Вести Македонија Ударни вести

ДЗС: Попишани се 1.813.153 лица

  Денеска е последниот ден од Пописот 2021. Попишувањето тече со очекуваниот интензитет, информираат од ДЗС.   Заклучно со 29.09.2021, до 20:00 часот попишани се 1.813.153 лица, 562.110 домаќинства и 822.575 станови.   Сите кои не се попишале од било кои причини можат да се попишат во својата општина или во канцелариите на Државниот завод […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

ДЗС: Попишани 1.695.549 лица во земјава и 200.000 од дијаспората

  Заклучно со вчерашниот ден до 20 часот, во земјава биле попишани 1.695.549 лица, 526.605 домаќинства и 752.916 станови, информираат од Државниот завод за статистика.     Преку апликацијата за самопопишување на дијаспората, до утрово во 7:30 часот самопопишани биле 199.819 лица. Освен тоа што граѓаните можат да бидат попишани во своите домови, за оние […]

Вести Македонија Ударни вести

ДЗС: Досега се попишани 1.619.857 лица

  Пописот на населението, домаќинствата и домовите во земјава завршува на 30 септември, а заклучно со вчерашниот ден до 20 часот, попишани се 1.619.857 лица, 503.491 домаќинства и 711.695 станови, објави Државниот завод за статистика.  Пописот со несмалено темпо ќе продолжи и во текот на наредниве денови, а од ДЗС информираа дека секое домаќинство во […]

Вести Македонија Ударни вести

ДЗС: До вчера попишани 1.309.840 лица

  Вкупно 1 309 840 лица, 405 266 домаќинства и 556 415 станови се попишани заклучно со 20 часот вчера, објави денеска Државниот завод за статистика. Можноста за самопопишување на лица во странство, пак, досега ја искористиле – 193 982 лица. На домаќинствата кои не биле попишани во изминативе денови попишувачите им оставаат потсетник во […]

Вести Македонија Ударни вести

Заклучно со денешниот ден во 7:30 часот, попишани се 1.212.339 граѓани

  Пописот во земјава продолжува да се спроведува со несмалено темпо и заклучно со вчерашниот ден, до 20 часот биле попишани 1.212.339 лица, 378.033 домаќинства и 516.787 станови, информираат од Државниот завод за статистика. Преку апликацијата за самопопишување на лицата во странство, досега се самопопишани 193.982 лица од дијаспората, заклучно со денешниот ден во 7:30 […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

ПОПИС 2021: Досега попишани се 1.037.309 лица

  Бројката на попишани лица во земјава се искачи над еден милион, соопшти Државниот завод за статистика. Заклучно со вчерашниот ден до 20 часот, биле попишани 1.037.309 лица, 323.286 домаќинства и 438.705 станови ширум земјава, додека бројот на самопопишани лица од дијаспората преку апликацијата за самопопишување изнесува 193.370. Пописот на населението и објектите 2021 се […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Денеска започна пописот на населението спроведена од Државниот завод за статистика

  Денеска започна најважната и најсложена статистичка операција – Попис на населението, домаќинствата и становите, којашто ја спроведува Државниот завод за статистика, која ќе заврши на 30 септември.   Пописот ќе се спроведува според комбиниран модел, односно освен прибирање на податоци директно од населението на терен, ќе се користат и податоци од таканаречената Претпописна база, […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Од утре стартува пописот, за првпат се попишува и дијаспората

  Министерот за надворешни работи, Бујар Османи на заедничка прес-конференција со Директорот на Државниот завод за статистика, Апостол Симoвски ги претставија подготовките за старт на најважната статистичка операција за земјава – ПОПИСОТ 2021.     „Вчера свикав вонреден состанок со шефовите на сите Дипломатско конзуларни претставништва, каде издадов директни инструкции до целата дипломатска мрежа, целосно и […]