Вести Свет

Експлозија пред зградата на косовската радио-телевизија

Сподели:

eksplozija-RTK-Kosovo

Силна експлозија синоќа одекнала во дворот на Радио-телевизија Косово (РТК), во непосредна близина на сателитските предаватели, соопшти телевизијата.

Во експлозијата, која одекнала синоќа околу 22 часот, нема повредени лица.

Веднаш по настанот, полицијата ја блокирала зградата на телевизијата и трага по докази за да утврди дали зградата на телевизијата била цел на напад со експлозив.

Во моментот на експлозијата, во просториите на РТК имало новинари и други вработени.

meta.mk

Сподели: