Вести Свет Ударни вести

Радован Караџиќ осуден на доживотна казна затвор

Радован Караџиќ е осуден на доживотна казна затвор. Воениот злосторник и поранешен претседател на Република Српска, денеска е осуден на доживотна казна затвори пред Жалбениот совет Меѓународниот резидуален механизам за кривични судови (наследник на Хашкиот трибунал). Жалбениот совет ја изрече пресудата откако еден час ги образложуваше одлуките по жалбите поднесени од Караџиќ и од обвинителството. […]

Вести Свет Ударни вести

Токаев: Астана да се преименува во Нурсултан

Новопоставениот претседател на Казахстан, Касим-Жомарт Токаев, предложи главниот град Астана да се преименува во Нурсултан, само ден откако Нурсултан Назарбаев поднесе оставка од претседателската функција по 29 години на власт. Парламентот на централноазиската земја денеска го прифати во прво читање предлог-законот за преименување на градот. – Предлагам главниот град Астана да го преименуваме во Нурсултан […]

Вести Свет

Протест на ученици пред српската полиција поради уапсен соученик при упадот во РТС

Неколку стотина ученици се собраа пред српското министерство за внатрешни работи револтирани од апсењето на Павле Цвејиќ, ученик во Филолошката гимназија во Белград – пренесува Н1 телевизија  . Учениците, заедно со дел од професорите, излегле на протест бидејќи на Цвејиќ, поради неговото демократско право на протест, му е оневозможено правото на образование и бараат тој […]

Вести Свет Ударни вести

Тројца загинати и 9 повредени во нападот во Утрехт

Три лица биле убиени, а деветмина повредени во нападот во трамвај во Утрехт, соопшти Јан фон Занен.Нивото на безбедност во градот Утрехт езголемено на максимум и во околниот регион поради можна закана од тероризам. Засилено е обезбедувањето на витални објекти од инфраструктурата, аеродромите, џамиите и црквите, а училиштата се повикани да ги заклучат своите врати. […]

Вести Свет Ударни вести

Напад во трамвај во Утрехт – неколкумина повредени

Неколку лица се повредени кога еден маж отворил оган врз патниците во трамвај во холанскиот град Ултрехт – пренесе РСЕ. Според првичните извештаи, настанот се случил во 10.45 часот по локално време, а екипи на итната медицинска помош се ипратени на местото на настанот. Полицијата го потврди пукањето. Како што пренесуваат локалните медиуми, полицијата сè […]

Вести Свет Ударни вести

Фејсбук избриша 1,5 милиони видеа од масакрот во Нов Зеланд

„Фејсбук“ соопшти дека отстранил околу милион и пол снимки објавени во првите 24 часа по нападот на двете џамии во Нов Зеланд, во кој загинаа 50 лица а 36 се хоспитализирани. „Во првите 24 часа отстранивме 1,5 милиони снимки од нападот, од кои над 1,2 милиони беа блокирани во текот на нивното прикачување“, соопштија од […]

Вести Свет Топ теми Ударни вести

Белград: Опозициските демонстранти упаднаа во зградата на РТС

Лидерот на опозицискиот Сојуз за Србија, Драган Ѓилас го предводи протестот „Еден од 5 милиони“ вечерва во Белград. Демонстрантите се во зградата на РТС и бараат вклучување во програмата. Полициска екипа специјалци брзо реагирала за да го спречи хаосот. Агенцијата Бета јавува дека во РТС има и полицајци со опрема за растерување демонстрации. Вратата на […]

Вести Македонија Свет Ударни вести

Папандреу: Северна Македонија може да биде еден од нашите основни сојузници во регионот

– Северна Македонија би можела да биде еден од нашите основни сојузници во регионот, да се потпре на Грција, а тоа да придонесе Грција да ја одигра нејзината улога во регионот, вели поранешниот грчки премиер Јоргос Папандреу во интервју за емисијата „Фокус” на грчката државна телевизија ЕРТ, јави дописничката на МИА од Атина. -Верувам дека […]

Вести Свет Топ теми Ударни вести

Терористички напад врз две џамии во Нов Зеланд – 40 загинати

Четириесет лица загинаа, а 20 се тешко повредени во напад врз две џамии во Крајстчрч во Нов Зеланд, кој се случи за време на попладневните молитви. Австралиецот Брентон Тарант (28) отворил оган од автоматско оружје, а сето тоа директно го пренесувал на „Фејсбук“. Претходно на „Твитер“ напаѓачот објавил манифест од 74 страни зошто го прави […]

Вести Свет Ударни вести

Младите од цел свет утре ќе протестираат против климатските промени

Учениците од повеќе од 1000 градови во светот се очекува утре да ја напуштат наставата како дел од глобалниот протест против климатските промени, пренесува МИА. Штрајкот на учениците се очекува да биде најголемиот протест организиран досега од студентското движење „Петоци за иднината” (#FridaysForFuture ). Само во Германија, организаторите очекуваат 140 протести – повеќе отколку во […]