Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Османи: Ние вчера во Слупчане бевме гости и ништо не е спорно

  Запрашан за вчерашното свечено отворање на споменикот на УЧК во Слупчане, министерот за надворешни работи, Бујар Османи денеска на прес конференција даде само краток коментар. „Вчерашното случување во Липково не беше партиска активност. Јас сум информиран дека општинските власти ги имаат запазено сите процедури за тоа спомен обележје. Ние бевме гости кај градоначалникот и […]

Алтернатива Вести Македонија Настани Ударни вести

Одбележување на 70 години од раѓањето на Горан Стефановски

  Општина Центар ќе одбележи 70 години од раѓањето на еден од најголемите македонски драматурзи и писатели, Горан Стефановски. По тој повод, во 17:30 часот градоначалникот на Општина Центар, Горан Герасимовски, на „Боемска улица 2“ ќе го претстави муралот на Горан Стефановски, исцртан на дел од фасадата на ООУ „Коле Неделковски“ во Дебар Маало. Потоа, во […]

Алтернатива Вести Македонија Настани Ударни вести

Во Нова Градишка поставен споменик на Тоше Проески

  Во паркот на познатите во Нова Градишка во Хрватска, денеска е поставено спомен-обележје на трагично загинатата музичка ѕвезда Тоше Проески. Споменикот е од градот во чија близина пред 14 години загина Тоше.     На откривањето на споменикот денеска присуствуваше и градоначалникот на Крушево, Томе Христовски и амбасадорот на нашата земја во Хрватска Милјаи […]

Алтернатива Вести Македонија Настани Ударни вести

Игор Стефановски: Добредојде дома стари! Едвај чекам да седнам до тебе пак

  “Конечно, после една година изработка, долги ковид-месеци во склад, и неколку недели во кутија, сабајлево бронзениот Горан го виде небото над Дебар Маало!     За жал, поради новите мерки, нема да има јавен настан за отворањето. Но, сигурно така и требало да биде, бидејќи Горан секогаш се враќаше во Скопје тивко и ненајавено […]

Вести Македонија Ударни вести

Каракачанов сака да го купи отстранетиот споменик на Борис Сарафов во Скопје

  Вицепремиерот на Бугарија, Красимир Каракачанов, на Фејсбук напиша дека неговата партија ВМРО сака да го купи споменикот на Борис Сарафов, кој повеќе од четири години е отстранет од пред зградата на Министерството за надворешни работи во Скопје.     Реакцијата следува откако Град Скопје даде предлог да го врати старото име на улицата „Борис […]