Вести Изјави Ударни вести

Димитров: Помислата дека Груевски ќе бара спас од земја членка на ЕУ, не може воопшто да се проголта

Никола Груевски е тој кој што успеа да ја претвори Република Македонија во заробена држава за време на неговото владеење, како што беше посочено и во извештајот на Европската комисија од 2016 година. Сите ние овде, но исто така и во Европа, ги слушнавме телефонските разговори кои беа објавени во 2015 година, а кои индицираат […]

Вести Изјави Ударни вести

ЗАЕВ: Очекувам дека господинот Груевски нема да си дозволи да има потраги по него

  „За акцијата немам сознанија, заради тоа што знам дека МВР од судот добило налог да распише потерница поради неможност да се најде осудено лице да му се даде упатен акт за отслужување на казна затвор. Јас очекувам дека господинот Груевски нема да си дозволи да има потраги по него или слично. Тоа е нормално, […]

Вести Изјави Македонија

Адвокатот на Груевски за ТВ21: Немаме право на жалба во Врховен суд

На одлуката на Кривичен совет немаме право на жалба до Врховен суд. Имаме можност да поднесеме иницијатива до Јавниот обвинител на РМ. Тој како надлежен може да поднесе барање за заштита на законитоста. Поради овој рок, нашата иницијатива ќе ја поднесеме најбрзо што можеме, веднаш по приемот на решението. Иницијативите не се сметаат за ефикасно […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Мицкоски: Груевски е жртва на политички прогон

Христијан Мицкоски истакна дека почесниот претседател на партијата и екс премиер Никола Груевски е жртва на политички прогон од страна на актуелната власт. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ги спомена и обвинувањата на СДСМ за наводно украдени милијарди, а напомена дека сега Груевски е осуден поради стекнување нематеријална добивка, односно бидејќи неколку кратно се возел во возилото […]

Вести Изјави Ударни вести

Камчев: Максимално сме отворени и транспарентни за секој инспекциски надзор

„Би сакал да ја информирам јавноста дека како сопственик на повеќе компании во Македонија, кои вработуваат над 3.000 лица, максимално сме отворени и транспарентни за секој инспекциски надзор. Компаниите во кои сум сопственик со целосна одговорност изјавувам дека ги почитуваат позитивните законски прописи во Република Македонија, и токму поради тоа верувам дека многу брзо ќе […]

Вести Изјави Статуси Ударни вести

Богоевски: Не се собрани 80 гласа за одземање на пратеничкиот мандат на Груевски

Павле Богоевски на својот фб напиша дека не се собрани 80 гласа, на Груевски да му биде одземен пратеничкиот мандат.  

Вести Изјави Топ теми Ударни вести

Мијалков до Мицкоски: Ти не си фактор! Ти играш дупло!

Отворено писмо од Сашо Мијалков до лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски „Христијан, Ниедно претходно раководство на ВМРО не доживеало ваков срам на меѓународна сцена од сестринските партии кои се дел од Европската народна партија, а се надевам дека нема ни да доживее во иднина. Се надевам и посакувам во иднина секој прв човек на ВМРО […]

Вести Изјави Ударни вести

ХАН: Имав корисен разговор со Мицкоски – тој нема да го опструира Договорот од Преспа

  По средбата на конгресот на Европските народни партии помеѓу Јоханес Хан и Христијан Мицкоски, Хан твитна дека ја поздравува посветеноста на Мицкоски, да не го попречува Преспанскиот договор во Собранието. „Бев кристално јасен дека ратификацијата на Преспанскиот договор сега мора да заврши брзо, без никакви пречки. Ја поздравувам неговата посветеност да не ја попречува […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Заев: Донесени се измени во законите за ЈО, за кривична постапка и за судовите

Реформската агенда се врати во Собранието. Треба да честитаме за одговорноста на двотретинското мнозинство пратеници, кое вчера ги донесе измените во законите за јавно обвинителство, за кривична постапка и за судовите. Со измените се зајакнува контролата врз полицијата, граѓаните се заштитени од неовластени ограничувања на правата, нема повеќе самоволно прислушкување. Граѓаните се побезбедни, полицијата работи […]