Вести Изјави Македонија Ударни вести

Филипче: Вчера пристигна лекот „Ивермектин“, да се зема само со препорака од матичен лекар

  Матичните лекари вчера добија протокол за лекување со Ивермектин. До крајот на неделата, Лекарската комора ќе организира онлајн предавање за матичните лекари во цела земја за да се дообјаснат протоколите, а веќе следната недела ќе биде организирана и онлајн дискусија со клиничките доктори (лекарите кои работат во болниците) за употребата на лекот. Овој лек […]

Вести Македонија Ударни вести

Лекот Ивермектин од денеска e достапен во аптеките

  Министерството за здравство ја информира јавноста дека лекот „Ивермектин“ од денеска е достапен за граѓаните во аптеките. Лекот ERMETIN (ivermectin) таблета 3 mg x 10 во пакување, на производителот World Medicine Ilac San.Ve.Tic. од Турција во аптеките по одобрена малопродажна цена изнесува 299 денари.   Овој лек може да се зема само со лекарски […]