Вести Изјави Ударни вести

Рангелова: Поднесувам неотповиклива оставка на функцијата претседател на УЖ на ВМРО-ДПМНЕ

„И покрај предлогот на претседателот Христијан Мицкоски, да останам да ја водам УЖ до крајот на мојот мандат, јас донесов одлука да поднесам неотповиклива оставка на функцијата претседател на УЖ на ВМРО-ДПМНЕ. Оставката ја поднесувам поради очигледните несогласувања со политиките на раководството на ВМРО-ДПМНЕ. Јас не можам да прифатам да бидам дел од расипани токсични […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Димовска: Не сакаме да го носиме срамот на некои судии кои не ја заслужуваат функцијата

“Како судство мораме да се отвориме кон граѓаните. На судството му треба реформа. Свесни сме дека реформата подразбира и персонална реформа, свесни сме дека има луѓе кои не заслужиле да бидат судии. Меѓутоа, свесни сме дека некое независно тело треба да преиспита за секој судија дали добро си ја работи работата или не. Мораме во […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Заев: Предвремени парламентарни избори ќе има доколку е насушно потребно и неопходно

Премиерот Зоран Заев верува во полн четиригодишен мандат и не смета дека треба да има предвремени парламентарни избори, но  вели дека за таква одлука се важни и опозицијата, албанските политички партии и, пред сè, Парламентот. – Го знаете мојот став, освен ако е насушно потребно, неопходно и било кои големи фактори тоа го предизвикаат, тогаш би […]

Вести Изјави Ударни вести

Мицкоски: Срцето ми се кинеше кога ве гледав како гласате за предлогот на Заев

  Тивко и пеколно болно беше во моето срце таа вечер. Тивко и мачно беше во нашиот штаб. Тивко, мачно, болно, гневно, очајно беше во македонските домови, во македонските градови и во македонските села. Не заболе и тоа пеколно. Тоа што ве видовме со посвиткана кичма. Не издржаа вашите плеќи. Не издржаа иако до пред […]

Вести Изјави Статуси Ударни вести

Богданов: Театрална “катарза” во партијата-ДПМНЕ се реформира во нова антизападна партија

Почитувани пријатели, најнапред сакам да го честитам денешниот празник Денот на македонската револуционерна борба, на сите граѓани на Република Македонија. Ова е значаен ден во македонската историја со кој се одбележува вековната борба на македонскиот народ за самостојна, независна и просперитетна држава рамо до рамо со цивилизираните народи, која борба, но во друга форма продолжува и денес. […]

Вести Изјави Ударни вести

Тодоров: Не ме исклучија од ВМРО, туку од трансформирана партија во Анти-западна, Анти-ЕУ и Анти-НАТО фракција

Денот на Македонската револуционерна борба, за мене ден на ВМРО, оваа 2018 година го дочекав со голема тага и разочараност. Но, не од фактот што е даден предлог за мое исклучување од партијата на која и го посветив мојот живот и мојата младост, на која со мојата напорна работа, многу самoжртва и посветеност заедно со […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Јанчев бара јавно извинување од Мицкоски и Николовски

На вчерашната прес-конференција на ВМРО-ДПМНЕ до мене беа упатени неосновани обвинувања. Обвинувањата беа насочени кон мене како потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ но и лично како индивидуа. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ г-дин Христијан Мицковски на вчерашниот ЦК даде предлог за мое разрешување од функцијата потпретседател. Како лидер на најголемата политичка партија во Република Македонија му доликува разрешувањето од […]

Вести Изјави Ударни вести

Николовски: Честитки за новата криминална коалција составена од Зоран и Вице Заев, и Сашо Мијалков

“Честитки за новата криминална коалција составена од Зоран Заев, Вице Заев и Сашо Мијалков.” Прес конференција, Александар Николовски

Вести Изјави Статуси Ударни вести

Коѕијас: Ја поткопаа мојата чест – оставката е чин на одговорност

  “Со лаги, клевети ја поткопуваат мојата чест, репутацијата и достоинството. Изнудувачи, корумпирани, „пиштоли на системот“ го поткопуваат достоинството и честа на оние кои се противат. Така, удираат по функционирањето на демократијата. Оставката е чин на одговорност.” Статус, Никос Коѕијас 

Вести Изјави Статуси

Синоличка Трпкова: Политичари и рацете што гласаа за, бидете пример за граѓаните, а не разочарување

“Сега рацете што гласаа за, треба да ја водат и борбата за имплементирање на европски вредности во општеството. Граѓаните што го поддржаа референдумот тоа го очекуваат од вас. Бидете пример за нив, а не разочарување. Истото важи и за политичарите. И слушајте ги критиките упатени кон вас. Тоа ви е работа.” ФБ статус, Синоличка Трпкова