Вести Македонија Ударни вести

Град Скопје: Намалување на цената за закуп и бесплатни спортски сали за лица со посебни потреби

Град Скопје предвидува измена и дополнување на Одлуката за условите и начинот на давање под закуп на недвижен имот во сопственост на Град Скопје. Преку дополнувањето на Одлуката, се овозможува бесплатно користење на спортските сали на установите во сопственост на Градот, за лицата со посебни потреби кои учествуваат во спортски активности организирани од сојузи, здруженија […]

Вести Изјави Ударни вести

Нимиц ја повика Грција да го ратификува Преспанскиот договор

Специјалниот пратеник на ОН во разговорите меѓу Скопје и Атина за прашањето за името, Метју Нимиц, ја повика Грција да го ратификува Договорот од Преспа, откако македонската страна ги исполни своите обврски. Нимиц во пишаната изјава, што ја објави прес-службата на ОН, наведува дека владата во Скопје на 16 јануари формално ја известила владата во […]

Вести Македонија

Груевски ја повлече тужбата за клевета за Заев со која бараше половина милион евра

Утре нема да се одржи судско рочиште за тужбата за клевета и навреда од бегалецот Никола Груевски против премиерот Зоран Заев, потврдија од судот за „Макфакс“.Причина е тоа што Груевски преку адвокат во меѓувреме ја повлекол тужбата против Заев за неговата изјава за случајот „Македонска банка“. Од Основниот суд Скопје 2 за „Макфакс“ велат: „Тужителот преку […]

Вести Македонија Ударни вести

Собраниска делегација на Зимска сесија на ПССЕ

Делегацијата на Собранието на Република Македонија во Парламентарното собрание на Советот на Европа, предводена од шефот на Делегацијата Бетиан Китев, а во чиј состав се и пратениците Шпреса Хадри и Африм Гаши, ќе учествуваат во Првиот дел од редовната зимска сесија на ПС на СЕ, што се одржува во Стразбур, Франција од 21 до 25 […]

Алтернатива Вести Изјави Статуси Ударни вести

Макрадули: Не ми е пријатно кога ми посакувате канцер за мене и моето семејство

По мое длабоко убедување проблемот со загадениот воздух е најголемиот предизвик на општеството после интеграцијата во НАТО и ЕУ. И откако со исклучителен ангажман на владата, а пред се со напорите на Премиерот Заев се заокружи тој процес, на ред (иако не треба ова да биде дел од некоја листа, туку приоритет број еден) доаѓа […]

Вести Свет Топ теми Ударни вести

ГРЦИЈА: Почнуваат парламентарните процедури за ратификација на Договорот од Преспа

Комисијата за национална одбрана и надворешни работи во грчкиот Парламент, денеска ќе го разгледува нацрт законот за ратификација и стапување во сила на Договорот од Преспа, јави дописничката на МИА од Атина. Претседателот на парламентот, Никос Вуцис, претходно ќе одржи состанок со потпретседателите за да се одреди парламентарната процедура, односно колку состаноци ќе одржи комисијата […]

7 дена Вести

ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА – МАКЕДОНИЈА

МАКЕДОНИЈА – Времето денеска ќе биде променливо облачно со магла по одделни котлини. Утринските температури ќе се движат од -6 до 0 степени, а дневните од 2 до 10 степени. Дневните температури ќе бидат над нулата: Скопје 5 степени, Маврово и Берово 22, Крива Паланка и Битола 3, Охрид 6, Кавадарци 7, Дојран 9 степени. […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Загедениот воздух на алармантно ниво – како понатаму

Итни мерки и препораки донесоа Владата и Град Скопје откако Скопје викендов се најде прв на листата по аерозагадување во светот, а енормно количество на ПМ10 честички регистрираа и мерните станици во Битола, Тетово и Струмица. Зимскиот распуст за сите ученици во Македонија се пролонгира за уште два дена, а се воведе и бесплатен јавен […]

7 дена Вести

ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА – МАКЕДОНИЈА

МАКЕДОНИЈА – Времето денеска ќе биде променливо облачно со локален слаб дожд претпладне, а на планините ќе врне повремен снег. По одделни котлини ќе има појава на магла и ќе дува слаб ветер од југоисточен правец. Утринската температура ќе се движи од -3 до 3 степени, а дневната од 2 до 9 степени. Следува период […]

Вести Свет Ударни вести

Граѓански протести во Србија – „Еден од пет милиони -почнато е“

Вчера во Белград се одржа голем масовен протест „Стоп на крвавите кошули“ за демократски слободи под слоганот „Еден од пет милиони -почнато е“. Колоната од повеќе десетици илјади граѓани кои протестираа, која беше повторно долга над еден километар, се движеше по веќе познатата маршрута низ централните белградски улици, од Студентскиот плоштад, улиците Македонска и Таковска, […]