Вести Изјави Топ теми Ударни вести

ЗАЕВ: Историски успех и нови перспективи се отвораат пред нас

“Им честитам на граѓаните и на пратениците за преземената одговорност за уставните измени со којашто заедно ги отворивме вратите на НАТО и ЕУ за Република Македонија. Во исто време, изразувам благодарност до генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, за честитката којашто телефонски ми ја упати вечерва, и со која на сите граѓани на нашата земја […]

Вести Изјави Ударни вести

Канческа – Милевска: Ние не сме предавници, ВМРО-ДПМНЕ ја потврдија лажната политика и лажниот патриотизам

-Поднесиот амандан е многу јасен и прецизен и се однесува називот Република Северна Македонија да се употребува само за меѓународна употреба. Сакаме да слушнеме зошто не било возможно ова да се постигне и зошто мораше да се прифати ерга омнес. Исто така, сакавме да слушнеме и од ВМРО-ДПМНЕ, бидејќи во минатото и нивни претставници учествуваа […]

Вести Изјави Ударни вести

Кекеновски: Се јави Јуда со порака до 8-те Јуди

,,Големиот патриот” на далечинско се јави да ги премислува 8-те јуди и оние останатите кои засега мудро молчат, вагаат и се пазарат. Тој ги направи, тој ги збогати, тој им нареди, тој ги заглави, тој ги напушти и сега тој од удобниот апартман во луксузниот хотел ќе ги премислува и ќе глуми патриотизам и загриженост за […]

Вести Изјави Македонија

Јанкуловска до Груевски: Лесно е далеку од тука да кажуваш што е лесно, а што не

“Кога си далеку од проблемите, на 800км од Македонија лесно е на социјалните мрежи да кажуваш што е лесно а што не е, при тоа амнестирајќи се од сите проблематични одлуки за кои секогаш одговорен е некој друг и игнорирајќи ја реалноста дека Македонија е таму каде што е денес, меѓу другото и заради бројните […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Груевски од Будимпешта: Сѐ е во ваши раце. Од Вас зависи

Течат последните часови до промената на Уставот заради Преспанскиот договор и промената на името, идентитетот, историјата…Кога овие измени ќе поминат во македонскиот парламент, Грција сигурно нема да ја пропушти оваа историска шанса да постигне договор кој за нив е целосен триумф а за нас содржината на тој договор е национална катастрофа. Договор за каков пред […]

Вести Изјави Ударни вести

Ципрас: Ратификација на Договорот од Преспа до крајот на јануари

„Процесите за ратификација на Договорот од Преспа во Грција, ќе почнат веднаш откако во Скопје ќе завршат уставните измени и резултатот ќе и биде соопштен на официјална Атина“ – изјави грчкиот премиер Алексис Ципрас во синоќешното интервју за грчката телевизија Опен. Според неговите проценки, во текот на овој месец пратениците во Грција ќе гласаат за […]

Вести Изјави

Харадинај: Може да преземеме одредби од Преспанскиот договор во односите меѓу Косово и Србија

“Не би смеел да кажам дека Преспанскиот договор меѓу Македонија и Грција може да биде модел да нормализирање на односите меѓу Косово и Србија, но може да преземеме некои добри одредби од договорот”, вели косовскиот премиер Рамуш Харадинај во интервју за МИА. -“Ние имаме за цел постигнување сеопфатен договор, бидејќи меѓу Белград и Приштина има […]

Вести Изјави Став Ударни вести

ЖЕНИ ВО ПОЛИТИКАТА ИЛИ ПРИМЕНЕТО ФОЛИРАЊЕ – Софија Куновска

Го поздравувам ставот на Шекеринска во кој „жали што сė уште се прашуваме дали е време за жена претседател на Македонија“ и што „само во Македонија може сė уште да се видат фотографии  од политички активности на кои не може да видите ниту една жена“. Истовремено, жалам што самата не се смета себеси за речиси […]

Вести Изјави Ударни вести

Јанковски до Тодоров: Засрами се и наведни глава, гробару на ВМРО!

Кариеристот Нино Тодоров ака Нино Смрт или Тодорoff седнал и пишал писмо дека вака не оди. Не сме проаѓале у Скопје. Па кој беше советник за град Скопје кај Груевски у кабинет а Нинче? Другар ти Ивица со кој заедно влеговте у партија по налог на Мијалков 2003/2004. Ти текнува? Зошто не проаѓаме у Скопје […]

Вести Изјави Статуси Топ теми Ударни вести

Тодоров: Мицкоски, победа на претседателските избори или пакувај си ги куферите!

Не можев да го гледам, ама прочитав дел од поентите на Мицковски од неговото гостување на Сител. Христијан треба да знае дека партијата никогаш не губи, туку само победува. При победа сите се заслужни, и сите ги делат аплаузите и заслугите, но при пораз вината паѓа главно врз претседателот на партијата, шефот на Републичкиот Изборен […]