Вести Свет

Кристалина Георгиева е назначена за главен и извршен директор на Светска банка

Сподели:

kristalina-georgieva-860x680

Поранешната еврокомесарка за хуманитарна помош и вонредни ситуации Кристалина Георгиевa денеска е назначена за главен извршен директор на Светска банка.

– Европската комесарка за буџет на ЕУ и потпретседателката на Европската комисија, Кристалина Георгиева од Бугарија поднесе оставка на таа функција во Брисел за да стане извршен директор на Светска банка – се наведува во соопштението на Комисијата, а пренесуваат светските агенции.

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер изјавил дека со „жалење ја прифатил одлуката на Георгиева да поднесе оставка во Европска комисија.“

Георгиева беше и кандидат за генерален секретар на ОН.

meta.mk

Сподели: