Вести Македонија Ударни вести

Џафери на средба со европратениците на EFA Бутикофер и Стрик

  Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери, денес оствари средба со Делегација од европратеници на Зелените/Европска слободна алијанса (EFA) од Европскиот парламент во состав: Тинеке Стрик, европратеничка од Холандија, Известител во сенка и портпарол за Република Северна Македонија и Рајнхард Бутикофер, европратеник од Сојузна Република Германија.     Изразувајќи задоволство од повторната […]

Вести Македонија Став Ударни вести

Постојана поддршка од Европските зелени за нашата европска иднина

  Тинеке Стрик, европратеничка, портпаролка на Зелените/ЕФА за Северна Македонија     Маја Морачанин, пратеничка и лидерка на Зелената партија ДОМ     “Актуелното бугарско вето, што го блокира почетокот на преговорите за пристапување на Северна Македонија во ЕУ, ја загрозува политичката стабилност во Северна Македонија, кредибилитетот на блокот во целиот регион и може да […]