Вести Македонија Ударни вести

Законот за јазици испратен до Венецијанската Комисија

Владата ја испрати целосната содржина од Законот за употреба на јазиците на мислење до Венецијанската Комисија, заедно со алтернативниот текст на членот 8, кој не е составен дел од Законот, бидејќи, како што велат од Владата, се поставило прашањето за неговата усогласеност со Уставот. Од владата информираат дека во писмото што како прилог е проследено […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Заев: Се прават анкети кој би бил најдобар кандидат за претседател

Централниот одбор на СДСМ ќе се одржи во петок, а дебатата за консензуален кандидат е во тек, одговори денеска на новинарско прашање премиерот Зоран Заев во врска со името за консензуален претседател, на прес-конференцијата во Владата посветена на проекти во патната инфраструктура. Тој додаде дека, како партија и коалиција која сака да победи на претседателските […]

Вести Македонија Ударни вести

Македонија и Бугарија потпишаа План за соработка од областа на здравството

Министерот за здравство на Република Македонија, Венко Филипче и министерот за здравство на Република Бугарија, Кирил Ананиев, денеска во Софија потпишаа План за соработка во областа на здравството за периодот од 2019 до 2021 година. Планот за соработка е потпишан со цел да се продлабочи и поттикне соработката во областа на здравството и медицинските науки […]

Вести Македонија Ударни вести

Заев: Мајкрософт е сериозен партнер на Македонија – зголемување на безбедноста и сигурноста на сајбер просторот

Премиерот Зоран Заев, министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски и претседателот на Националниот совет за ИКТ во Владата на Република Македонија, Владимир Цветковиќ, остварија средба со генералната менаџерка на Мајкрософт за 24 земји од Централна и Источна Европа, Анке ден Ауден. На средбата беше заклучено дека соработката со оваа врвна и светски позната […]

Вести Македонија Ударни вести

Законот за пазарите ставен во мирување – пазарџиите: Власта да не си игра со сиромаштијата!

Законот за трговија на зелените пазари ќе претрпи измени. По бурните реакции на пазарџиите, неделава ќе се преговара за новото законско решение кое ќе биде прифатено од двете страни, односно дали постоечкиот зaкон ќе биде во мирување 6, 9 или 12 месеци. -“Лиценци не ни требаат” – децидни се пазарџиите, кои бараат до крајот на оваа […]

Вести Македонија Ударни вести

Пронајдена шок-бомба во вреќа со отпад во Ѓорче Петров

За време на извршувањето на своите секојдневни активности за собирање и транспорт на комуналниот отпад, вработените во ЈП „Комунална хигиена“ – Скопје неретко се изложени на разни видови ризици и опасности. Во текот на вчерашниот ден, во исфрлена вреќа со отпад на улицата “Македонска преродба”, во скопската општина Ѓорче Петров, оперативците забележале шок-бомба. Еко-патролата на […]

Вести Македонија Ударни вести

Град Скопје: Намалување на цената за закуп и бесплатни спортски сали за лица со посебни потреби

Град Скопје предвидува измена и дополнување на Одлуката за условите и начинот на давање под закуп на недвижен имот во сопственост на Град Скопје. Преку дополнувањето на Одлуката, се овозможува бесплатно користење на спортските сали на установите во сопственост на Градот, за лицата со посебни потреби кои учествуваат во спортски активности организирани од сојузи, здруженија […]

Вести Македонија

Груевски ја повлече тужбата за клевета за Заев со која бараше половина милион евра

Утре нема да се одржи судско рочиште за тужбата за клевета и навреда од бегалецот Никола Груевски против премиерот Зоран Заев, потврдија од судот за „Макфакс“.Причина е тоа што Груевски преку адвокат во меѓувреме ја повлекол тужбата против Заев за неговата изјава за случајот „Македонска банка“. Од Основниот суд Скопје 2 за „Макфакс“ велат: „Тужителот преку […]

Вести Македонија Ударни вести

Собраниска делегација на Зимска сесија на ПССЕ

Делегацијата на Собранието на Република Македонија во Парламентарното собрание на Советот на Европа, предводена од шефот на Делегацијата Бетиан Китев, а во чиј состав се и пратениците Шпреса Хадри и Африм Гаши, ќе учествуваат во Првиот дел од редовната зимска сесија на ПС на СЕ, што се одржува во Стразбур, Франција од 21 до 25 […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Загедениот воздух на алармантно ниво – како понатаму

Итни мерки и препораки донесоа Владата и Град Скопје откако Скопје викендов се најде прв на листата по аерозагадување во светот, а енормно количество на ПМ10 честички регистрираа и мерните станици во Битола, Тетово и Струмица. Зимскиот распуст за сите ученици во Македонија се пролонгира за уште два дена, а се воведе и бесплатен јавен […]