Спорт

Енди Мареј го победи Џоковиќ во финалето на мастерсот 1000 во Рим

Сподели:

Британецот Енди Мареј ја освои Мастерс титулата 1000 што се одржи во Рим, откако во финалето го совлада првиот светски играч, и бранител на трофејот Новак Џоковиќ со 6:3, 6:3.

murray roma

Мареј, во Рим, ја забележа втората победа над Џоковиќ во последните 14 дуели и на својот 29-ти роденден ја освои титулата.

Британецот ја забележа 10-та победа во 33-от дуел со Џоковиќ. Тој во финалето, одигра одличен меч, доминираше на теренот, максимално користејќи го заморот кај Џоковиќ, кој имаше напорни мечеви со Надал и Нишикори во претходните два рунди.

murray roma1

Ова е прва титула за Мареј во во 2016 година и му се реваншира на Џоковиќ за поразот на Мастерсот во Мадрид минатата недела и воедно се врати на второто место на АТП листата.

Кај дамите до титулата стигна американката серена вилијамс која во финалето ја победи својата сонародничка Медисон кис со 2-0 во сетови 7-6 и 6-2.

Serena-Roma

Најдобрите светски тенисери и тенисерки ќе имаат една недела одмор, а потоа следува вториот тениски гренслем во сезоната, Ролан Гарос што ќе се игра на терените во Париз.

The post Енди Мареј го победи Џоковиќ во финалето на мастерсот 1000 во Рим appeared first on Спорти.


Source: Sporty

Сподели: