Вести Македонија Став Ударни вести

Активна блокада на Собранието – Никола Тодоров

  Кога ВМРО-ДПМНЕ побара разговори за предвремени избори и понуди тимови кои ќе ги стави на располагање на државата искрено се израдував, пишува Никола Тодоров за ДВ. Прво, затоа што нормално е опозицијата да бара предвремени избори, а второ затоа што предложија концепт кој прилично излегува од матрицата на ненормално политичко делување кое е карактеристика за […]

Вести Македонија Став Топ теми Ударни вести

Пердју за ДВ: Заврши времето на малтретирање на С. Македонија

  Прашањата за историјата и јазикот не се доволно значајни за да ги оправдаат непријателските односи меѓу двете земји. На крајот на краиштата, Северна Македонија е суверена земја. И ниту една држава не треба да има право да принудува друга нација да ја менува својата историја, порачува поранешниот амбасадор на САД во Бугарија и еден […]