Вести Македонија Ударни вести

Врачени решенија на 26 наставници во Општина Чаир

  Градоначалникот на Општина Чаир, Висар Ганиу денеска им ги додели одлуките за решенија на 26 наставници од 8 училишта во Општина Чаир – „Хасан Приштина“, „Лирија“, „Јашар Беј Шкупи“, „Васил Главинов“,„7 Март“, „Имри Елези“ и „Исмаил Ќемали“, но и училиштето за возрасни „Макаренко“. Ганиу при тоа истакна дека како градоначалник и институцијата што тој ја […]

Вести Македонија Ударни вести

Општина Чаир со парична помош на семејствата чии роднини го загубија животот во трагичната несреќа

  Советот на општина Чаир денеска на вонредна седница одлучи да им се додели парична помош на семејствата, чии роднини го загубија животот во трагичната несреќа, што се случи завчера во Бугарија. Советот едногласно ја одобри одлуката средствата предвидени за украсување на територијата на општина Чаир за новогодишните празници да бидат распределени за семејствата на […]

Вести Македонија Ударни вести

Ганиу: Чаир прва општина со Центар за пензионери

  Градоначалникот на Чаир, Висар Ганиу, се сретна со пензионерите, на кои им ги предаде клучевите од Центарот за пензионери, наменет како место за средба на жителите на општината во напредна возраст. Ганиу за време на состанокот рече дека оваа категорија граѓани е многу важна, и на истите посветуваме посебно внимание.     „Тие го […]

Вести Македонија Ударни вести

Ганиу донираше посебни скали за интервенција на Здружението на доброволни пожарникари „Бајрам Мифтари“

  Градоначалникот на Општина Чаир Висар Ганиу донираше посебни скали за интервенција на Здружението на доброволни пожарникари „Бајрам Мифтари“, како што се гаснење пожар и други природни непогоди.     Овие скали се долги 24 метри и имаат посебен мотор. Покрај скалите, на пожарникарите им беа доделени 40 парчиња специјална облека и друга опрема за […]

Вести Македонија Ударни вести

Доброволците од “Бајрам Мифтари” во помош на регионите зафатени од пожарите

  Екипата на Здружението на доброволни пожарникари „Бајрам Мифтари“ кое функционира во рамките на Општина Чаир, во раните утрински часови замина на помош на регионите зафатени од пожарите во Старо Нагоричане, Кумановската област.     Нашите херои на акциите за спасување од ЗДП „Бајрам Мифтари“ веднаш одговорија на барањето на Дирекцијата за заштита и спасување […]

Вести Македонија Ударни вести

Општина Чаир ќе постави контејнери за органски отпад за Курбан Бајрам

  Во Општина Чаир, Јавното претпријатие Комунална хигиена – Скопје ќе постави 4 специјални контејнери за органски отпад за време на празникот Курбан Бајрам. Поставувањето на контејнерите ќе се реализира на 19.07.2021 година на следните локации во Општина Чаир: -Поранешна локација на ЈПКХС(Поранешна Комунална хигиена) -Во близина на ресторанот “Фа-Фа“ -Новата Џамија во Чаир -Во […]

Вести Македонија Ударни вести

Жителите на Чаир поблиску до три други општини

  Градоначалникот на Општина Чаир Висар Ганиу, заедно со градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, вицепремиерот за Економски прашања Фатмир Битиќи и градоначалникот на општина Бутел, Велимир Смилевски го пуштија употреба вториот дел од Булеварот „Босна и Херцеговина“.           Градоначалникот Ганиу ја поздрави изградбата на овој булевар кој е од големо […]

Вести Македонија Ударни вести

АTS Груп донираше 5.000 скафандери за медицинскиот персонал во Чаир

  Општина Чаир стави на располагање на медицинскиот персонал во Чаир 5000 скафандери, донација обезбедена од компанијата АTS Груп.         Компанија ATS Груп предводена од г-дин Шефќет Демири, одново ја докажа нејзината подготвеност за да придонесе во зголемувањето на нивото на заштита на граѓаните, во соочувањето со вирусот Covid 19, донирајќи 5000 […]

Вести Македонија Ударни вести

Општина Чаир купи две амбулантни возила за Итната помош со парите за новогодишно украсување

  Здравствениот дом во Скопје денеска доби две амбулантни возила за транспорт на пациенти, донацијата е од Советот на Општина Чаир. Средствата наменети за новогодишно украсување, општината ги пренамени за поддршка на здравствените служби во борбата против КОВИД19.         Во изјава за медиумите, министерот за здравство д-р Венко Филипче се заблагодари на […]