Вести Свет

Идентификуван напаѓачот во Ница

Напаѓачот кој во Ница усмрти 84 лица е Мохамед Лахуаеј Булел (31), кој имал двојно државјанство, на Франција и на Тунис, и живеел на северот на Ница, објави весникот „Ница матен“. Како што се наведува, Булел пред нападот работел како возач во курирската служба, татко е на тригодишно дете и на полицијата ѝ е познат […]

Вести Свет

Италија и Шпанија ја зголемуваат контролата на границите со Франција

Италија и Шпанија ќе ја зајакнат контролата на границите со Франција по вчерашниот напад во Ница, во кој 84 лица загинаа, а неколку десетици се повредени, откако возач на камион, полн со оружје и со гранати, влета на шеталиште. Италијанскиот министер за внатрешни работи, Анџелино Алфано, соопшти дека Италија ќе ги зголеми контролите на трите […]

Вести Свет

Светските лидери шокирани и згрозени од нападот во Ница

  Светските лидери изразија шокираност, тага и сочувство со Франција поради нападот во кој возач со камион полн со оружје и со гранати влета меѓу луѓето на шеталиштето во Ница, при што усмрти најмалку 84 лица, a повреди повеќе десетици. Нападот се случил за време на прославата на Денот на Бастиља. Американскиот претседател Барак Обама го […]

Вести Свет

Оланд: Франција е огорчена од оваа нова трагедија

Претседателот на Франција, Франсоа Оланд, во директното обраќање до француската нација утрово го оцени синоќешниот напад во Ница како терористички. Тој најави продолжување на вонредната состојба уште три месеци и дополнително ангажирање на околу 10.000 резервисти. За нападот во Ница во кој загинаа најмалку 80 лица, а неколку десетици се повредени така што камион влета во толпа луѓе, […]

Вести Свет

СВЕТОТ ВО ШОК – КРВАВА НОЌ ВО НИЦА

Најмалку 84 лица загинаа, а околу 100 други се ранети, доцна синоќа во францускиот град Ница, кога камион удри во толпата луѓе кои го следеа огнометот во чест на националниот празник на Франција 14 јули.  Градоначалникот на Ница, Кристијан Естрози, потврди дека повеќе од 80 лица се убиени во „најлошата трагедија во историјата на Ница“. […]

Вести Свет

ХАОС И ПАНИКА ВО НИЦА: НАД 30 МРТВИ И ПОВЕЌЕ СТОТИЦИ ПОВРЕДЕНИ

Најмалку 30 лица се погинати и над стотина се ранети во Ница откако камион од 4 тони се забил во толпа луѓе во четвpтокот вечер околу 22.3о часот на славната улица на Ница, Променада на Англичаните. Насобраните луѓе го гледале огнометот по повод францускиот државен празник, јавија Нис Матен и други француски медиуми. Се уште не […]

Вести Свет

Кина ги испробува новите аеродроми на спорните гребени

Цивилни авиони слетаа на пистите ден откако Меѓународниот суд ги отфрли тврдењата на Пекинг за сопственост над делови од Јужното Кинеско Море ПЕКИНГ (АА) – Кина спроведе тестирање на летови со цивилни авиони на новите аеродроми на двата спорни гребена во Јужното Кинеско Море, јавува Anadolu Agency (AA). Државната новинска агенција „Чајна дејли“ денeс објави […]

Вести Свет

Претседателот на Филипини го одржа ветувањето: За три месеци убиени 192 дилери на дрога

Според податоците што денеска ги објави Филипинската национална полиција, уапсени се над 43.500 осомничени дилери и зависници на дрога (192 се убиени), во периодот од 10 мај до 10 јули ЗАМБОАНГА (АА) – Филипинската полиција уби 192 дилери на дрога три месеци откако Родриго Дутерте (71), кој вети дека ќе го искорени криминалот и корупцијата, […]

Вести Свет

Стефан Де Мистура:Подготвени сме и сакаме да почнеме трета рунда на сириски мировни преговори во Женева

ЖЕНЕВА (АА) – Специјалниот претставник на ОН за Сирија, Стефан Де Мистура, изјави дека конструктивниот дијалог и позитивната атмосфера помеѓу дипломатските делегации на Русија и САД се исклучително важни за Москва од аспект на спречувањето на воздушните напади и покренување на политичката транзиција во Сирија, јавува Anadolu Agency (AA). По денешната седница на работната група […]

Вести Свет

Шпанија: Седуммина повредени во последната трка со бикови во Памплона

ПАМПЛОНА (АА) – Шпанските здравствени власти соопштија дека најмалку седум лица се здобиле со полесни повреди од ударите, но дека ниту едно лице не е прободено во текот на последната трка со бикови на овогодишниот фестивал „Сан Фермин” во Памплона, јавува Anadolu Agency (AA). Денешната трка донесе голема напнатост токму пред крајот, кога биковите удрија […]