Вести Изјави Македонија Став Ударни вести

Борисов го осуди исвиркувањето на бугарската химна

Сподели:

Лидерот на ГЕРБ и поранешен премиер на Бугарија, Бојко Борисов, го осуди синоќешното исвиркување на бугарската химна на почетокот на фудбалскиот натпревар против македонската репрезентација синоќа во Скопје.

Соседите во Северна Македонија, вели експремиерот, не ги разбираат европските вредности.

 

 

„Почит за момците од бугарската фудбалска репрезентација! Вака се брани достоинството на нашата нација! Како Бугарин и љубител на фудбалот, категорично го осудувам сквернавењето на бугарската химна на почетокот на натпреварот Бугарија – Република Северна Македонија. За жал, со ваквите постапки нашите соседи од Република Северна Македонија не покажуваат дека ги разбираат европските вредности. Напред бугарски херои“ напиша Борисов на Фејсбук.

Сподели: