Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Стејт департмент: Груевски треба да ја отслужи затворската казна во Македонија

  Соединетите Американски Држави сметаат дека поранешниот македонски премиер Никола Груевски кој што моментално е побегнат од законот и бара политички азил во Унгарија, треба да ја отслужи затворската казна во Македонија. „Ние сметаме дека е соодветно правниот процес да продолжи во Македонија и Груевски да биде повикан на одговорност во рамките на македонскиот правосуден систем“, […]

Вести Македонија Ударни вести

OJO: Постои сомнеж дека службени лица му помогнале на Груевски

Oсновното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција отвори истрага за бегството на Никола Груевски. Од ОЈО соопштуваат дека „следејќи ги информациите во врска со бегството на осудениот Никола.Груевски, како и написите на медиумите и интересот на јавноста, оформи предмет по допрен глас. Во врска со настанот постојат основи на сомневање дека одредени […]

Вести Македонија Ударни вести

Јанакиески барал помилување од претседателот Иванов

Обвинетиот Миле Јанакиески барал помилување од претседателот Ѓорге Иванов за него и за сите лица кои ги гони Катица Јанева. СЈО добило белешка од УБК со наод дека Јанакиески преку посредник му ипратил порака на Иванов на иницијатива на поранешниот министер. Токму ова е причината зошто и Јанакиески заврши во притвор. Сепак, Претседателот го одбил […]

Вести Македонија Ударни вести

Остра осуда за пропустите и неажурноста на институциите кои резултираа со бегство на осудениот Никола Груевски

Најостро ги осудуваме пропустите, неажурноста и непочитувањето на одредбите од Законот за извршување   на санкции и Правилникот за начинот на вршење на полициските работи од страна на Основниот суд Скопје  1 и Министерството за внатрешни работи, кои резултираа со напуштање на земјата од страна на осуденото лице Никола Груевски и неможност да се изврши правосилната […]

Вести Македонија Ударни вести

Димитров до Петер Сијарто: Барателот на азил Груевски е осуденик, против кого се водат и уште неколку други судски постапки за сериозни кривични дела

Денес, министерот за надворешни работи Никола Димитров, иницираше и оствари телефонски разговор со својот унгарски колега Петер Сијарто, а  во врска со поднесеното барање за азил до унгарските власти од страна на поранешниот премиер на Република Македонија Никола Груевски.   За време на разговорот, министерот Димитров посочи дека во случајот станува збор за осуденик, против […]

Вести Македонија Став Ударни вести

ВМРО-ДПМНЕ: Мицкоски не знаел за планот за бегство на Груевски и не се согласува со неговото заминување

  По прашањето на СДСМ, што е договарано на средбата помеѓу Мицкоски и Груевски, веднаш со реакција излезе ВМРО-ДПМНЕ: „Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски ниту знаел, ниту учествувал во некаков план со кој што му е овозможено на Никола Груевски да избега од Македонија.” „Зоран Заев и неговата влада за да ја сокријат неспособноста сега […]

Вести Македонија Ударни вести

СДСМ: Мицкоски да одговори што било договарано на средбата со Груевски

Христијан Мицкоски упорно се крие од граѓаните зад социјалните мрежи и одбегнува да даде одговори на јавноста за неговата средба со Никола Груевски, што јавно, токму пионот Мицкоски ја потврди во телевизиско интервју. Што било договарано на средбата Груевски-Мицкоски? Што значи тоа што пионот Мицкоски јавно го кажа дека разговарале за „неговата иднина“ и „личните […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Барањето азил на Груевски – топ тема во унгарските медиуми

  Пребегувањето на поранешнот македонски премиер Никола Груевски во Унгарија и побараниот азил и денеска се една од топ-темите во унгарските медиуми. Главните дилеми кои ги поставуваат се како Груевски влегол во Унгарија, дали се испочитувани законските процедури, кој му помага во Будимпешта и какви ќе бидат последиците за Владата на Виктор Орбан, со кого, […]

Вести Македонија Ударни вести

Усвоениот буџет за 2019 година ќе се достави до Собранието

  Владата го усвои предлог – буџетот за 2019 година, кој ќе биде доставен на усвојување до Собранието. Вкупните приходи у расходи во предлог – буџетот се во рамките на предвидените параметри на Министерството за финансии, и резултираат со намалување на буџетскиот дефицит на ниво од 2,5% од БДП. „Планираниот дефицит е во согласност со […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Унгарската влада му дозволила на Груевски да побара азил

Властите дозволиле Никола Груевски да поднесе барање за азил, а со тоа да биде сослушан и во седиштето на Канцеларијата за миграција и азил во Будимпешт, бидејќи тоа е законско прашање. Ова го потврди прес-службата на кабинетот на премиерот Виктор Орбан. Со оглед на тоа дека десетина години беше премиер, поради безбедносни причини унгарските власти […]