Вести Македонија Став Ударни вести

Демократски сојуз: Гоце Делчев е македонски великан

  Делегација на Демократскиот сојуз положи цвеќе на вечното почивалиште на македонскиот револуционер и великан Гоце Делчев. Одбележувањето на 120 години од смртта на Гоце Делчев помина мирно и достоинствено, без провокации и револт на граѓаните. Причината за тоа е што овојпат се напушти заедничко одбележување на вакви настани со Бугарија. Демократскиот сојуз е против […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Одбележување на 120 години од смртта на Гоце Делчев

  Во црквата „Св. Спас“ во Скопје започна одбележувањето на 120 години од смртта на македонскиот револуционер и борец за слобода Гоце Делчев. На одбележувањето присуствуваат претседателот на државата Стево Пендаровски, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, собраниска делегација предводена од потпретседателот на Собранието Горан Мисовски како и бројни други делегации, политички партии и граѓани. […]

Вести Македонија Ударни вести

Положување цвеќе на гробот на Гоце Делчев

  По повод 120 години од смртта на Гоце Делчев, собраниска делегација предводена од потпретседателот Горан Мисовски, во состав од Даниела Николова, Велика Серафимова Стојковска и Мерита Колчи-Коџаџику, утре, на 4 мај, во 9:15 часот во црквата „Свети Спас“, на гробот на Гоце Делчев, ќе положи венец свежо цвеќе.

Вести Македонија Ударни вести

Делегација на Демократскиот сојуз положи цвеќе на гробот на Гоце Делчев

  Делегација на Демократскиот сојуз, предводена од претседстелот на ДС, Павле Трајанов, денес положи цвеќе пред гробот на Македонскиот револуционер Гоце Делчев. Идеите и делата на Гоце Делчев  за самостојна и независна Макенионија  се вградени во кодот на сите Македонци, каде и да се. Гоце е нашиот симбол за вековната борба на  македонскиот народ за […]

Вести Македонија Став Ударни вести

Полициски синдикат до членството: Воздржете се од провокации на активисти на политичките партии

  Македонскиот полициски синдикат како единствен репрезентативен синдикат во Министерството за внатрешни работи, Агенцијата за Разузнавање, Агенцијата за Национална безбедност и Управата за финансиска полиција во пресрет на чествувањето на 4 Февруари, денот на раѓањето на нашиот великан Гоце Делчев, со обраќање до своето членство!!! “Почитувани членови, секојдневно покажувате на дело како се сака татковината […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Спасовски: Апел за смиреност до сите граѓани по повод чествувањето на нашиот великан Гоце Делчев

  Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски упатува апел до граѓаните по повод чествувањето на 4 Февруари, денот на раѓање на нашиот великан Гоце Делчев: “Упатувам апел за смиреност до сите граѓани по повод чествувањето на 4 Февруари, денот на раѓање на нашиот великан Гоце Делчев. Како министер за внатрешни работи нема да дозволам понижување […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Спасовски: Нема да дозволиме понижување на македонскиот народ од никого

  Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, во утринската програма „Македонија наутро“ на МТВ одговарајќи на прашањето околу капацитетите на МВР за мирно чествување на годишнината од раѓањето на Гоце Делчев на 4 февруари, потенцираше дека македонската полиција има капацитети во било какви услови да ја задржи безбедноста и мирот и спокојот на граѓаните. „Граѓаните […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Спасовски: Достојно чествување на великанот Гоце Делчев

  Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски утрово изјави дека не може да стане збор за никакво политичко чествување. – Најважно е да направиме добра организација и да имаме чествување како што му доликува на Гоце Делчев и мислам дека во ниту еден случај не може да стане збор за никакво политичко чествување, рече Спасовски. Ниедна политичка […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Спасовски: Достоинствено одбележување и безбедност на граѓаните

  “За нас е врвен приоритет да се сочува безбедноста стабилноста на граѓаните од една страна, и второ да имаме навистина достоинствено одбележување на еден великан како што доликува на Гоце Делчев, изјави денес министерот за внатрешнир работи, Оливер Спасовски.   “МВР ги презема сите потребни активности кои се однесуваат во насока на обезбедување мир […]

Алтернатива Вести Македонија Настани Ударни вести

Државниот архив со Изложба за Гоце Делчев во Нова Горица – Словенија

  Во галеријата на Македонското културно друштво “Охридски бисери” во Нова Горица – Словенија, отворена е изложбата што ја подготви Државниот архив: “150 години од раѓањето на Гоце Делчев”.         На отворањето на изложбата зборуваа нашата амбасадорка во Република Словенија, Сузана Зеленковска, претседателот на Клубот, Боро Митовски, градоначалниците на Нова Горица и […]