Спорт

Составот на Португалија за ЕУРО 2016

Сподели:

Фернандо Сантос, селекторот на репрезентацијата на Португалија го објави списокот на 23 фудбалери за настап на Европското првенство во Франција.

portugal1

Во составот се најде и тинејџерот, 18-годишниот Ренато Санчез, кој од следната сезона ќе игра за Баерн Минхен и досега одигра два дуела за Португалија.

Санчез доби право да игра за националниот тим, откако Бернардо Силва од Монако заработи повреда минатиот викенд и отпадна од составот за еурото.

Освен Силва за Португалија нема да играат уште и Дани и Фабио Коентрао кој исто така се повредени.

Голмани – Руи Патрисио (Спортинг Лисабон), Антонио Лопез (Олимпик Лион), Едуардо (Динамо Загреб)

Одбрана – Виериња (Волфсбург), Седрик Соарес (Саутемптон), Пепе (Реал Мадрид), Рикардо Карваљо (Монако), Бруно Алвес (Фенербахче), Жозе (Саутемптон) Елизеу (Бенфика), Рафаел Гереиро (Лориен)

Средина – Вилијам Карваљо (Спортинг Лисабон), Данило Переира (Порто), Жоао Моутињо (Монако), Ренато Санчез (Бенфика), Адриан Силва (Спортинг Лисабон), Андре Гомес (Валенсија), Жоао Марио (Спортинг Лисабон)

Напад – Рафаел Силва (Брага), Рикардо Кварезма (Бешикташ), Нани (Фенербахче), Кристијано Роналдо (Реал Мадрид) и Едер (Лил).

На Евро 2016 Португалија е во група со Австрија, Унгарија и Исланд.

portugal 2016

The post Составот на Португалија за ЕУРО 2016 appeared first on Спорти.


Source: Sporty

Сподели: