Спорт

Составот на Шпанија за ЕУРО 2016

Сподели:

Селекторот на Шпанија Висенте дел Боске го соопшти списокот на „црвената фурија“ за претстојното Европско првенство во Франција 2016.

spain-flag

Се најдоа 25 имиња, кои предизвикаа големо незадоволство во шпанската јавност. Причина за тоа е изоставувањето на неколку познати имиња меѓу кои, Хуан Мата од (Манчестер Јунајтед), Диего Коста од (Челзи), Санти Казорла од (Арсенал) и Фернандо Торес од (Атлетико Мадрид).

Шпанија од 2008 до 2014-та освои две европски и една светска круна по што на Мундијалот во Бразил 2014 година доживеа вистински дебакл каде не ја мина групната фаза.

spain euro

Голмани – Касиљас, Де Геа, Рико.

Одбрана – Рамос, Пике, Карвахал, Алба, Бартра, Аспиликуета и Сан Хозе.

Среден ред – Хуанфран, Бруно Соријано, Коке, Бускетс, Тијаго Алкантара, Иско, Давид Силва, Педро Родригез, Фабрегас, Иниеста.

Напад – Саул Нигуез, Нолито, Адуриз, Мората и Лукас Васкез.

Шпанија е во група со Хрватска, Чешка и Турција.

spain euro1

The post Составот на Шпанија за ЕУРО 2016 appeared first on Спорти.


Source: Sporty

Сподели: