Вести Изјави Статуси Ударни вести

Мицкоски: Не можете вие толку да уапсите колку што ние ќе ве победиме

“Апсењето на лидер на опозициска партија на еден месец пред гласањето на претседателските избори не е ништо друго освен чин на брутален политички притисок и израз на огромен страв и паника на Заевизмот кој губи. Тоа што досега нема ниту една акција против криминал за било кој човек од оваа власт, а сепак ние остануваме […]

Вести Изјави Ударни вести

Влатко Стефановски: Балканот е огромно богатство

” Културното наследство, а со тоа и музиката на Балканот е огромно богатство на кое мораме да бидеме исклучително горди. Ако за тоа некој во светот не знае, тогаш тоа е проблем на неговите дупки во познавањето на музиката. Раскошот на балканската музика одамна го препознав и секогаш се обидував да го афирмирам тоа богатство […]

Вести Изјави

Мицкоски: Правда ли е 2 века казна за луѓето кои што згрешиле затоа што си ја сакале сопствената држава?

-” Ветуваа кога дојдоа, овие измамници од владата на чело со оној деспотот дека од Македонија ќе направеле успешна приказна. Дека ќе имало правдина за секого, дека немало правда, немало мир, а тие кога ќе дошле ќе имало и правда ќе имало и мир. Правда ли е 2 века казна за луѓето кои што згрешиле […]

Вести Изјави Ударни вести

Јанушев: Пресудите за 27. април се политички и израз на нервоза

“Пресудите за 27-ми април се политички и израз на нервоза и тонењето на Заев.Ние сме држава во која убијци на малолетни деца како што е случајот со Смилковско езеро се на слобода, а луѓе од 27-ми април се судат за терористи.Македонија е држава каде што се гази правдата и владеењето на правото не постои, тоа […]

Вести Изјави Македонија Статуси Ударни вести

Азилантот Груевски “го суди судот” од Будимпешта

Груевски повторно се огласи на Фејсбук од Будимпешта, коментирајќи го синоќешното приведување на поранешниот директор на БЈБ, Митко Чавков, 1.Ова трето по ред апсење на Митко Чавков, како и претходните две, како и целиот прогон против него е лична одмазда на Зоран Заев кон него заради предметот ,,Поткуп” каде по лична пријава на жртвата бизнисмен, […]

Вести Изјави Ударни вести

РЕКА: Нудиме концепт за враќање на републиканизмот

Независниот кандидат за претседател, професорот Блерим Река денеска одржа прес-конференција за неговата претседателска кандидатура на државата. „Ја прогласувам за завршна постапката. Ве повикувам со ентизујатам да прославиме заедно на 21. април кога ќе славиме победа. Нудиме концепт за враќање на републиканизмот. Ние сме за евроатланска и мултиетничка република. Македонија е држава но не е Република. […]

Вести Изјави Ударни вести

Филипче: Одлуката за прекин на бременоста е право на жената

“Одлуката за прекин на бременоста е право на жената и тоа никој не може да и го одземе! Драго ми е што денеска на јавната расправа за „Предлог-законот за прекинување на бременоста“ на Комисијата за здравство во Собранието на РСМ имавме убава и продуктивна дискусија, каде дебатиравме за придобивките од новиот Закон. Правиме значителен чекор […]

Вести Изјави Ударни вести

Груби: Кандидат Албанец не може да победи само со поддршката од албанските партии

Свесни сме дека не може да победи кандидат Албанец само со поддршка од албанските партии. Победа може да донесе заеднички кандидат на двете најголеми заедници во земјава, рече пратеникот, Артан Груби, по вчерашниот Централен совет на ДУИ каде официјално беше потврдена поддршката за Стево Пендаровски како претседателски кандидат. Затоа ДУИ не ја поддржа кандидатурата на […]

Вести Изјави Ударни вести

Силјановска: Борбеноста нѐ обврзува да одиме напред до победа за праведна Македонија и пораз на ЗАЕВИЗМОТ!

” Некој ќе помисли дека професорите се навикнати на младите поради секојдневните средби со нив. Но, и покрај долгото животно искуство и како мајка и како професорка, морам да признаам дека младите секогаш умеат одново да ме изненадат и поттикнат. Тие не се тука само да ги слушаат повозрасните, туку и да бидат слушнати. Разговорот […]

Вести Изјави Интервју

Талат Џафери за црногорски „Вијести“: Ќе им треба време на граѓаните да се навикнат на новото име

Порталот Фактор го пренесува интервјуто на претседателот на македонското Собрание, Талат Џафери, за црногорски „Вијести“: Го решивте долгогодишниот спор со Грција, Северна Македонија може да се каже, има направено големи чекори во напредокот кон ЕУ, на раб на приклучување е кон НАТО. Дали мислите дека сето ова е резултат на клучните настани кои неодамна се случија во вашата […]