Изјави Македонија

ИЗЈАВИ: ЈОХАНЕС ХАЈНДЛ

„Договор за надминување на полтичката криза мора да има што поскоро, пред почетокот на летните одмори. За Македонија е мошне важно кризата што поскоро да се надмине бидејќи таа криза не е добра за инвеститорите кои ѝ се потребни на македонската економија. Мојата улога е посредничка, а одговорноста за состојбите е на политичките лидери и од […]

Изјави Македонија

ИЗЈАВИ: ПЕТРЕ ШИЛЕГОВ

“Наместо да излезе во пресрет на оправданите барања на судската администрација, власта се обидува да ги казни вработените со намалување на платите за дури 60 отсто. Не може кон вработените во судот да се применува законот само кога се во прашање нивните обврски, а да не се применува кога се во прашање нивните права. Законот […]

Изјави Македонија

ИЗЈАВИ: МЕНДУХ ТАЧИ

“По средбите на македонските политички лидери со германскиот специјален преставник Јоханес Хајндл и со заменичката на државниот секретар на САД, Викторија Нуланд, работите околу можните решенија за излез од политичката криза и датумот за избори ќе станат поизвесни. Странските преставници кои посредуваат во решавањето на кризата треба да имаат поцврст став, да не ги толерираат разните […]

Изјави Македонија

ИЗЈАВИ: РАДМИЛА ШЕЌЕРИНСКА

„Не треба да бараме нов договор, туку треба да го реализираме постојниот. Нема време за губење. Целта ни е да завршиме, а не да одложиме. Важно е да има фер и демократски избори со реформирани медиуми и со прочистен избирачки список. Значи, да профункцинираат сите елементи од Договорот од Пржино. Точно е дека побаравме специјално судско […]

Изјави Македонија

ИЗЈАВИ: ДАМЈАН МАНЧЕВСКИ

„Стратегијата на СДСМ за средбата со германскиот пратеник за Македонија, Јоханес Хајндл, е одамна позната и јасна. Барањата за реформи во медиумите, Уставниот суд да се произнесе за СЈО и за владење на правото се одамна познати. Мислам дека конечно в среда, на состанокот на работната група со ДИК, би требало да има некакво решение за […]

Изјави Македонија

ИЗЈАВИ: ЉУБЕ БОШКОСКИ

“Ви гарантирам дека во затворите има и доживотно осудени луѓе, за кои не е докажано делото. Тоа е сериозен проблем со кој е соочена Македонија, проблем кој очекувам дека ќе биде решен и сериозно сфатен, а за мојот случај други зборуваат. Посебно сакам да зборувам за тие луѓе што останаа во „Идризово“ и во другите затвори низ […]

Изјави Македонија

ИЗЈАВИ: ВЕЛИМИР СТОЈКОВСКИ

„Длабоко сум загрижен од информациите кои беа објавени во медиумите за случувањата со студентските избори, кои беа под секое достоинство, како и употреба на полициски сили со оклопни возила во академски студентски избори. Поради тоа, упатувам апел до сите студенти, членови на СПУКМ, членови на Студентскиот пленум, членови на студентски иницијативи и други форми на […]

Изјави Македонија

ИЗЈАВИ: ЕМИЛ ДИМИТРИЕВ

– “Партиите разговараат и има контакти меѓу претставниците на политичките партии на разни теми. Јас се надевам дека кога ќе оценат самите партии дека постои суштина и оправданост, ќе дојде до лидерска средба. Како претседател на Владата, јас апелирам до сите партии да имаат максимална конструктивност за побргу да заврши оваа политичка криза, која има негативни […]

Изјави Македонија

ИЗЈАВИ: ЏЕС БЕЈЛИ

–” Работиме за да ѝ помогнеме на Македонија да се движи напред кон членството во НАТО и во ЕУ. Тоа значи да се работи за решавање на политичката криза на Македонија, за зајакнување на владеењето на правото и на демократските институции како што е наведено во Договорот од Пржино. Тие напори доминираа по вестите, но […]

Изјави Македонија

ИЗЈАВИ: ЗОРАН ЗАЕВ

„Кризата во земјава треба час поскоро да заврши. Неопходно е обезбедување на владеење на правото и реализирање на регуларни, фер и веродостојни избори преку исполнување на сите услови. Потребна е влада што успешно ќе спроведе фер избори, на кои граѓаните ќе имаат доверба дека ќе ја обезбеди нивната слободна волјата во целост и ќе го гарантира нивното […]