Спорт

Ибракадабра е играч на годината во Франција за сезоната 2015/16

Сподели:

Златам Ибрахимовиќ е фудбалер на годината во францускиот фудбалски шампионат.

Zlatan-Ibrahimovic1

Тој победи меѓу четирите кандидати за признанието за најдобар за сезоната која завршува.

Во номинираните фудбалери се најдоа Златан Ибрахимовиќ и Анхел Ди Марија од ПСЖ, Ласана Дијара од Олимпик Марсеј и Хатем Бен Арфа од Ница, што беше и за очекување.

Во исто време оваа награда но во конкуренција кај тренерите замина кај Лоран Блан, шефот на стручниот штаб на ПСЖ.

Конкуренција на Блан му беа Тијери Лори од Ајачио, Клод Пуел од Ница и Стефан Милин од Анжер.

The post Ибракадабра е играч на годината во Франција за сезоната 2015/16 appeared first on Спорти.


Source: Sporty

Сподели: