Вести Свет Ударни вести

САД го кратат персоналот во амбасадата во Куба

САД драстично го кратат персоналот во својата амбасада во Куба по низата мистериозни инциденти во кои беа повредени 21 вработени во амбасадата. Стејт департментот денеска соопшти дека амбасадата во Хавана ќе остане отворена и ќе обезбедува итни услуги, но редовното издавање визи ќе биде прекинато. Бројот на вработени ќе биде намален за околу 60 проценти […]

Вести Свет Ударни вести

ЕУ ја исклучува можноста да посредува во врска со проблемот на Каталонија

Официјалните претставници на Европската Унија ја исклучија можноста да помогнат со посредување во спорот меѓу шпанската и регионалната каталонска влада во врска со претстојниот референдум за независност на Каталонија, пренесува Anadolu Agency (AA). Антонио Тајани, претседател на Европскиот парламент, на денешниот Самит на ЕУ во Естонија изјави дека спорот е „шпански проблем во којшто можеме […]

Вести Македонија Ударни вести

Градски паркинзи од 1. октомври со зимско работно време

Јавното претпријатие Градски паркинг – Скопје соопшти дека од недела 1 октомври започнува зимското сметање на работно време на јавните површини наменети за паркирање со кои стопанисува ЈП Градски паркинг. За зоните А. Б и Ц од понеделник до петок работното време е од 7 до 21 часот, а во сабота од  7 до 14 […]

Вести Македонија Ударни вести

Новата градска власт ќе го реконструира ГТЦ

Фотографиите од Градскиот трговски центар што денеска ги презентираше ВМРО-ДПМНЕ се најдобриот доказ за односот на оваа партија и Коце Трајановски кон една од најрепрезентативните градби во Скопје, кон Скопје и кон граѓаните. Доколку ВМРО-ДПМНЕ и Трајановски навистина се грижеа за ГТЦ досега ќе го реконструираа објектот, но наместо тоа тие се решија присилно да […]

Вести Македонија Ударни вести

Игор Југ доби 30 дена притвор: Осомничен е дека бил водач на групата во Собранието

Игор Југ се враќа во Шутка. Ваква одлука донесе судијата на претходна постапка по барањето на јавното обвинителство, откако истече 8 дневниот притвор кој му беше претходно одреден. Изутринава Југ беше донесен во кривичниот суд, а по речиси пет часовно испрашување, му беше соопштена одлуката за нов 30 дневен притвор, пренесе 24Вести. „Постапувајќи по предлог […]

Вести Македонија Ударни вести

Заедничка вежба на МВР и Амбасадата на САД за справување во вонредна ситуација

Припадници на Министерството за внатрешни работи утре претпладне во Американската амбасада ќе изведат заедничка вежба за справување во вонредна ситуација со персоналот од Амбасадата на САД во Скопје. – Како дел од сценариото за вежбата ќе бидат користени сирени за тревога, кои ќе можат да ги чујат и граѓаните на Скопје. Поради реализацијата на вежбата, […]

Вести Македонија Ударни вести

Четири бебиња починале во една вечер на Клиниката за гинекологија

Ноќта меѓу четвртокот и петокот минатата седмица, четири бебиња во инкубатори починале на Клиниката за гинекологија и акушерство во Клиничкиот центар „Мајка Тереза“, потврдија од Министерство за здравство, нагласувајќи дека дежурната докторка таа вечер е суспендирана, а била формирана и комисија за да го истражи случајот. Нејзиниот конечен заклучок се очекува денеска. Според соопштението, четирите […]

Вести Македонија Ударни вести

Доделени наградите  на Советот за етика во медиумите за најдобри новинарски стории 

  Советот за етика во медиумите на денешната прес-конференција ги соопшти наградите од конкурсот за најдобри новинарски стории од сферата на општествено – социјалниот живот, со фокус на унапредувањето на човековите права и промовирањето на правата на социјално ранливите и маргинализирани групи. Според едногласната одлука на 3-членото жири, прво место освои сторијата на новинарката Ирена […]

Вести Македонија Ударни вести

ДИК: Не може референдум и избори во ист ден

Државната изборна комисија побара од 12 општини да престанат со активностите за подготовка и организација на локални референдуми за мигранти се до изјаснувањето на Уставниот суд. Ова се однесува на Кочани, Штип, Гевгелија, Кавадарци, Неготино, Велес, Битола, Прилеп, , Охрид, Аеродром и Гази Баба каде советите донесоа одлуки за одржување референдуми во ист ден кога […]

Вести Македонија Ударни вести

ВМРО-ДПМНЕ: СДС со притисок кон ДИК – оневозможување на одржување на ЛИ и референдуми за мигрантите

„Со сите средства власта и СДС вршат притисок врз ДИК да ги оневозможи одржувањата на локалните референдумите за мигрантите. ДИК мора според закон да им овозможи на граѓаните да го искажат своето мислење. СДС е исплашен од слабите резултати и поразот што го очекува на претстојните избори и во ДИК го користи мнозинството и го […]