Вести Свет

Колумбиските власти уништија 104 лаборатории за кокаин

kolumbija-droga

За пет дена уништени се 104 лаборатории за производство на кокаин, кои годишно произведуваат околу 100 тони дрога, соопшти началникот на колумбиската полицијата за борба со наркотици, додавајќи дека полициската операција е спроведена во џунглата во југоисточниот регион на земјата.

Директорот на полицијата за борба со наркотици, Хосе Анхел Мендоса, истакна дека последната полициска акција е удар врз финансиите на шверцерите на дрога. Тој додаде дека специјалните полициски сили ги опожариле лабораториите.

Сподели: