Вести Македонија Став Ударни вести

ВМРО-ДПМНЕ: Мицкоски не знаел за планот за бегство на Груевски и не се согласува со неговото заминување

  По прашањето на СДСМ, што е договарано на средбата помеѓу Мицкоски и Груевски, веднаш со реакција излезе ВМРО-ДПМНЕ: „Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски ниту знаел, ниту учествувал во некаков план со кој што му е овозможено на Никола Груевски да избега од Македонија.” „Зоран Заев и неговата влада за да ја сокријат неспособноста сега […]

Вести Став Ударни вести

СДСМ: Дали на средбата Мицкоски-Груевски било договорено неговото бегство?

  Пред две недели антинародниот пион Христијан Мицкоски, јавно, во интервју (Алсат-М) призна дека имал повеќечасовна средба со неговиот ментор, осудениот криминалец Никола Груевски. На таа средба, според признанието и зборовите на Мицкоски разговарале за „иднината“ и „личните моменти“ на осудениот Никола Груевски. Јавноста, основано се сомнева дека пионот Мицкоски и антизападното раководство на ВМРО-ДПМНЕ, […]

Вести Став Ударни вести

ВМРО Демократска фракција: Доста ни е од игри и манипулации – бараме кривична и морална одговорност

ВМРО ДПМНЕ Демократска фракција е згасена од политичките игри во кои на најголемите злосторници им се овозможува да избегаат неказнети од пред лицето од правдата. Сето ова е добро реализирана режија од спрегата: ,,обвинет – највисоко политичко раководство – судство – полиција”. Срамно е за една држава за рок од помалку од една година четворица […]

Вести Македонија Став Ударни вести

МНР: Постапуваме согласно законските надлежности по објавата на Груевски дека бара азил во Унгарија

  Министерството за надворешни работи на Р. македонија излезе со соопштение по објавениот фејсбук статус на екс премиерот Никола Груевски, дека тој е во Будимпешта. -Во врска со наводната информација објавена на фејсбук профилот на Никола Груевски дека тој е во Будимпешта и дека побарал азил во Унгарија, Министерството за надворешни работи, во координација со […]

Вести Македонија Став Ударни вести

СДСМ: Груевски го допре дното, но нема да побегне од одговорност

Антизападниот бранител на криминалот Христијан Мицкоски и антинародното раководство на ВМРО-ДПМНЕ ги ставија сите свои капацитети во одбрана на криминалот на нивниот ментор, Никола Груевски. Мицкоски и Јанушев срамно ги навредија сите граѓани кои бараат Груевски да не се крие, да се соочи со одговорноста и да ја издржи казната. За раководството на ВМРО-ДПМНЕ, новинарите […]

Вести Македонија Став Ударни вести

ВМРО-ДПМНЕ : Ова е тортура што ја спроведува власта на СДСМ врз Никола Груевски

Однародената и криминална власт вечерва го допре дното и потврди дека Република Македонија нема институции туку само инструменти на криминалниот картел кои се злоупотребуваат за политички пресметки. Единствениот политичар аболициран за тежок криминал, Зоран Заев нарачал медиумите да бидат повикани пред домот на пратеникот и почесен Претседател на ВМРО ДПМНЕ, Никола Груевски за да кулминира […]

Вести Македонија Став Ударни вести

ЗНМ: Власта не го исполни ветувањето дека ќе нема платена политичка пропаганда во медиумите

Здружението на новинарите на Македонија изразува сериозна загриженост затоа што во последните измени и дополнувања на Изборниот законик, што по скратена постапка се предложени од власта и опозицијата во Собранието, не е предвидено и бришењето на спорниот член за финансирање на политичката пропаганда на партиите за време на изборна кампања. Разочарани сме што Владата не […]

Вести Колумна Став

Каде е, по ѓаволите, Никола Груевски?! – Сашо ОРДАНОВСКИ

Нешто ме чеша во прстиве, не можам да се воздржам од тоа да ви ја соопштам оваа ризична, иако опортуна теза: Никола Груевски си замина од веројатноста дека наскоро ќе го видиме во Шутка. Да, де, човекот побегна. Можеби, иако не, ама еве ако да, додека го читате овој текст тој веќе се појавил од […]

Вести Став

Мицотакис за ДВ: Ципрас го премина Рубикон со признавањето македонска нација

Во интервју за Дојче веле, грчкиот опозициски лидер и претседател на Неа Демократија, Кирјакос Мицотакис, ја критикува владата на Алексис Ципрас поради признавањето на македонска нација. Лидерот на Неа Демократија, Кирјакос Мицотакис вели дека за него и неговата партија останува неприфатливо признавањето на македонската нација и македонскиот јазик со Договорот од Преспа. Во разговор за ДВ, Мицотакис предупредува […]

Вести Став Ударни вести

СДСМ: Македонија е правна држава со независни судски инситуции, правда мора да има

  Македонија е правна држава, законите важат за сите подеднакво и никој не е над законот ниту над правдата. Судовите се независни институции кои работат согласно своите законски надлежности и нивните одлуки мора да се почитуваат од страна на сите граѓани, – се наведува во соопштението на СДСМ.. Правда мора да има. За секој оној […]