Вести Став Ударни вести

Караџиќ е таму каде што му е местото

Пресудата на Трибуналот на ОН за поранешна Југославија за лидерот на српските националисти во војната во БиХ покажува дека меѓународното правосудство е способно да делува и покрај сите отпори, смета Ридигер Росиг. Ова е добра вест за сите оние на кои им беше важно да се гонат геноцидот, воените злосторства и злосторствата против човештвото ширум […]

Вести Македонија Став

„Платформата за борба против корупцијата“ бара транспарентност во донесувањето на новиот Закон за јавното обвинителство

Платформата на граѓански организации за борба против корупцијата бара транспарентност во процесот на донесување на новиот Закон за јавното обвинителство, затоа што овој закон е од исклучителна важност за борбата против корупцијата, а со неговото донесување треба да се зајакне институционалниот одговор на коруптивните практики. Со оглед на тоа дека граѓанските организации не беа вклучени […]

Вести Македонија Став Ударни вести

Силјановска е партиски послушник како Иванов-брани криминалци насилство, делува по налог на Мицкоски

Кандидатката на Мицкоски, Гордана Силјановска, е иста како Ѓорѓе Иванов. Силјановска исто како и Иванов, брани криминалци, не осудува насилство, постапува исклучиво по партиските директиви на Мицкоски, промовира политики проитв напредокот, притив ЕУ и НАТО. Исто како Иванов, Силјановска лажно се претставува како натпартиски кандидат, а граѓаните знаат, Силјановска е кандидат на  Мицкоски и врвот […]

Вести Македонија Став

ГДУ: СЈО не смее да се укине. Мора да ја врати довербата кај граѓаните, да работи неселективно и да ја оправда целта

Граѓанско демокртската унија бара лидерите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ да ги тргнат рацете од судиите и обвинителите, да престанат со пазарењата и надмудрувањата, зашто во спротивно не може да се зборува за независни правосудни органи. „Повторно сме сведоци на политички пазарења, сега за СЈО. Во право е премиерот кога вели „кои се Мицкоски и Заев […]

Вести Македонија Став Ударни вести

Швајцарска агенција за развој ќе покрие дел од авио-билетите за пратениците од 13 милиони денари

Одлуката за јавна набавка на услуги за потребите на Собранието за набавка на авио-билетие во висина од 13 милиони денари за 2 години, со тоа што дел се донација од Швајцарската агенција за развој за потребите на Парламентарен институт. Ова не значи дека сите средства задолжително ќе се потрошат, сѐ ќе биде во зависност од […]

Вести Став

Мицкоски, твојата одбрана на насилствата од 27.април говорат за поделбите и омразата што ја шириш

Одбраната на насилствата од 27. април и обидот да се релативизира обидот за убиство, линч, за рушење на уставниот поредок и демократијата, говорат за матрицата на Христијан Мицкоски. Тој е ист као Никола Груевски. Неговите изјави немаат никаква врска со правото, затоа што согласно правото за насилство следува одговорност. Кога зборува за нарачки Мицкоски во […]

Вести Македонија Став Ударни вести

Амбасада на САД: Политичките лидери да избегнуваат потпалувачки изјави

Потпалувачките изјави на политички лидери предизвикуваат страв и поделби, особено кога некоректно за политички цели се користат историски настани како што е Нирнбершкиот процес. Таквиот јазик е опасен и не придонесува за продуктивен дијалог во однос на напредокот на земјата. Клучно е лидерите овде да се ангажираат во поцивилизиран дијалог што ќе придонесе за стабилноста […]

Вести Став Ударни вести

СЕММ апелира на одговорност и коректно известување за изборите

Во пресрет на претседателските избори, Советот за етика во медиумите (СЕММ) апелира за целосна професионална одговорност во новинарството, промовирање партиципаторен политички процес и континуиран пристап на јавноста до релевантни и веродостојни информации. Апелираме до медиумите на посериозен пристап во известувањето, односно јавниот интерес да биде главен услов при селекцијата на темите што се презентираат на […]

Вести Став Ударни вести

Спознавање на „Другите“: Kонтактот како основа за градење подобри меѓуетнички односи кај децата

Еден од начините на промовирање подобри меѓуетнички односи помеѓу децата е овозможување подолготраен контакт помеѓу нив што ќе овозможи создавање значајни индивидуални врски помеѓу децата. Вообичаено кога зборуваме за етнички идентитети, размислуваме за возрасните и начините како тие ги формирааат овие знаења за себе и светот. Но што е со децата? На која возраст децата […]

Вести Став Ударни вести

Нов дебакл на Мицкоски – само 20 пратеници ја поддржаа интерпелацијата што ВМРО-ДПМНЕ ја поднесе за Спасовски

Христијан Мицкоски доживеа нов дебакл во Собранието, само 20 пратеници ја поддржаа интерепелацијата што по негов налог ја поднесе ВМРО-ДПМНЕ. Се појасно е дека Христијан Мицкоски нема поддржка ниту во сопствената пратеничка група, на она што остана од ВМРО-ДПМНЕ. Дополнително тоа е уште една потврда дека интерпелацијата за министерот Оливер Спасовски беше неоснована. Собранието на […]