Вести Македонија Ударни вести

Османи-Борел: Да не дозволиме евентуално назадување во ЕУ интеграцијата

  Во рамки на работната посета на Шпанија, министерот за надворешни работи Бујар Османи оствари средба со Високиот претставник на ЕУ за надворешни работи и безбедносна политика и потпретседател на Европската комисија Жозеп Борел. Во фокусот на разговорите беше европското досие на Северна Македонија, при што Османи го брифираше шефот на европската дипломатија за текот […]

Вести Македонија Ударни вести

Жозеп Борел во официјална посета на Скопје

  Високиот претставник на ЕУ за надворешни работи и безбедносна политика и потпретседател на Европската комисија, Жозеп Борел, денеска и утре ќе престојува во официјална посета на земјава, и ќе ја предводи делегацијата на ЕУ на 16-тиот состанок на Советот за стабилизација и асоцијација меѓу ЕУ и Северна Македонија. Борел, според агендата, денеска ќе се […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Пендаровски-Борел: Новата геополитичка реалност укажува на потребата од интегрирање на регионот во ЕУ

  Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими Високиот претставник за надворешна и безбедносна политика на Европската Унија и потпретседател на Европската комисија, Жозеп Борел, кој со средбата со претседателот ја отпочна посетата на Северна Македонија.     Претседателот Пендаровски ја оцени посетата на Високиот претставник Борел на Северна Македонија и на регионот како потврда за […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Жозеп Борел на средби со државниот врв

  Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност и потпретседател на Европската комисија, Жозеп Борел, кој од вчера престојува во посета на Скопје, денеска ќе има средби со претседателот Стево Пендаровски, премиерот Димитар Ковачевски, шефот на дипломатијата Бујар Османи, министерката за одбрана Славјанка Петровска, како и со претседателот на Собранието Талат Џафери и […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Борел: Ќе започнеме пристапни преговори со Северна Македонија и со Албанија

  Шефот на европската дипломатија Жозеп Борел порача дека дека Европската Унија не се преправа оти го сака Западен Балкан во свои рамки, но и дека државите од тој регион „мораат да ја завршат својата домашна задача“ и да извршат реформи, пренесува „Дојче Веле“. „Морам да ја отфрлам идејата дека ние (ЕУ) се преправаме дека го […]