Вести Македонија Ударни вести

MТСП воведува надоместок и за жените со обострана ампутација на дојка

Со новиот Правилник за листата за видовите телесни оштетувања врз основа на кои се стекнува со правото на паричен надоместок и процентите на оштетувањата воведуваме надоместок и за жените коишто имаат обострана ампутација на дојка. Досега право на надоместок имаа само жените со еднострана и обострана радикална ампутација на дојка. Воведувањето на ова право од […]

Вести Став Ударни вести

Караџиќ е таму каде што му е местото

Пресудата на Трибуналот на ОН за поранешна Југославија за лидерот на српските националисти во војната во БиХ покажува дека меѓународното правосудство е способно да делува и покрај сите отпори, смета Ридигер Росиг. Ова е добра вест за сите оние на кои им беше важно да се гонат геноцидот, воените злосторства и злосторствата против човештвото ширум […]

Вести Македонија Ударни вести

Отворена Влада: Отчетност за трошоците на носителите на јавни функции

Тргнувајќи од принципот отворена влада и од принципот за пристап до информации од јавен карактер како основно право на граѓаните, Владата на Република Северна Македонија го објавува најновиот шест месечен извештај за трошоците на функционерите на актуелниот состав. Овој извештај го опфаќа периодот јуни – ноември во 2018, со можност за споредба на трошоците на министрите во претходната влада за […]

Вести Македонија Ударни вести

На полноќ истекува рокот за претседателски кандитатури

Претседателските кандидати на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ Стево Пендаровски и Гордана Силјановска денеска до полноќ го имаат последниот ден за поднесување на кандидатурите до Државната изборна комисија. Кандидатура ја поднесе само Блерим Река поддржан од Алијансата и БЕСА. Кандидатот кој ќе добие мнозинството гласови од запишаните во избирачкиот список, односно 900.000 ќе биде победник уште во […]

Вести Македонија Ударни вести

Светски ден на лицата со Дауновиот синдром

Денеска е 21. март, Светскиот ден на лицата родени со Даунов синдром. Даунов синдром е хромозомско нарушување предизвикано од екстра генетички материјал во 21 хромозом. Дауновиот синдром претставува облик на хромозомопатија, односно грешка во комбинацијата на хромозомите во 21 пар на хромозоми, која настанува при клеточната делба на новиот плод. При делбата на двата хромозома […]

7 дена Вести

ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА – МАКЕДОНИЈА

МАКЕДОНИЈА – Времето ќе биде со зголемена облачност и ќе дува умерен североисточен ветер, па дневната температура дополнително ќе се намали за два до три степени. Во крајните јужни делови и утре ќе има услови за краткотраен локален дожд. Утринската температура ќе се движи од 1 до 9, а дневната од 10 до 17 степени. […]

Вести Македонија Ударни вести

Папас: Како што поминува времето, се смируваат страстите за Договорот од Преспа

Нашите амбиции се да ги убедиме дури и оние кои не се согласуваа со нас дека Договорот од Преспа е во корист и на нивниот секојдневен живот и на националните интереси, рече министерот за дигитална политика и телекомуникации на Грција Никос Папас во интервју за грчкото радио „Сто Кокино“, јави дописничката на МИА од Атина. […]

Вести Македонија Ударни вести

Почина девојката со тешки повреди од сообраќајката кај Ласкарци

Девојката на возраст од 19 години, повредена во автобуската несреќа кај Ласкарци, која беше во тешка здравствена состојба денеска почина. Нејзе ногата е и беше ампутирана, а повеќе од еден месец беше одржувана на апарати, поради тешките повреди. Со овој случај бројот на загинати во несреќата се искачи на 16 лица.

Вести Македонија Став

„Платформата за борба против корупцијата“ бара транспарентност во донесувањето на новиот Закон за јавното обвинителство

Платформата на граѓански организации за борба против корупцијата бара транспарентност во процесот на донесување на новиот Закон за јавното обвинителство, затоа што овој закон е од исклучителна важност за борбата против корупцијата, а со неговото донесување треба да се зајакне институционалниот одговор на коруптивните практики. Со оглед на тоа дека граѓанските организации не беа вклучени […]

Вести Свет Ударни вести

Радован Караџиќ осуден на доживотна казна затвор

Радован Караџиќ е осуден на доживотна казна затвор. Воениот злосторник и поранешен претседател на Република Српска, денеска е осуден на доживотна казна затвори пред Жалбениот совет Меѓународниот резидуален механизам за кривични судови (наследник на Хашкиот трибунал). Жалбениот совет ја изрече пресудата откако еден час ги образложуваше одлуките по жалбите поднесени од Караџиќ и од обвинителството. […]