Вести Македонија Став Ударни вести

СДСМ: Груевски го допре дното, но нема да побегне од одговорност

Антизападниот бранител на криминалот Христијан Мицкоски и антинародното раководство на ВМРО-ДПМНЕ ги ставија сите свои капацитети во одбрана на криминалот на нивниот ментор, Никола Груевски. Мицкоски и Јанушев срамно ги навредија сите граѓани кои бараат Груевски да не се крие, да се соочи со одговорноста и да ја издржи казната. За раководството на ВМРО-ДПМНЕ, новинарите […]

Вести Македонија Ударни вести

И грчките медиуми пишуваат за потерницата по Груевски

„ПЈРМ: Се бара Н. Груевски – потерница за поранешниот премиер“; „Потерница за Груевски во ПЈРМ“; „Исчезнат“ поранешниот премиер на Скопје“; „Никола Груевски недостапен за органите на прогонот“; „Потерница по Никола Груевски“, се дел од насловите во електронските изданија на грчките медиуими за издадената национална потерница за пораншениот македонски премиер Никола Груевски, јави дописничката на МИА […]

Вести Изјави Ударни вести

ЗАЕВ: Очекувам дека господинот Груевски нема да си дозволи да има потраги по него

  „За акцијата немам сознанија, заради тоа што знам дека МВР од судот добило налог да распише потерница поради неможност да се најде осудено лице да му се даде упатен акт за отслужување на казна затвор. Јас очекувам дека господинот Груевски нема да си дозволи да има потраги по него или слично. Тоа е нормално, […]

Вести Македонија Став Ударни вести

ВМРО-ДПМНЕ : Ова е тортура што ја спроведува власта на СДСМ врз Никола Груевски

Однародената и криминална власт вечерва го допре дното и потврди дека Република Македонија нема институции туку само инструменти на криминалниот картел кои се злоупотребуваат за политички пресметки. Единствениот политичар аболициран за тежок криминал, Зоран Заев нарачал медиумите да бидат повикани пред домот на пратеникот и почесен Претседател на ВМРО ДПМНЕ, Никола Груевски за да кулминира […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Се бара Никола Груевски – издадена потерница од МВР

  По налог на Кривичниот суд, МВР попладнево распиша потерница по Никола Груевски кој се бара за отслужување на двегодишната затворска казна за случајот „Тенк“. -Основниот суд Скопје 1 издаде наредба за приведување на лицето за кое прашувате и на 12 ноември 2018 година во 16.30 часот ја достави до СВР Скопје и побара издавање […]

Вести Македонија Ударни вести

Јанушев: Почнуваме со ажурирање на членството

  Јанушев изјави дека ЦК на партијата донел одлука за спроведување на ажурирање на членството во партијата. Ажурирањето ќе започне на први декември и ќе трае 3 месеци. -Ги повикувам сите членови кои ги споделуваат ставовите и политиките на ВМРО-ДПМНЕ да ги ажурираат своите податоци во општинските комитети и да потврдат членството. Јанушев најави дека […]

Вести Македонија Ударни вести

АЛКАЛОИД: “Студентите по медицина-нашите идни лекари”- охрабрувачки пораки од неделата на студентите по медицина

  Клубот на млади лекари со поддршка на “Алкалоид”, од денеска започна со организација на неделата на студенти по медицина, водени под мотото ,,Студентите по медицина – нашите идни лекари”. Мисијата на проектот е враќање на довербата во медицинската професија и можноста за професионална себереализација на студентите и младите доктори во Р.Македонија. Клубот на Млади […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Груевски го нема – судот ќе презме дополнителни мерки согласно Законот за Извршување санкции

Во однос на повеќе новинарски прашања кои беа упатни до Основниот суд Скопје 1 – Скопје, ја информираме јавноста дека од КПУ Затвор Скопје – Скопје до судот денеска беше доставено известување дека обвинетиот Никола Груевски, во предметот со КОК бр. 59/17 од обвинителството означен како „Тенк“, сеуште не се јавил на издржување на правосилно […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Замрзнат имотот и финансиски трансакции на осомничените во “Империја”

Судија на претходна постапка постапувајќи по барања на СЈО за привремено одземање на имот заради обезбедување во случајот „Империја“ судијата определи привремени мерки и забрани отуѓување и располагање со уделите на правните лица за кои постои основано сомнение дека била прибавена имотна корист со кривичните дела за кои се води постапката. Од Кривичниот суд соопштија […]

Вести Македонија Став Ударни вести

ЗНМ: Власта не го исполни ветувањето дека ќе нема платена политичка пропаганда во медиумите

Здружението на новинарите на Македонија изразува сериозна загриженост затоа што во последните измени и дополнувања на Изборниот законик, што по скратена постапка се предложени од власта и опозицијата во Собранието, не е предвидено и бришењето на спорниот член за финансирање на политичката пропаганда на партиите за време на изборна кампања. Разочарани сме што Владата не […]