Вести Македонија Ударни вести

Алармантно висока загаденост на воздухот ги вознемири граѓаните

Концентрацијата на ПМ10 канцерогените честички вчера достигна досега незабележани и аларманто високи 1611 микрограми. Ова вчера го регистрираше „Мој воздух“ во Прилеп, каде измината вечер беше загадено повеќе од 30 пати од дозволените 50 микрограми на метар кубен. Вчера вечер се гушеше и цела Македонија. Ова го покажуваа мерните станици околу 19 часот: Главниот град […]

Вести Македонија Ударни вести

СЕММ го осудува физичкиот напад врз новинарката на Канал 5 телевизија

Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ) го осудува денешниот случај на физички напад врз новинарката на Канал 5 Телевизија Мирјана Мирчевска – Јовановиќ која известувала од манифестацијата за одбележување на Водици во Скопје.  Инцидентот кој бил предизвикан кога новинарката била нападната од вработени во агенцијата за обезбедување „Никоб“ ангажирана од МПЦ претставува напад врз безбедноста на […]

Вести Македонија Став

Димитров за АА: „Преспанскиот договор е премногу голем за да пропадне“

Никола Димитров беше во официјална посета на Анкара и во екслузивно интервју зборуваше за Аnadolu Agency (AA). Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров, изјави дека Преспанскиот договор склучен меѓу Грција и Македонија во врска со спорот за името меѓу двете земји, е премногу голем за да пропадне. Вложувањата и зборовите на пофалба […]

Вести Македонија Ударни вести

Мицкоски го честиташе празникот Водици – Богојавление

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски упати честитка по повод празникот Водици – Богојавление. Дозволете ми во мое лично име и во име на ВМРО-ДПМНЕ, на членовите на Синодот, на ценетото свештенство и монаштво, како и на сите православни верници во Република Македонија и дијаспората, да го честитам големиот христијански празник, Богојавление – Водици. Славејќи го Исусовото крштевање […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Владата за бегството на Груевски: Откако ќе биде комплетирана истрагата, јавноста ќе биде соодветно информирана

Владата на Република Македонија со внимание ја проследи реакцијата на дел од граѓанските организации кои повикуваа на политичка одговорност одделни институции и носители на високи јавни функции, во врска со бегството на осудениот Никола Груевски. Владата на Република Македонија потенцира дека истрагата што ја води Јавното обвинителство мора да заврши пред да се објавуваат детали […]

Вести Македонија Ударни вести

СЗО: Загадениот воздух и „антиваксерите“ се најголеми закани за здравјето

Загадениот воздух и климатските промени се на врвот на листата за најголеми закани по човековото здравје во светот во 2019 година, што ја подготви Светската здравствена организација (СЗО). На списокот со 10 точки, на 9. место се противниците на вакцинирањето. Истовремено, во Скопје продолжува епидемијата на морбили, а со оваа болест најновите пациенти примени на Инфективна клиника […]

Вести Македонија Ударни вести

Заев: Празникот Богојавление – Водици повикува на духовна зрелост, смирено и со љубов да си посакаме добра волја за подобро утре

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, по повод верскиот празник Богојавление – Водици, упати писмо со честитки до Г.Г. Стефан, Архиепископ на Македонската православна црка – Охридска архиепископија и на Јустинијана Прима и до сите православни верници во Република Македонија во кое упатува желби големиот христијански празник на сите да им донесе изобилство […]

Вести Македонија Ударни вести

Иванов со честитка за празникот Богојавление

Претседателот на државата Ѓорге Иванов, по повод големиот христијански празник Богојавление – Водици, упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, Архиепископот охридски и македонски, г.г. Стефан и до сите православни верници. Ваше Блаженство, Дозволете ми Вам лично, на членовите на Светиот архијерејски синод на Македонската православна црква, на ценетото свештенство, како […]

Вести Македонија Ударни вести

Секој граѓанин има право да пријави корупција

Во текот на вчерашниот ден, Собранието го изгласа новиот Закон за спречување на корупцијата и судир на интереси, според кој се предвидува формирање на нова професионална антикорупциска комисија, со зајакнати надлежности и ефективни механизми за борба против корупцијата. Во Законот за спречување на корупцијата и судирот на интересите се имплементирани препораките на ГРЕКО и Европската […]

Вести Македонија Ударни вести

Граѓански организации бараат политичка одговорност за бегството на Груевски

На 4 декември 2018 година, како граѓански организации најостро ја осудивме неажурноста на институциите во спроведувањето на истрагите поврзани со утврдување на пропустите и одговорноста за бегството на поранешниот премиер, Никола Груевски. Побаравме истрагите итно да завршат најавувајќи дека, доколку тоа не се случи, ќе побараме политичка одговорност на највисоките функционери. Во меѓувреме, Основното јавно […]