Алтернатива Настани

Припепскиот театар се претстави на фестивал во Загреб

  Театарот „Војдан Чернодрински“ од Прилеп на 4 јули се претстави на 12. издание на фестивалот „Мирослав Крлежа“ во Загреб со претставата „Глембаеви“ во режија на Бранко Брезовец. Фестивалот се одржува по повод 130 години од раѓањето на големиот драмски автор и писател. Јасмина Мицовска-Станкоска, в. д. директорка на ЦК „Марко Цепенков“ од Прилеп, посочува […]

Алтернатива Настани

Изложба „Убавите жени“ на Славчо Максимовски во Загреб

      Ликовниот уметник Славчо Максимовски од Тетово, вчеравечер во салата „Тоше Проески“ во Македонската православна црква „Св. Злата Мегленска“ во Загреб ја постави изложбата „Убавите жени“, а промотор на изложбата беше хрватската пратеничка Маријана Петир, со поддршка на Македонско – хрватското друштво од Тетово. Концептот за „Убавите жени“ инспириран од песната на Блаже […]

Вести Македонија Ударни вести

Ковачевски-Пленковиќ-г.г. Стефан: Изградба на православен храм за Македонците во Загреб

  Претседателот на Владата Димитар Ковачевски, заедно со претседателот на Владата на Република Хрватска, Андреј Пленковиќ, во рамките на неговата официјална посета на земјава, се сретнаа со поглаварот на МПЦ-ОА, г.г. Стефан. На средбата, Неговото Блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски, г.г. Стефан, заедно со премиерот Ковачевски, упатија голема благодарност до хрватскиот премиер, Пленковиќ, за поддршката […]

Uncategorized Вести Свет

Силен земјотрес во Хрватска, епицентарот во близина на Петриње

  Силен земјотрес со интензитет од 6,3 степени по Рихтеровата скала ја погоди Хрватска, 15 минути по 12 часот напладне. Според хрватските медиуми, епицентарот е на 45 км југоисточно од Загреб, во близина на Петриње, каде се јавува за материјални штети, a земјотресот бил почуствуван речиси во цела Хрватска. Како што известува хрватската сеизмолошка служба […]