Вести Македонија

„Би-би-си“: СЈО е камшик за политичката елита

Три жени станаа камшикот за политичката елита и хероини на улични протести кои секојдневно се одржуваат во малата балканска земја Македонија, а некои ги нарекуваат Чарлиевите ангели на земјата, се вели во опширната анализа на британскиот „Би-би-си“ за политичката криза во Македонија. Според „Би-би-си“ Јанева сега можеби е најславната жена во земјата и дека е […]

Вести Македонија

Јанкулоска и Грујовски денеска на распит за „Тврдина“

Денеска во Основниот суд Скопје 1, на распит пред судија ќе излезат осомничените од случајот „Тврдина“. Судијката Александра Поп-Стефанија, во присуство на обвинител од Специјалното јавно обвинителство, денеска ќе ги сослушува осомничените Горан Грујовски, началник на петтата управа во УБК, Гордана Јанкулоска, поранешната министерка за внатрешни работи, која е веќе пристигната во судот, и уште […]

Вести Македонија

Се намалува кредитирањето на компаниите

Кредитирањето во мај се намалило за вкупно 6,8 милиони евра на месечно ниво. Значајно намалување на кредитирањето се забележува кај компаниите и тоа за 29,6 милиони евра. За разлика од намалувањето на кредитирањето на компаниите, во мај  е забележано зголемување на кредитирањето на населението со нови 23 милиони евра. Во април, кредитирањето на населението изнесувало 2.031.983.739 евра, а во мај 2.055.056.910 […]

Изјави Македонија

ИЗЈАВИ: МЕРСЕЛ БИЉАЛИ

ПОВОД: ОБРАЌАЊЕТО НА ЃОРЃЕ ИВАНОВ “На нормален човек не му прилега да слушне работи што лупа Иванов. Но, едно друго ме загрижува, а тоа е што институцијата Претседател на државата е толку девалвирано што секому во иднина ќе му биде големо понижување и срам да се кандидира. Тоа што го збореше тој, е јазикот на […]

Вести Македонија

ДС: Иванов да си поднесе оставка по срамниот говор

Вечерашното обраќање на претседателот Ѓорге Иванов дополнително ја усложни политичката криза во Македонија, оценува Демократски сојуз (ДС). – По овој катастрофален и срамен говор, единствена опција на Иванов е да се повлечете од функција. Тој направи длабока поделба меѓу граѓаните и партиите, се стави во функција на заштита на врвот на ВМРО-ДПМНЕ и го нападна […]

Македонија Став

РАЗЛИЧНОТО Е ДОБРО – Гордана ПОПСИМОНОВА

РАЗЛИЧНОТО Е ДОБРО Биднаа големите протести на 20 јуни. Беа големи не само затоа што имаше многу луѓе, туку, пред сé, затоа што тие луѓе беа различни, а сепак, премногу слични. Се разликуваа по возраста, полот, социјалната состојба, етничката припадност, партиската определба, сексуалната ориентација, идеолошката матрица и по кој знае уште што, а се совпаѓаа […]

Вести Македонија

Иванов се пофали дека спречил судири и распали по Заев, Ахмети, СЈО, НВО и странците

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска во обраќањето до нацијата порача дека не планира да поднесе оставка и покрај барањето на опозицијата за негов импичмент поради аболицијата која ја продлабочи кризата. Во досега најострата критика за опозицијата, Специјалното јавно обвинитество, граѓанскиот сектор и „партнерите“, Иванов рече дека досега ниту еден претседател не бил повикан на одговорност […]

Изјави Македонија

ИЗЈАВИ: ЈАНИ МАКРАДУЛИ

 ПОВОД: ОБРАЌАЊЕТО НА ЃОРЃЕ ИВАНОВ “Лошо прочитан памфлет напишан од штабот на ВМРО-дпмне. Хорхе потврди дека е партиски послушник од најпонизен вид, човек срам за институцијата, срам за професорската фела. За жал слика на општеството кое владее со Мк 10 години. Особено загрижува тезата дека Хорхе, кој во меѓувреме нема ниту Поддршка во Собранието, е […]

Вести Македонија

Иванов: Наместо Специјално добивме Селективно обвинителство

  Шефот на државата, Ѓорѓе Иванов во своето обраќање до јавноста попладнево изјави дека наместо Специјално земјата добила Селективно обвинителство. Вели дека со помилувањата ги запрел сите непријателски намери, но гневот бил насочен кон него. Иванов смета дека на ваков начин спречил македонско-македонски судир. „СЈО вршеше селективен прогон кон една политичка партија. Сето тоа личеше дека […]

Вести Македонија

Полицијата собира снимки и фотографии од протестот на „Шарената револуција“

Секторот за внатрешни работи Скопје собира видеоснимки и фото-материјали од оштетувањето на зградата на Министерството за правда и на споменикот „Прометеј“ за време на протестите на „Шарената револуција“ и на активистите и поддржувачите на граѓанската иницијатува „Протестирам“, што се одржаа во понеделникот оваа недела, соопшти попладнево Министерството за внатрешни работи. Во соопштението, во кое, меѓу […]