Вести Изјави Македонија Ударни вести

Пендаровски по повод Ханука: Северна Македонија е особено горда на својата Еврејска заедница

  Во Кабинетот на претседателот Стево Пендаровски, по повод одбележувањето на еврејскиот празник Ханука, се одржа виртуелен настан на кој учествуваа претставници на Државата Израел и потомци на преживеани македонски Евреи од Холкаустот.     Претседателот Пендаровски упати порака со која го честита празникот на светлината, а како централен чин во одбележувањето на Ханука, традиционално беа запалени свеќите на […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Честитка од претседателот Пендаровски по повод еврејскиот празник Ханука

  Претседателот Стево Пендаровски по повод еврејскиот празник Ханука, упати честитка до г-ѓа Берта Романо-Николиќ, претседател на Еврејската заедница на Република Северна Македонија, како и до сите припадници на Eврејската заедница во Република Северна Македонија. “Вам и на припадниците на Еврејската заедница во Република Северна Македонија ви го честитам големиот еврејски празник на светлината – […]