлуката за условите и начинот на давање под закуп на недвижен имот во сопственост на Град Скопје. Преку дополнувањето на Одлуката, се овозможува бесплатно користење на спортските сали на установите во сопственост на Градот, за лицата со посебни потреби кои учествуваат во спортски активности организирани од сојузи, здруженија […]