Вести Македонија Ударни вести

Пендаровски-Силва: Поддршка од Португалија во процесот на нашето пристапување кон ЕУ

  Претседателот Стево Пендаровски денеска во Малме, на маргините на Меѓународниот форум за сеќавање на Холокаустот и борба против антисемитизмот “REMEMBER – REACT” (Запомни – Реагирај), оствари средба со министерот за надворешни работи на Португалија, Аугусто Сантош Силва.     Претседателот Пендаровски и министерот Силва на средбата разговараa за можностите за напредок на Северна Македонија […]

Вести Македонија Ударни вести

Димитров и Османи на средба со португалскиот МНР Силва

  Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров, и министерот за надворешни работи, Бујар Османи, првиот ден од работната посета на Брисел ја заокружија со средба со Аугусто Сантош Силва, министер за надворешни работи на Португалија, земја претседавач со Советот на ЕУ. На средбата беше разговарано за програмата и приоритетите на Португалското претседателство, […]