Вести Македонија Ударни вести

Свадби ќе се организираат и во затворен простор до максиумум 250 гости

  На предлог на Министерството за економија, Владата денеска донесе одлука од 1 јули да се дозволи организирање на свадби и во затворени простории со максимум 250 лица, но не повеќе од 40% од капацитетот на просторот, објави на својот Фејсбук профил министерот за економија Крешник Бектеши. Оваа одлука ќе почне да се применува од […]

Вести Македонија Ударни вести

Прекината свадба во струмичко со 300 гости – следуваат кривични пријави

  Во текот на вчерашниот ден, по претходна пријава, полициски службеници од СВР Струмица извршиле контрола во с.Банско, струмичко, при што било констатирано дека Д.И.(57) и А.И.(54) од с.Банско организирале свадбена веселба на нивниот син, на која присуствувале околу 300 гости, со што постапиле спротивно на член 206 од Кривичниот законик. Свадбата била прекината, а […]