Вести Македонија Ударни вести

Ново рочиште за пожарот во тетовската модуларна болница

  Во Основен суд – Тетово, денеска во 10 часот треба да почне судењето за пожарот во тетовската модуларна болница, што се случи на 8 септември 2021 година во која 14 луѓе ги загубија животите, а имаше и десетина повредени лица. Обвинети се директорите Фљорин Бесими и Артан Етеми, како и докторот Бобан Вучески и […]

Вести Македонија Ударни вести

МЗ: Пациент запалил цигара во болничка соба за кислородна поддршка

  Министерството за здравство информира дека вечерва на Клиниката за пулмологија во Скопје пациент, сместен во соба за кислородна поддршка, ја извадил маската преку која примал кислород и запалил цигара. Поради проток на кислород во собата дошло до пожар и пацинетот се здобил со помали изгореници на лицето и градите. Дежурниот медицински пероснал брзо реагирал, […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

ОЈО прибира документација околу исправноста на Модуларната болница во Тетово

  Основното јавно обвинителство Тетово продолжува со континуирано преземање дејствија за расчистување на трагичниот настан во Модуларната Ковид болница, кога 14 лица го загубија животот во пожар. Покрај досега издадените мерки и писмени наредби за вештачења, донесена е писмена наредба до Министерството за здравство на Република Северна Македонија, за предавање на целокупната документација по однос […]

Вести Македонија Ударни вести

Донација од 1 милион денари за централен довод на кислород во модуларната болница во Кавадарци од Фондацијата „Никола Јанчев“

  Министерот за здравство д-р Венко Филипче, денеска беше во посета на Кавадарци по повод донација од Фондацијата „Никола Јанчев“ во висина од еден милион денари за обезбедување на централен довод на кислород за модуларната болница во Општата болница со проширена дејност Кавадарци.         Во присуство на градоначалникот Митко Јанчев и директорот […]